Altının Fiyatını Etkileyen 8 Faktör

Yediden yetmişe herkes  için en büyük yatırım aracı olan altının piyasa fiyatını etkileyen faktörleri bilmiyorsanız, altın neye göre yükselir ya da altın neye göre düşer sorularının cevaplarını şimdi öğrenmenin tam zamanı.

Dünya Altın Konseyi, altının fiyatını etkilen faktörleri açıkladı.

WGC (World Gold Council)’e göre altının piyasa fiyatı aşağıdaki 8 faktöre göre etkileniyor.

1. Maden Üretimi

Geçtiğimiz yıllarda özellikle son 10 yıl içersinde altın üretimi aşamalı olarak düştü. Altını çıkarma maliyeti yükselirken madencilik edüstrisinde şirketler az sayıda yeni kaynak bulabildiler. Tüm bu gelişmeler altın arzını düşürdü.

2. İstikrarsız Finansal Koşullar

Altın son aylarda negatif getiri yaratmayan birkaç yatırım aracından biri. Finansal sıkıntılar özellikle Avrupa devletlerinde ortaya çıkınca altın yeniden yatırımları korumanın bir aracı oldu.

3. Mücevher talebi

2008 yılının sonlarına doğru büyük bir düşüşe giren küresel mücevherat talebi 2010’un ilk çeyreği ile birlikte tekrar güç kazandı. Çin, Orta Doğu ve Hindistan gibi mücevher talebinin yüksek olduğu ülke ve bölgelerde ekonomik iyileşme de yaşanınca altın mücevheratında yukarı doğru bir trend gözlemlenmeye başladı.

4. Endüstriyel Talep

Talep artışı sadece mücevherat değildi. 2009’un ilk çeyreğinde kötü durumda olan endüstriyel talep yeniden güçlenerek altın fiyatlarına etki eder bir seviyeye geldi.

5. Yatırım Kaynaklı Talep

Hem kurumsal hem de bireysel yatırımcılar altın ile portföylerini çeşitlendirmelerinin faydasını gördüler. Altın içeren portföyler belirsizlik taşıyan piyasa koşulları içinde daha iyi performans gösterdiler.

6. Servet Saklama

Altın enflasyona karşı önemli bir hedge (garantileme) aracı. Reel değeri kısa vadede değişkenlik gösterse de satın alma gücü uzun yıllar stabil kalabiliyor. Ekonomiyi canlandırma harcamaları sebebiyle oluşan yüksek enflasyon beklentisi orta vadede altına yönelimi canlandırabiliyor.

7. Hedge Etme

Altının bir tarihsel rolü var. Dolar ve Euro’nun diğer kurlara karşı zayıf kalması durumunda yine servet saklamak için uygun bir araç haline gelmesi, Euro bölgesinde bütçe açıklarının ve ülke borçlarının artması yatırımcıları servetlerini korumak için altına ve Euro dışında diğer kurlara yönlendiriyor.

8. Kolaylaşan Altın Yatırımı

Emtialara bağlı olabilen Borsa Yatırım Fonları (Exchange Trade Funds) birçok yeni işletmeciye dolaylı yoldan da olsa altının kapısını açtı. Bu enstrümanların altının kısa süre içinde başka araçlarla takasını çabuklaştırması talebin de artmasına sebep olarak ortaya çıktı.

Yukarıda yazmış olduğumuz maddeler altın fiyatını etkileyen başlıca faktörlerdir.


4 Yorum

Yorum yap

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz