Donald Trump ile “Büyük Düşün”

14.10.2021

Son zamanlarda okuduğum kitaplardan biri Donald Trump ve The Learning Annex (Zenginlik Fuarı) kurucularından Bill Zanker‘ın ortak yazmış olduğu “Büyük Düşün” kitabı oldu. ABD’de gayrimenkul sektörünün başarı isimlerinden Donald Trump’ın yazdığı ilk kitap değil bu, yine Bill Zanker ile birlikte yazmış olduğu birkaç kitap daha mevcut.

Trump kitabını büyük düşünebilmek üzerine yazmış, gayrimenkul sektöründe çalıştığı için genellikle bu sektörde edindiği başarıla vurgu yaparak, okuyuculara verdiği fikirleri temalar altında örnekliyor. Bill Zanker ise Donald’ın düşüncelerini her bölüm sonu destekleyecek yaşanmış başarı öykülerini anlatıyor. Kısaca Donald Trump’ın istediğini elde eden ve tuttuğunu koparan bir imaj çizdiğini söylemek yanlış olmaz, aslında başarıları da bu imajını destekler nitelikte.

ABD’ yayımlanan Çırak (The Apprentice) programı ve bu program sayesinde onunla özdeşleşmiş “Kovuldun!”, “Yere serin!” sözleri de neredeyse mottolaşmış olarak kitapta sürekli karşımıza çıkıyor. Donald Trump’ın kitabını ilk kez okuduğumdan bir kaç nokta dikkatimi çekti: özellikle Donald kitapta milliyetçi kimliğini kullanarak, ülkesi ABD’nin ekonomisi ve ordusuna övgüler yağdırıyor. Zaten onu eğer medyadan takip ediyorsanız bunu bilmemenize imkan yok. Eğer gayrimenkul sektörüyle ilgileniyorsanız mutlaka okumanız gerektiğini düşünüyorum, ilgilenmiyorsanızda okumanızı tavsiye ederim. Bu kitaba kişisel gelişim gözüyle de bakabiliriz.

Donald Trump kitabında menajerleri tarafından dolandırılan NBA oyuncuları ve Lee Iacocca, Condoleezza Rice, Martha Stewart gibi isimlere inanılmaz göndermeler de yapıyor. Kitabı Türkiye’de Optimist yayınevi yayımlamış.

YORUMLAR

 1. Dilay dedi ki:

  Allah belasını versin bu adamın

 2. semih dedi ki:

  Az önceki yazı sayesinde kitabın bağlantısına denk geldim. Daha önce donald trump kitabı okumadım aslında yatırımcılarla ilgili pek fazla kitap okuduğumda söylenemez ama merak ettim.

 3. Berk dedi ki:

  The Learning Annex, Donald Trump’ın bu kitabında sıklıkla geçiyor zaten.

 4. Dinçer Doğan dedi ki:

  Biraz daha araştırınca dikkatimi çekti. Seviyorum böyle kitapları. Bu arada arka kapağından alıntı:

  “İnsanlar ona nasıl bu kadar zengin olduğunu soruyorlar. Çok eğleniyor gözüküyor ve çok para kazanıyor. Yaptığı büyük anlaşmalar, inşa ettiği gökdelenler, ismini taşıyan takım elbiseler ve pahalı saatler… Son olarak da, bu yüksek profili destekleyen televizyon yıldızlığı…New Yorku yenileyen adam olarak ünlenen bu gayrimenkul devi, şimdi de Avrupada gerçekleştireceği ilk projesi için İstanbulla tanışmaya hazırlanıyor.

  Donald Trumpın kaleme aldığı satırlar da her zaman tek bir noktaya odaklanıyor: Paranızı ve başarınızı kimse sizden fazla umursayamaz.

  Bu başarı ikonundan, elbette büyük anlaşmalardan, finansal tavsiyelerden ve iş yapmanın inceliklerinden söz etmediği bir kitap beklenemez. Ancak Büyük Düşünün Trumpın diğer kitaplarından önemli bir farkı var.”