EmlakVideo

New York’un ilk mikro-daireleri tanıtıldı

Dünyanın en kalabalık şehirlerinden biri olan New York’un en büyük problemlerinden biri tahmin edebileceğiniz gibi konut sıkıntısı.

8 milyondan fazla insanın yaşadığı şehirde konutlara olan talep, fiyatları yükseltiyor. Şehir merkezinde lüks olmayan ortalama büyüklükteki dairelerin aylık kirası 4-5 bin dolar arasında değişiyor.

Bu fiyat ve yerleşim yeri problemlerine çözüm için 2012 yılında başlatılan çeşitli çalışmalar sonucunda New York’un ilk mikro-daireleri için çalışmalara başlanmıştı.

Prefabrike kapsüller şeklinde tasarlanan mikro-daireler, bir yapı üzerine tek tek vinçler yardımıyla oturtuluyor ve ardından merdiven veya asansör gibi eklerin montajıyla yapı tamamlanıyor.

New York'un ilk mikro daireleri. Görsel: NYC Mayor's Office/Flickr.com
New York’un ilk mikro daireleri. Görsel: NYC Mayor’s Office/Flickr.com

Mikro daireler, tercihe göre mobilyalı ve mobilyasız olarak kiralanabiliyor. Ayrıca, dairelerde Wi-Fi internet bağlantısı olduğu ve bunun kira bedeline dahil olduğu da belirtiliyor. Mikro daireler 2016 yılının Şubat ayında tamamlanacak. Aylık kiraların yaklaşık 2.750 Amerikan doları olacağı belirtiliyor.

Kalabalık metropollerde gerçekten kalacak daireler bulmak oldukça zor ve pahallı. Aslına bakarsanız, mikro daireler İstanbul için de kesinlikle uygulanması gereken bir fikir. En azından bekarlar ve öğrenciler tarafından tercih edileceğine hiç şüphe yok.

5 Yorum

    1. Yemin ederim kahkaha attım :D konteyner New York’un ortasında dünyanın en pahallı şehirlerinden olsun o kadar da :)

  1. Türkiye’de prefabrik villa yapıyorlarda şehrin göbeğinde apartman tipi yapanını görmedim. Biraz mantıklı düşünün yaşanmaz sıkılır insan izleyince bile daraldım. Uzun süre küçük alanlarda kalamıyorum.

  2. Süper ya ama yine pahallı New York’ta ortalama işlerde çalışanlar yine oturamaz böyle dairelerde ben beğendim küçücük

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu