Yeni Başlayanlara 10 Ekonomi Kitabı Tavsiyesi

Ekonomiyi öğrenmeye yeni başlayan ve ekonomiyi anlamak isteyen herkes için derlenmiş ekonomi kitabı kitabı önerilerinden oluşan harika bir tavsiye listesi.

Grekçe’den “ev” ve “yönetim” olarak çevrilen “oikos” kelimesi ile “yasa” ve “kural” anlamına gelen “nomos” kelimelerinin türetilmesi ile ortaya çıkan Oikonomia kelimesiyle başlıyor ekonomi yazınının hikayesi.

Tarihte kimine göre servet bilimi, kimine göre minimum uğraşla topluma en çok fayda sağlamayı gösteren yöntemler kuramı olarak yapılıyor ekonominin tanımı. Ekonomi bilimi, Antik Yunan’dan merkantilistlere, onlardan klasikçilere, neoklasiklere ve sonunda günümüze kadar ulaşıyor.

Ekonomi hakkında sayısız kitap var. Kuşku yok ki, yazılan her kitap okumaya değer.

Fakat bu listede ekonomiyi anlamaya çalışan, ekonomi bilgisini geliştirmek isteyen ve başlangıç minvalinde, okuması keyifli ekonomi kitabı tavsiyeleri vereceğim.

1. Kolay Ekonomi

Örneklerle Kolay Ekonomi
Örneklerle Kolay Ekonomi

Tüm ekonomi öğrencilerinin ve ekonomi ilgilerinin yakından tanıdığını tahmin ettiğim Mahfi Hoca’nın (Mahfi Eğilmez) kitabı Kolay Ekonomi, okuyan herkesin kolayca anlayabileceği basit bir dilde anlatılıyor.

Yazar: Mahfi Eğilmez

Yayınevi: Remzi Kitabevi

Sayfa sayısı: 192

2. Görünmeyen Ekonomist

Görünmeyen Ekonomist
Görünmeyen Ekonomist

Görünmeyen Ekonomist, ekonomiyi öğrenmek isteyen herkes için parmakla gösterilebilecek bir kitap. Başlangıç niteliğinde ve ekonomi öğrencileri için zemin hazırlayan bu kitap, sizi ekonomist gibi düşünmeye zorluyor. Sadece ekonomi öğrencilerine değil, gündelik hayat olaylarıyla herkese yakın, hafif bir anlatım dili kullanan Tim Harford, Financial Times’da Sevgili Ekonomist köşesindeki eğlenceli anlatımını bu kitapla okurlarına sunuyor.

Yazar: Tim Harford

Yayınevi: Pegasus

Sayfa sayısı: 304

3. Sevgili Görünmeyen Ekonomist

Sevgili Görünmeyen Ekonomist
Sevgili Görünmeyen Ekonomist

Ekonomi yazarı Tim Harford tarafından yazılan bir diğer ekonomi kitabı, Sevgili Görünmeyen Ekonomist.

The Times kitap için ‘Ekonomi hiç bu kadar sade anlatılmamıştı’ yorumunu yapıyor. Ben yine de Tim Harford’un kıvrak zekasını görebilmeniz ve onun hakkında fikir sahibi olabilmeniz için TEDGlobal 2011’deki şu konuşmasını izlemenizi tavsiye ediyorum. (Türkçe altyazı mevcut.)

Yazar: Tim Harford

Yayınevi: Pegasus

Sayfa sayısı: 282

4. 100 Soruda Ekonomi El Kitabı

100 Soruda Ekonomi El Kitabı
100 Soruda Ekonomi El Kitabı

Bir dönem İstanbul Milletvekilliği’de yapan iktisatçı ve aynı zamanda siyasetçi Sadun Aren tarafından yazılan 100 Soruda Ekonomi El Kitabı, ekonomiye giriş niteliğinde önemli bir kitap. Ekonomi öğrencileri ve ekonomiyi henüz yeni öğrenmeye başlayan herkes için yol gösterici bu kitap Sadun Aren’in mülkiye’de geçirdiği uzun akademik kariyeri sonrasında kaleme alınmış.

Yazar: Sadun Aren

Yayınevi: İmge Kitapevi

Sayfa sayısı: 419

5. Doğal İktisat

Doğal İktisat
Doğal İktisat

Neden iktisat neredeyse her şeyi açıklar?

