Türkiye Ekonomisinin En Temel 3 Sorunu

Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek'e göre Türkiye Ekonomisinin en temel 3 sorunu enflasyon, işsizlik ve cari açık.

Geçtiğimiz günlerde MÜSİAD Genişletilmiş Başkanlar Toplantısı’nda Türkiye ekonomisini değerlendiren Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Türkiye’nin enflasyon, işsizlik ve cari açık olmak üzere 3 temel sorunu olduğuna dikkat çekti.

Enflasyon, işsizlik ve cari açık da son durum:

Enflasyon

Dünya Bankası 2017 yılında Türkiye’de enflasyonun yüzde 7 olacağını tahmin ediyor. 1 ila 1,5 yıl içinde enflasyon oranlarının 5,5 – 7,5 aralığına düşürülmesi umut edilse de bu hedefe ulaşmak çok da kolay görünmüyor.

Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcı Şimşek, mevcut yüzde 9 enflasyon oranının yüksek olduğunu ifade ederek, enflasyonun Türkiye ekonomisinin temel sorunları arasında olduğunun altını çiziyor.

İşsizlik

Artış eğilimde olan işsizlik, 7 ayın zirvesine ulaştı. Önceki yılın Ekim ayında geçen yılın aynı dönemine göre işsiz sayısı 104 bin kişi arttı. İşsizlerin sayısı 3 milyon 147 bin kişiye yükseldi. İşsizlik oranı 10,5’e çıkarken işsizlik maaşına başvuranların sayısında da artış gerçekleşti. İşsizlik maaşına başvurular yüzde 15 arttı.

Cari Açık

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) verilerine göre, Kasım ayında cari açık rakamları 2,11 milyar doları gösterdi. Ocak-Kasım 2015 aylarında ise cari işlemler dengesi 27,8 milyar dolar açık verdi.İnternetten Yatırım Nasıl Yapılır?
Ücretsiz deneyin! 100.000 TL sanal para ile yatırım yapmayı öğrenin.

5 Yorum

  1. Ekonomik sıkıntı hepimizi vuruyor. Düğün Yiğit Bulut’un yazısını okudum başkanlık sistemi çözer bu sıkıntıyı diyor. Siyasi istikrar şartmış. Şart biliyoruz da başkanlık sistemiyle mi oluyor siyasi istikrar? Daha mezun olamadan işsizliği düşünüyoruz. Her şey nasılda normaleşiyor bu ülkede

  2. Seneye mezun oluyorum şimdiden karara karar düşünmeye başladım. İşsizlik stresi yaşıyorum. Bir an önce çare bulunsa keşke.

  3. Sayın Şimşek terör demeyi unutmuş. En büyük problemimiz terör. Terör giden paralar harcamalarımız. Terör biterse cari açık, enflasyon, işsizlik oturulur konuşulur.

Yorum yap

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz