Ekonomi Kanalı CNBC-e Yıl Sonuna Kadar Kapanacak

13.10.2021

Türkiye’nin önemli ekonomi kanallarından CNBC-e TV, yıl sonuna kadar kapanacak.

2012 yılında kurulan ekonomi ve finans portalı cnbce.com, Ağustos ayında kapandı ve ntvpara.com yayın hayatına başladı. Doğuş Grubu’nun 30 Temmuz gününde Discovery Communications ile yaptığı anlaşmanın detayları ortaya çıkmıştı.

Yapılan açıklamaya göre Discovery Communications, CNBC-e kanalının yayın haklarını satın alacak ve karasal yayın yapmaya başlayacak. Doğuş Grubu ise Discovery’nin Türkiye’deki tek reklam satış ve pazarlama haklarına sahip olacak. Önemli bir detay da yıl sonuna kadar CNBC-e kapanmış olacak.

Türkiye’nin en önemli ekonomi kanalı CNBC-e kapandığı an Bloomberg ve Habertürk ortaklığındaki Bloomberg HT ekonomi televizyonculuğunda rakipsiz kalacak.

Büyük bir ihtimalle Doğuş Grubu ekonomi televizyonculuğunda tamamen sahneden çekilmeyecek ve NTV Para adında yeni bir ekonomi kanalıyla geri dönecek, hatta cnbce.com’un ntvpara.com’a dönüştürülmesi de kitleyi yeni markaya alıştırmak için atılmış adımlardan biri olabilir.

Finans sektöründe de bulunan Doğuş Holding’in ekonomi yayıncılığını tamamen bırakacak olması uzak ihtimaller arasında görülüyor. Elbette bunların hepsi var sayım ve ihtimaller. Yıl sonuna kadar ne olur, nasıl adımlar atılır bilinmez ama resmi açıklamaya istinaden söyleyebilirim ki, CNBC-e’nin yıl sonuna kadar kapanacağı kesin.

YORUMLAR

 1. Carbon Capitalist dedi ki:

  Melda Yücel Kocaalp geri dönmüş ve Finans Kafe başlamış. Gerçekten program akıyor çok iyi bir temposu var. Ancak insan yine de ekonomi kanalı istiyor. :)

 2. dr dedi ki:

  iyiden iyiye cnbce arıyorum. özledim yahu yayınları

  1. Carbon Capitalist dedi ki:

   Aynen ben de öyle. CNBC-e’nin ekonomi kadrosu bildiğin aileden biri gibiymiş de haberim yokmuş. Doğuş Yayın Grubu’na yazalım falan da NTV Para için ayrı kanal açılsa keşke. NTV’deki segmentler de çok güzel ama yetmiyor.

 3. Carbon Capitalist dedi ki:

  NTV Para Piyasa Ekranı kuşağı çok yetersiz. Spor bültenine 5 dakikaya yakın zaman ayrılırken Piyasa Ekranı segmentini anchorlar scriptten okuyup 15 saniyede geçiştiriyor. Burçak Önder sunsaydı keşke o segmentleri.

 4. Carbon Capitalist dedi ki:

  Keşke CNBC-e yayınlara internet üzerinden devam etseydi. Stüdyo çok maliyetliyse de daha küçük bir stüdyoya geçselerdi Doğuş Center Maslak’ta hatta USO Center Maslak’taki eski stüdyolar bile yeterli olurdu. Şu anda NTV’deki segmentler süre olarak yetersiz maalesef.

 5. sherlock dedi ki:

  cnbce nin önce dergisinin şimdi de tvsinin başını yediler tlc nin belgeselleri ve reality showları mükemmel ötesi. eğer okuyorlarsa sherlock istiyoruz

 6. Carbon Capitalist dedi ki:

  Bir haftadır NTVpara’yı izliyorum, daha bütün programlar başlamamış ve kadro eksik ama CNBC-e kadar başarılı ve kaliteli buldum ama yayın süreleri kısa, kesinlikle yetmiyor. Ekonomi kanalı kalmadı ülkede resmen. NTV Para kanalı açılsa keşke seneye yeni yayın döneminde. CNBC-e stüdyosu da boş duruyormuş bu arada.

  1. aydın dedi ki:

   bende aynı teselliyle ntvpara kanalı açılır mı acaba diye bir ümit bekliyorum çoğu kişi eksik. ek olarak ilgi durumunuda katılıyorum arkadaş güzel yazmış. keşke ülkemizde herkes ekonomiye meraklı olsa ben ekonomi okumadım kendi çapımda yatırım yaparım araştırırım ama seviyorum işimde ekonomiyle alakalı değil ama ilgilenilecek önemli birşey benim için.

  2. Carbon Capitalist dedi ki:

   Evet maalesef az izleniyor ekonomi kanalı.

   NTVpara kanalı tam zamanlı olmasa bile yine 07:00-18:00 arası canlı yayın yapsa çok iyi olur. CNBC ortaklığının kısıtlaması olmayacağı için zaman zaman FED karar günlerinde akşam da canlı yayın yapabilirler. Bu günler dışında da akşam kuşağında şirket haberlerine yer verilebilir ya da daha uzun dönemli analizler konuşulabilir veya Ekodiyalog kadrosu haftada bir toplanabilir.

   Yeni kanal açılmayacaksa da bari bütün kadro eksiksiz geçsin de piyasa notlarını onlar versin bülten sonlarında. Spora ayırdıklarının 1/4’ü falan ayrılıyor şu an NTV’de.

  3. aydın dedi ki:

   bloomberg HT transfer eder belki eğer böyle bir durum söz konusu değilse dediğiniz gibi yeni yayın döneminde Ntvpara gelebilir. çünkü Cnbce finans kadrosunu twitter’dan da takip ediyorum ve programı olup da çıkmayanlar bir şey söylemiyor. bu konuda tlc için bir sürü haber yapan NTV, finans kanalı için hiçbir şey söylemedi. haber yapılmadı. çalışanlardan öğrendik şahsen ben yine twitterdan öğrendim NTV öğle kuşağında yayın yapacaklarını isterim ki dağılmasın kadro gelsin yeni bir kanal

  4. Carbon Capitalist dedi ki:

   CNBC-e’de Geri Sayım’ı sunan Zeynep Erataman, Bloomberg HT’ye geçmiş, İlk Söz programını sunuyor sabah. Bir türlü alışamıyorum Bloomberg HT’ye, Zeynep Hanım bir nebze yardımcı olabilir yeni izleyici çekmeye ama kanalın kendisinde bir sıkıntı var. Bir türlü sevemiyorum yayınlarını.

 7. Doğan dedi ki:

  Kapatma sebebi ben dahil kimseyi ilgilendirmez ama ben bu habere sevinemiyorum. Dünyanın en büyük 16 ekonomisinden biri olan ülkemizde zaten iki ekonomi kanalı vardı diğeri Habertürk ortaklığındaki Bloomberg, bu ülkece ekonomiye ne kadar az ilgi gösterdiğimizin kanıtı bana göre. Gelişmiş ülkelerde tonlarca ekonomi kanalı veya programı var. Türkiye’de belirli bir kitle dışında ekonomiyle ilgilenen insan yok. Ülkenin %90’ı asgari ücretle ilgilene dursun. Bu nedenden yayıncı kuruluşu da suçlamıyorum. İlginin yüksek olduğu bir ortamda zaten kanalın yayınını sonlandırmazlardı. Yerine gelen kalan TLC, eğlence kanalı! Demek ülke insanı daha fazla ilgi gösteriyor bu tip yayınlara. Cnbce’nin kapatması BloombergHT içinde kötü haber. Rekabetin kalmadığı bir ortam var artık. Gelecek için bu haber kanalınında kapanacağını düşünüyorum. Habertürk de bir haber kanalı ve o da yayın akışına tıpkı NTV gibi özel ekonomi programları yerleştirebilir. Uzun yazdım ama ilginin olmadığı yerde hiçbir şey olmaz, sürdürülemez.

 8. süha dedi ki:

  Kapanmış az önce gördüm. Banu Güven’in NTV’den kovulması süreciyle beraber zaten NTV de tartışma programları kaldırılıp haber bültenine ağırlık verilmişti. Boşalan NTV akışına çok rahat cnbce ekonomi kadorusunu yerleştirirler. Hadi yaranmaya devam edin bakalım. Korkaklar.

  1. Carbon Capitalist dedi ki:

   Burda siyasi tartışmalara girmek doğru değil bana kalırsa.

   NTV’de bugün saat 09:30’daki segment NTVpara Geri Sayım olarak yayınlandı. Sanırım gelecek haftadan itibaren yavaş yavaş programlar NTV’ye gelecek. Bu iyi bir haber, kadro da eksiksiz olarak geçerse süper olur. Programların süresi kısalacak ama yine de en kaliteli ekonomi yayınlarını NTVpara’da izleyeceğiz gibi gözüküyor.

  2. salih turgut dedi ki:

   Bencede siyasete kaydırmaya gerek yok. Kilit kadronun dağılmaması ve devam etmesi güzel oldu. Ayrıca TLC de oldukça iyi bir kanala benziyor

 9. Carbon Capitalist dedi ki:

  CNBC-e’nin yarın son yayın günü. 2000’lerin ortalarında beni yabancı dizilerle tanıştırdığı ayrıca ekonomi alanına yönelmemi sağladığı için teşekkür ederim. Kamera önündeki ve arkasındaki ekibin de yolları açık olsun. İnşallah her şey gönüllerince olur. NTV’de devam etseler güzel olur. :)

  1. Emir Ardal dedi ki:

   Görünüşe göre ekonomi kanalı açılmayacak çünkü Servet Yıldırım ile Mahfi Eğilmez’in programının sabah NTV’de yayın yapacağı söyleniyor. Ne kadar doğru bilmiyorum bekleyip göreceğiz.

 10. Yasin dedi ki:

  Bloomberg HT’de kapanabilir. Aynı şekilde onlarda Habertürk akışında sabah saatlerinde ekonomiye ağırlık verebilirler. Ülkede ekonomi kanalı bile yok doğru dürüst Cnbce kadrosu çok iyidi

  1. Carbon Capitalist dedi ki:

   CNBC-e kadrosu dağılmasın cidden ya çok kaliteli bir kadro.

 11. Carbon Capitalist dedi ki:

  Önümüzdeki hafta CNBC-e’nin son haftası olacak gibi gözüküyor. Uzman ekonomi kadrosu umarım dağılmaz ve ya NTV’de devam ederler ya da yeni ve tam zamanlı bir ekonomi kanalı kurarlar.

 12. şansal dedi ki:

  Bence yeni ekonomi kanalı açılmayacak CNBCE zaten yarı zamanlı program yapıyordu. Tekrardan açacaklarını sanmıyorum videolar üzerinden belki paylaşım yoluna gidebilirler. NTV de ekonomi programlarının ağırlaşması ihtimali de var. Son yıllarda haber bülteni dışında ne bir tarışma programı var NTV de ne başka bir şey ekonomi yapacaklar işte işlerine öylesi daha iyi gelir.

 13. OĞUZA dedi ki:

  TLC oldu ntvpara olacak o zaman son kez izliyoruz belki de :9

 14. umut ben dedi ki:

  2006 senesinde cnbc-e business adından dergi çıkarmışlar 2012 de yayına son vermişlerdi. Hatırlayanlar olacaktır. Ülkemizde ekonomi kanalı eksikliği olacak kapanır ve yerine yeni birşey koymazlarsa belki daha da kötüsü olacak bloomberght de kapanacak ortada rekabet olmayınca

 15. Carbon Capitalist dedi ki:

  15 yıllık lisans anlaşması Ekim ayında sona erecek. Umarım uzman kadrosuyla birlikte NTV Para olarak geri döner. Bloomberg HT’den daha kaliteli bir ekonomi yayını yapıyorlar.

 16. ?? dedi ki:

  Diziler ne olacak??

  1. gökhan uzan dedi ki:

   Ben izlemem cnbce den dizi mizi internetten izliyorum fakat ortaklık bittiğine göre ntv veya açılırsa ntvpara tv de yayınlayamacağına göre durum ortada.

  2. sherlock dedi ki:

   diziler var ama hepsi değil sherlock ve got olursa süper olacak

 17. ismail dedi ki:

  ofise geçince sabah ilk işim cnbce açmak olduğundan kapanmasını istemezdim. çok iyi kadroya sahip umarım dağılmaz

 18. Şükrü dedi ki:

  İnternetten yayını izleyen arkadaşlar varsa bilirler web sitelerinde ekonomi canlı yayınlarını hafta içi sabah 7 akşam 6 arası gösteriyorlar. Uyarıda şimdiden cnbce canlı yayını değil ntv para canlı yayın diyor. Bırakıp gideceklerini sanmıyor öyle olacak olsa site de değişmezdi.