Ev almak için ne kadar peşinat gerekli?

21.01.2022

Ev almak için ev bedelinin %20’si kadar peşinat gereklidir. Konut kredileri yoluyla, ev almak istiyorsanız, ev bedelinin %20’sine denk gelen peşinat tutarına ihtiyacınız vardır.

Örneğin, 100.000 lira tutarında değere sahip olan bir konut almak istiyorsanız, 100.000 TL’nin %20’si olan 20.000 TL’lik bir peşinata ihtiyacınız olur. Peşinatsız kredi alabileceğiniz alternatif yollar mevcut olsa da bankalar istisnai durumlar dışında peşinatsız kredi vermiyorlar.

Peşinatsız konut kredisi almak istiyorsanız; konut değerinizin %20’sine tekabül edecek tutarı kendiniz ya da bir başkası adına ihtiyaç kredisi alarak tamamlayabilirsiniz. Öte yandan sahip olduğunuz başka bir konut bulunuyorsa, ipotek yoluyla da peşinat ödemeden konut kredisi alabilmeniz mümkün olacaktır.

5 Basit Adımda Süreç: KREDİ İLE EV NASIL ALINIR?

Konut kredisi kullanırken peşinat ödemesi yapmanız; dosya masraflarınızı düşürür ve aylık ödeyeceğiniz taksit sayısı daha az olur. Bu açıdan baktığımızda peşinat ödemesi tüketicilere avantaj sağlar.

Kredi kullanacak tüketicileri de kapsayan son düzenleme değişikliği ile konut kredisi kullanım oranı %75’ten %80’e çıkarıldı. Son düzenlemeden sonra kredi kullanarak konut sahibi olmak isteyenlerin, almak istedikleri konutun %20’sini peşinat olarak vermeleri yeterli olmaktadır. Yeni düzenlemeyle konut değerinin %80’ine kredi kullanılabilmektedir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.