Çeyiz Desteği Nedir ve Nasıl Alınır?

13.10.2021

Devlet tarafından verilen çeyiz yardımı ve çeyiz desteği konusunda merak edilen birçok soru var. Bu yazıda sizlere çeyiz desteğinin ne olduğunu, ne kadarlık bir yardım sağlandığı ve yaş sınırı dahil kimlerin bu destekten yararlanabileceğini detaylı bir şekilde anlatmak istiyorum.

Çeyiz desteği nedir?

Çeyiz desteği, Nisan 2015 tarihinde Aile Paketi kapsamında yürürlüğe giren ve yeni evlenecek çiftlere sağlanan bir sosyal yasa yardımıdır. Özellikle bu destek, evlenmek isteyen fakat mobilya, beyaz eşya gibi çeyiz ihtiyaçlarını almaya gücü yetmeyen gençlere sağlanmaktadır. Ayrıca, bazı şartların sağlanması koşuluyla devlet, yasa kapsamında gerekli harcamaların yapılabilmesi için evlenecek tüm vatandaşlara yardım sağlayabiliyor.

Çeyiz desteği yardımı kimlere verilir?

En merak edilen sorular arasında çeyiz desteğinden kimlerin yararlanabileceği geliyor. Bu destekten tüm Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları yararlanabilmektedir. Aynı şekilde Türkiye’de doğmuş olan fakat çıkma izini alarak Türk Vatandaşlığı’nı kaybeden vatandaşlar ve bunların üçüncü dereceye kadar olmak suretiyle alt soyları da yasa kapsamında yardımdan faydalanabilmektedir. Yetim aylığı alıyor olsanız dahi destekten yararlanmanız mümkündür. Ayrıca, çifte vatandaşlığa sahip ve Mavi Kartı bulunan kişilerde bu yardım desteğinden yararlanabilmektedir.

Sadece, Türkiye’de yaşadığı halde Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı olmayan kimseler bu yardımdan yararlanamıyorlar.

Çeyiz desteği şartları neler?

İlk şartın T.C. Vatandaşı olunması gerektiğini yukarıda belirttim. Bir de daha da önemli bir koşul bulunuyor ki, bu da destekten faydalanmak isteyen vatandaşlar için önemli bir şart. Çeyiz yardımından yararlanmak için yaş sınırı 27 (yirmi yedi).

Çeyiz desteğinden yararlanabilmek için evliliğinizi 27 yaşınızı doldurmadan önce yapmış olmanız şart. 27 yaşından sonra evlenecek olan veya evlenen vatandaşlar çeyiz yardımından faydalanamıyor.

Daha önce evlilik yaptıysanız 27 yaşından küçük olsanız dahi bu yardımdan yararlanabilmeniz söz konusu değil.

Çeyiz desteği nasıl alınır?

Çeyiz yardımından faydalanabilmek için ülkemizde faaliyet gösteren ve çeyiz hesabı açmaya imkan sağlayan bankaların herhangi birinden çeyiz hesabı açmanız gerekmektedir. Açacağınız hesap TL cinsinden olacaktır. Hesabınızı açtıktan sonra en az 3 yıl süreyle sistemde kalmanız gerekmektedir. Sistemde kaldığınız sürece hesabınızda para biriktirmiş olmanız şart.

Devletin bu kapsamda yaptığı destek miktarı 5.000 TL’yi geçmeyecek. Devlet biriktirdiğiniz tutarın yüzde 20’sini destek olarak size verecek. Örneğin, evleneceğiniz yıla kadar hesabınızda 15.000 TL para biriktirirseniz 3.000 TL destek alabileceksiniz. Ya da 25.000 TL biriktirmiş olmanız halinde en üst sınır olan 5.000 TL katkı alabilmeniz mümkün. Evleneceğiniz zaman çeyiz hesabınızın bulunduğu bankaya müracaat edip, çeyiz destek katkısını alabiliyorsunuz. Desteklerden evlenecek çiftlerin her ikisi de ayrı ayrı yararlanabiliyor.

YORUMLAR

 1. gülsüm dedi ki:

  Evlilik kredisi çeyiz desteği derken gençlerin bankalara kredi borcu tavan yapmış durumda. Nasıl mutlu bir yuva olacaksa bu şartlar altında

 2. Yeşim dedi ki:

  Yaşım 25 en az 3 yıl sistemde kalmak gerekiyorsa ben kafadan gittim yararlanamıyorum. Zaten çeyiz desteği alacağım diye küçük yaşta mantıksız bi evlilik yapmaktansa yardım almadan evlenmeyi tercih ederim.

 3. Ömer dedi ki:

  Ben gerçekten evlenip isteyen ama maddi durumu olmadığı için evlenemeyen kişileri tanıtım. Devletin bu uygulaması güzel ama zaten bu insanların maddi durumu yok. Ailelerini zor geçindiriyorlar bu insanlar 3 yıl biriktirecek parayı nereden bulacaklar? Bunun yerine daha farklı bir uygulama getirilmeliydi. Madem “destek”! yapıcaz diyorlar doğru yapmalılar. Allah’a bin şükür evlenecek olsam maddi durumum iyi buna gerek kalmayacak haberi gördüm diye yorum yazıyorum. Bana kalırsa olmamış bu gerçekten parası olmayan maddi durumu yetersiz vatandaşlar yine birikim yapamadıklarında yararlanamayacaklar. Yardım amacına bu şekilde ulaşmaz. Devlet herkes çalışsın parasını kazansın biriktirsin diyor iyi hoş da kaç kişiyi memur yapabiliyorsunuz? kaç kişiyi öğrenmen, hakim, doktor yapabiliyorsunuz? anca asgari ücretle zor bela iş buluyor insanlar. Asgari ücrette ortada asgari ücretten birikim nasıl yapılacak herşey ateş pahasıyken?

  O sebeple bana yardım destek bilmem ne diye yutturamazlar bu saçmalığı. İhtiyacı olan yararlanamadıktan sonra..

  1. buğra sağ dedi ki:

   Devlet destekli evlilik kredisi diye bir haber vardı geçen aylarda onu atlamışsın sevgili kardeşim. Bence çeyiz desteğine oturup kalkıp şükretmek lazım bu olmasa az kalsın krediyle borçla evlendirecekti devlet…

 4. Burcunaz dedi ki:

  Çeyiz desteği konusunda bir sorum var. Ben şimdi 22 yaşındayım yazı diyor ki çeyiz desteğinden faydalanmak için 27 yaş sınırı var ve sistemde en az 3 yıl kalmak lazım. Bu durumda benim yaşımda olan birinin destek alabilmesi için en az 25 yaşına kadar beklemesi mi gerekiyor evlenmek için yoksa nasıl alınıyor bu destek? tşk.

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, destekten yararlanabilmeniz için 27 yaşınızı geçmemiş olmanız gerekir. Şartlar gereği sistemde en az 3 (üç) yıl bulunmanız gerekiyor. Bu sebeple eğer şu anki yaşınız 22 ise diğer şartları sağladığınız takdirde 25 yaşında desteği almaya hak kazanırsınız.

   Farklı bir sorunuz olursa tekrar yazabilirsiniz.