5 Adımda Bir Bestseller Kitap Nasıl Yazılır?

14.10.2021

Kim bir kitap yazmak, en çok satanlar (bestseller) listesine girip de tonlarca para ve ün kazanmak istemez ki? İstemeyenler olabilir ama isteyenler için biz 5 adımda bestseller olabilecek bir kitabın nasıl yazılması gerektiğini anlatacağız.

Maddeler arasında ise muhtemelen kitabınızın bestseller olmasıyla birlikte çeşitli yerlerde yapılacak yorumlara yer vereceğiz.

1. Issız Bir Karakter Yaratın

Issız, sırlarla dolu ve mümkünse çok gizli geçmişlere sahip olan bir erkek karakter yaratın. Bu karakter inanılmaz derecede zengin olabilir, eğer zengin olamayacaksa insan üstü güçler verin. Vampir olabilir, kurt adam olabilir fark etmez. Bu noktada önemli olan ‘ıssız‘lık ve ‘olağanüstülük’ olmalı.

Yazarın keskin zekâsıyla yazılmış, muhteşem bir eser! –New York Times

2. Kitabı ‘Ben’ Diliyle Anlatın

Kitabı ‘ben‘ diliyle anlatın. Kitabı anlatacak karakter kız ve insan olmalı. Mümkünse biraz aciz, kendini beğenmeyen  “Tanrım, bu sabah yine çok kötüyüm, berbat hissediyorum, olamaz yine dudağım uçuklamış, ben çirkinim.” diyebilen bir karakter olmalı. Bu kız güzel olmalı fakat bunu bilmemeli ve kendini vasat hissetmeli.  Güzel olmalı çünkü ilerde senaryoya dönüştürülen kitabınız için çekilecek filmde bu kız lazım olabilir. Çirkin bir kızla olağanüstü bir adamı kimse yan yana görmek istemez.

Hareketli, ironik ve bir tutam sihirle bürünmüş sıradışı bir kitap. –Boston Globe

3. Aşk ve Tutku

Yukarıda yarattığınız karakterlerin arasında şartsız, koşulsuz, çılgın bir aşk kurgusu oluşturun. Bu kurgunun imkansız, mantıksızca ve şehvet ile süslenmiş olması gerektiğini unutmayın.  “Onun gözlerine bakamıyorum, kalbim yerinden çıkacak gibi. Yine de kendime engel olamıyorum.

Tutku ve seks önemli, bu kitabınızın daha hızlı üne kavuşmasını sağlayacak. “O an, kalbimin titremesini hissettim, titreme parmak uçlarıma kadar yavaşça ilerliyordu. Tanrım! Onun için ölebilirim.” tarzında anlatımları uzun tutun. Çok da abartmayın, kitabınızın ‘erotik yayınlar‘ rafında sergilenmesini istemezsiniz.

Kalplere dokunan, heyacanlandıran, cayır cayır seks ve tutku dolu bu eser sizi büyüleyecek. –Publishers Weekly

4. Düşmanları Unutmayın

Karakterlerinize bir düşman ya da birkaç düşman yaratın. Kitabınızın sonuna kadar çeşitli entrikalar ve hayal günücünüzle karakterlerinizi zor durumda bırakın. Bu zorlukların üstesinden birlikte gelirken aynı zamanda birbirleri arasındaki bağı güçlendirin. İki karakterden biri ölürse, bu aşıklar yaşamayaz hissini okuyucuya itinayla iletin.

Odasına çıktım, içim buruktu. Her zaman çalıştığı masasında değildi. Camın önünde dikilmiş, uzaklara bakıyordu. Evinin muhteşem bir ormanın içinde olması ve burada yaşıyor olması onun için ne büyük bir şans diye düşünüyordum. Yağmur yeni durmuş, batan güneşin ışıkları ıslak ağaçların yapraklarında küçük mücevherler gibi parıldıyordu, aynı onun gözleri gibi. Belki de son kez bu güzel manzarayı izliyordu. Birden içini çekerek arkasını döndü, yavaşça yanıma geldi ve yüzümü avuçlarının arasına aldı. O her dokunuşunda kalbimin attığını hissediyordum. Tanrım! onun bana tekrar dokunamayacak olması, onu göremeyecek olma ihtimalini düşünemiyordum. Gözlerimin içine bakarak:

– ‘Korkuyor musun?’ dedi. 