Ekonomi sadece üniversitelerde öğretilmesi gereken bir bilim değil. Çünkü gündelik yaşantımızda her an, her saniye farkında dahi olmasak yaşanan tüm durumları neredeyse illaki ekonomiye bağlamamız mümkün. Kamikaze pilotlarının neden kask taktığı ya da kahverengi kabuklu yumurtaların beyaz yumurtalardan neden daha pahallı olduğu ekonomi sırları, gayet de eğlenceli bir şekilde anlatılıyor.

Yazar: Robert H. Frank

Yayınevi: Efil Yayınevi

Sayfa sayısı: 288

6. Bir Günde Ekonomist Nasıl Olunur?

Bir Günde Nasıl Ekonomist Olunur?
Bir Günde Nasıl Ekonomist Olunur?

Ekonomi profesörü John Charles Pool ve Ekonomi doçenti Ross Laroe tarafından kaleme alınan Bir Günde Ekonomist Nasıl Olunur?, size matematikten arındırılmış, ekonominin manasını kavramanıza olanak sağlayacak bir fırsat sunarak, ekonominin yalnızca sayılar ve grafiklerden ibaret olmadığını kanıtlıyor.

Yazarlar: John Charles Pool, Ross Laroe

Yayınevi: Etkileşim Yayınları

Sayfa sayısı: 128

7. Ekonomiyle İlgili Her şey

Ekonomiyle İlgili Her Şey
Ekonomiyle İlgili Her Şey

İstanbul Üniversitesi mezunu iktisatçı ve ünlü ekonomi yazarı Faruk Türkoğlu tarafından kaleme alınan kitap; uzun bayram tatillerinin üretim ve tüketimi nasıl etkilediğinden tutunda, cebimizdeki paranın satın alma gücüne kadar ekonomiyle ilgili her şey‘i anlatıyor. Ekonomiden anlamanızı ve ilgiyle okumanızı sağlayacak güzel bir kitap.

Yazar: Faruk Türkoğlu

Yayınevi: Optimist

Sayfa sayısı: 290

8. Gerçekten Bilmeniz Gereken 50 Ekonomi Fikri

Gerçekten Bilmeniz Gereken 50 Ekonomi Fikri
Gerçekten Bilmeniz Gereken 50 Ekonomi Fikri

Bizden çok uzakta başlayan ekonomik krizlerin bizimle ne ilgisi olabilir, bu krizler neden bizi etkiliyor? Peki, futbolcular neden bu kadar çok para kazanıyor? Sahi emeklilik yaşları neden sürekli problem oluşturuyor?

Gerçekten de ekonomi konusunda bilmeniz gerekenler, Edmund Conway kaleminden son derece anlaşılır bir şekilde okuyucuya aktarılıyor.

Yazar: Edmund Conway

Yayınevi: Domingo Yayınevi

Sayfa sayısı: 208

9. Ekonomi Kitabı

Ekonomi Kitabı
Ekonomi Kitabı

Ekonomi Kitabı; para nasıl işler, neden vergi öderiz gibi temel soruların yanı sıra ekonominin hayatımızı nasıl etkilediğini anlatıyor. Başlangıç için son derece güzel bir kaynak. Kolay ve akıcı anlatımın yanı sıra karmaşık teorileri örneklerle açıklanması okuyucunun ekonomiyi anlamasını daha da kolaylaştırıyor.

Yazarlar: Suphi Ağırnaslı, Yosun Akverdi

Yayınevi: Alfa Yayıncılık

Sayfa sayısı: 353

10. Romantik Ekonomist

Romantik Ekonomist
Romantik Ekonomist

Amerikanın en seçkin ekonomi profesörlerinden Deirdre McCloskey, Romantik Ekonomist kitabını “mucize” olarak tanımlıyor. Modern ekonomi araştırmacısı Richard Bronk tarafından kaleme alınan kitap, gerçekten oldukça farklı bir görüş açısıyla karmaşık ekonomiyi, karmaşık edebi eleştiriyle anlatıyor.

Yazarlar: Richard Bronk

Yayınevi: Efil Yayınevi

Sayfa sayısı: 353

seçtiklerimiz