Yine bir ‘teknoloji’ krizi mi geliyor?

21.01.2022

Teknoloji sektöründe inanılmaz rakamlarla dönen satın alımlar ve halka arzlar yeni bir teknoloji krizi beklentisini gündeme getirdi.

2000’li yıllarda DOT COM krizi ya da Dot-com balonu olarak bilinen teknoloji krizi patlak vermişti. O zamanlarda yine günümüzde olduğunu gibi teknoloji şirketlerine inanılmaz derecede yatırımlar yapılıyordu. Peki, sonra ne oldu? Yatırımı yapan risk sermaye şirketleri, beklediği kazançları sağlayamadıkları için sektörden çekilmeye başladılar ve bu teknoloji şirketlerinin yer aldığı borsa endeksi olan NASDAQ’daki senetler, inanılmaz rakamlara aldıkları yatırımlar gibi aynı şekilde tersine dönerek büyük değer kaybettiler. O zamanların büyük şirketleri; Yahoo, eBay, Amazon krizden çıkmayı başarırken, internet üzerinden giyim satışı yapan Boo.com ve o zamanların Youtube‘u olarak belirtebileceğimiz Broadcast.com krize yenilerek tarihe karışmışlardı.

İşte tüm bu yaşananları akıllara getiren ise, Çinli e-ticaret sitesi Alibaba‘nın 25 milyar dolarlık hisse satışıyla dünyanın en büyük halka arzını gerçekleştirmesi ve Facebook’un Mayıs ayında 104 milyarlık değere ulaşması ardından 19 milyar dolara Whatsapp‘ı satın alması gibi gelişmeler oldu.

Bu konuda rapor hazırlayan PricewaterhouseCoopers‘ın yaşananlara dikkat çekmesi endişelere yol açtı. Fakat, sektörün önde gelenleri ise o zamanlar yaşanan teknoloji krizinin bir daha yaşanmasının mümkün olamayacağı görüşünde.

YORUMLAR

  1. Anonim dedi ki:

    Bence o zamanlar teknoloji hakkında veya internet siteleri hakkında kimsenin (yatırımcıların) pek bir bilgisi yoktu. Şimdi reklam artışları mobil uygulamalar vs. derken herkes paranın internetten döndüğünü öğrendi. Bende eskisi gibi gelişecek bir teknoloji krizi beklemiyorum açık söylemem gerekirse. Alibaba neden bu kadar değer kazandı onu da anlamış değilim. Yılların Amazon’u, eBay’i geçemedi bu rekoru. Ne farkı var Alibaba’nın bilemiyorum.