– ‘Hayır’ dedim.

Kütüphanenizde mutlaka bulunması gerken işte ‘o’ kitap. –Hürriyet

5. Açık Kapılar Bırakın

Sanırım bitmişti, her şey yoluna girmişti diye düşünürken, yaklaştığını hissediyordum. Hava aniden kararmaya başlamıştı, etrafta hiç kimse yoktu. Hızlı adımlarla nefes nefese ilerlemeye çalışırken birden yalpalayarak yere düştüm. Avuçlarım soğuk karların içine girmişti. Kalkmak zorunda olduğumu biliyordum. Kendimi toparlayıp, hemen ayağa kalktım ve birden onun soğuk nefesini arkamda hissettim. Yaşıyordu ve intikam almak için geri dönmüştü.

SON

Kitabınızda açık kapılar bırakın fakat yukarıdaki gibi sonlanacak açık kapılar bırakmayın. Bu okuyucularınızın size küfretmesi dışında hiçbir işe yaramaz. Bırakacağınız açık kapıları daha çok gelişme bölümünde verin, bu bölümde açıkta bırakacağınız olaylarla ilerde birkaç kitap daha yazabilirsiniz. Kitabınızın sonu kesinlikle mutlu, mesut bitmeli.

Öneri: Kitap Yazarak Para Kazanma Rehberi

“Günde beş vakit okuyun.” –Zaman

YORUMLAR

 1. Seçkin dedi ki:

  Bende yazma konusunda yeteneğim olduğunu düşünüyorum ve hayal gücüme güveniyorum. Birkaç defa çevremden de bu konuda görüş bildirenler olmuştu. Sanırım artık bir yerlerden başlamalıyım. Başlamadığım sürece yeteneğimin ne bana ne de topluma bir faydası olmayacak. İlk başlarda amatörce yazılar ortaya çıksa bile zamanla geliştireceğimi ve önemli eserler yazabileceğimi düşünüyorum.

 2. Emir dedi ki:

  Gerçekten geçen yazarlık ile ilgili bir yazı okuduğum sitede bize gizli gizli yazar olamazsınız düşüncesini veriyordu. Ama burayı okuyunca kendime geldim.

 3. batuhan dedi ki:

  Kitabım kaç sürede biter ve kaç sayfa olmalı?

  1. Bircan dedi ki:

   Kimse bir şey yazmamış ama benim içimden geldi ve yazmak istedim. Bunu kimse bilemez, kitap sana ait olacak. Ne kadar yazman gerekiyorsa o kadar yazacaksın ve süresi de tamamen buna bağlı. Bende çok güzel bir olay örgüsü yakaladım, sadece hobi için yazıyorum. Bastırır mıyım bilmiyorum fakat kitap yayıncılarına bir kopyasını göndereceğim. Şimdilik sadece yazıyorum eğer geri dönüp burayı tekrar okuyacak olursan benim tavsiyelerim bunlar. Sadece yaz.

  2. Deniz dedi ki:

   Selam, yorumunuzun üzerinden 5 yıl geçtiği için sormak istedim. Bircan, kitabın basıldı mı?

 4. batuhan dedi ki:

  Nasıl bir kitap yazacağımı bilmiyorum ama en az kaç sayfa omalı kitap ve ne kadar sürede biter?

 5. ebru dedi ki:

  bana öyle ilham verdi ki bu yazı anlatamam biraz dalgaya vurulmuş ama kitap yazmam için beni daha da fazla öteye götürdü. teşekkürler.

 6. Begüm dedi ki:

  Çok hoş ve güzel bir yazı olmuş. Bende bir kitap yazıyorum birazcık araştırmaya yapayım dedim ve yazınıza denk geldim. Esprili bir dille yazmış olsanız da ne yazık ki hepsi değil ama çoğu kitap bu şekilde bestseller oluyor.

 7. Melek Yiğit dedi ki:

  Kitap yazmak istiyorum bende. Kısa kısa küçük hikayeler yazmıştım her biri 30-40 sayfa ve her biri birbirinden farklı bunları birleştirip aralarında bir kurgu oluşturup ilginç bir şeyler yapmak istiyorum.

 8. ganzales dedi ki:

  bestseller kitap yazmak için insanın hayal gücününde biraz kuvvetli olması gerekiyor. örneğin bu aralar en çok tutanlar doğu ve avrupa köprüsü üzerindeki hikayeler. yurtdışında da inanılmaz satış rakamlarına sahip.

 9. Yazar Emre dedi ki:

  5 yıldır blog yazıyorum ben bu sitenin editörleri kadar hit makinası görmedim. Dandik bir yazıyı bile süsleyerek ziyaretçi alabiliyorlar. Bu yazının on kat kalitesinde yazılar yazıyorum okuyan yok. Beni bile sayfaya getirebiliyosunuz tek bir şey söylüyorum size o da TEBRİKLER!

 10. zehra çamlı dedi ki:

  Eğlenceli bir yazı olmuş. Özellikle bu tarz kitapları okuduğum için şahsen beni gülümsetti :)

 11. anon dedi ki:

  Hiçbiri değil mantık hatası var şıklarda

 12. adana dedi ki:

  cvp adana

 13. Ferit Bayar dedi ki:

  “Onun gözlerine bakamıyorum, kalbim yerinden çıkacak gibi. Yine de kendime engel olamıyorum. O an, kalbimin titremesini hissettim, titreme parmak uçlarıma kadar yavaşça ilerliyordu. Tanrım! Onun için ölebilirim.“

  Ekonomist yazarının yazdığı yukarıdaki cümleler ile varılabilecek en kesin yargı aşağıdakilerden hangisidir? (2020 KPSS)

  Valla KPSS çalışırken arada denk geldi. Güldüm sayenizde yorumuma yansıdı ruh halim pardon.

  1. Sinem dedi ki:

   Soruyu kpss’ye güzel uyarlamışssın ferit ama şıkları eksik :) onlarıda ben mi yazsam bilemedim..

   a) yazar heyecanlanmıştır
   b) yazar ölmek istemektedir
   c) yazarın titremesi bir sebebin sonucudur
   d) yazarın gözleri yoktur
   e) yazar ne anlattığından emin değildir

   :) her şey bir yana yazı hoş olmuş. Teşekkürler.

  2. resul dedi ki:

   cevap: A

  3. gül dedi ki:

   doğru olan A şıkkı

  4. Ayaz dedi ki:

   Ne A’sı arkadaşım, bu kafayla böyle düz mantıkla nası kazancanız siz bu sınavı..

   En kesin yargıyı soruyor soruda şıklara göre doğru cevabın C olması gerekir. :)

 14. ayşegül dedi ki:

  Yazı mizahi anlatılmış harbiden güzel olmuş ama yalanda değil. Bestseller olan çoğu kitap bu tarzda anlatılmıştı. Bu arada sormak istediğim bişey var maddelerde geçen kısa olaylar herhangi bir yerden alıntı mı yoksa bu yazının yazarı tarafından mı yazıl merak ediyorum :)

 15. pekon dedi ki:

  Mizahi bi dille anlatılmış ama beğendim. Bu yazı bana grinin 50 tonu, twilight gibi kitapları anımsattı :)

 16. Nesrin dedi ki:

  Hayatımda en çok istediğim şey kitap yazmak. Bu yazıyı okuyunca yazma istediğim hat safaya ulaştı. Teşekkür ederim.