Endgame: Kitap Şifrelerinden 500 Bin Dolarlık Altın Ödülü

14.10.2021

Endgame: Çağrı adındaki kitap, birçok ülkede olduğu gibi bugün Türkiye’de de satışa çıktı. Endgame kitabında bulunan şifreleri toplayarak 500 bin dolar değerinde altın dolu bir kasaya sahip olmak isteyenler şimdiden araştırmalara başladılar.

Endgame Şifrelerini Bulan Kişi 500 Bin Dolar Kazanacak

James Frey‘in yeni romanı Endgame kitabında çok yönlü ve etkileşimli bir bulmaca bulunuyor. Her bir bulmaca diğer şifrelerin bulunmasını kolaylaştıracak bir yol sağlıyor. Tüm bulmacalara doğru cevapları bulan kişi dünyanın herhangi bir şehrinde bir anahtara ulaşacak ve o anahtarla ABD’nin Las Vegas kentinde bulunan Caesars Palace Oteli‘ndeki 500.000 dolarlık altın dolu kasayı açarak, tüm altınlara sahip olacak.

Bu zamana kadar dünyada yapılan en geniş kitap projesi olan Endgame’in sinema ve bilgisayar oyunlarından sonra filmi de çevrilecek. Kitap, Türkiye’de Endgame: Çağrı adıyla ülke dışında ise Endgame: The Calling olarak yayımlandı.

Endgame: Kitap Şifrelerinden 500 Bin Dolarlık Altın Ödülü

Endgame: Kitap Şifrelerinden 500 Bin Dolarlık Altın Ödülü

Endgame 2,5 Milyon Dolar Ödül Daha Dağıtacak

İlk kitap çağrıyla verilecek 500 bin dolarlık altın ödülü yalnızca bir başlangıç. Üç kitaplık proje olduğu belirtilen Endgame’in ikinci kitabı için 1 Milyon Dolar, son kitabı içinse 1,5 Milyon Dolar ödül dağıtılacak. İlk kitapta olduğu gibi, diğer kitaplarda da paragraflarda ya da konularda geçen şifre veya bulmacaları çözebilenler büyük para ödüllerine kavuşmuş olacak.

Endgame’in Başlangıç Noktası Şifre ve Bulmacalarından Daha İlginç

Endgame‘i ödüllerinden, şifrelerinden ve bulmacalarından daha ilginç kılan bir şey daha var o da kitabın başlangıç noktası… Hikaye dünyanın sonunu getirebilecek felaketleri konu alıyor ve 12 ülkenin kaderini belirleyecek (daha doğrusu dünyanın) 12 karakteri ve bunların 3 anahtarı bulabilmek için birbirleriyle mücadelelerini anlatıyor. 3 anahtar ve az önce yukarıda bahsettiğim gibi 3 kitap. Yani her kitap için 1 anahtar ve 1 para ödülü var. Daha da uzatmadan ilginç olan yanını söylemeliyim, Endgame’in konusu İstanbul’da başlıyor. Tam olarak Kadıköy’de, hatta oynanan bir karşılaşma sırasında Fenerbahçe Stadı‘na düşen meteorla!

Biraz akıl dışı olabilir ama genelde hikayeler başladığı noktalarda biter. Bana kalırsa ilk anahtar Türkiye’de olabilir. Şahsi fikrim elbette bu.

Yakın zamanda adını daha çok duyacağımız ve dünyayı sarsacağını tahmin ettiğim Endgame’i bugünden itibaren kitapçılarda bulabilirsiniz. Altınlar için değil, sırf merak ettiğimden kitabı okumak istiyorum. Çünkü şimdiye kadar hayatım boyunca görmüş olduğum en çılgın kitap projesi diyebilirim.

YORUMLAR

 1. Anonim dedi ki:

  BÜYÜK ÖDÜL
  Yarışmanın Kazananı (“Büyük Ödül”) olarak 11 Ağustos 2014 itibariyle yaklaşık 500,008 ABD
  doları değerinde altın para alacaktır.

  ödül tarihinde bir yanlışlıkmı var?!!! 2014 agustos yazıyor

  1. Ferzan Derin dedi ki:

   Merhaba, sanıyorum bahsettiğin paragraf bağlantı içerisinde yer alan yarışma kuralları bölümünde geçiyor. 11 Ağustos 2014 tarihi yarışmanın başladığı tarihtir, Endgame yarışmasının 7 Ekim 2016 tarihine kadar devam etmesi gerekiyor.

   Tekrar belirtmem gerekirse, 11 Ağustos 2014 tarihi yarışmanın resmi olarak başladığı tarihtir. Sözleşmede bu şekilde yazıyor.

   Sorunuz olursa tekrar yazabilirsiniz, keyifli okumalar dilerim :)

 2. CONSTANTIN dedi ki:

  Arkadaşlar bence kitapda herkes için adil olmayan bidurum yani kitabın ilk olarak yazıldıgı dil.. Acaba kitabı türkçeye çevirimde tabi ki çevirmenden kaynaklanmayan hatalar olabiliyo ama cümele olarak bize ne kadar yazarın anlatılmak yada ip ucu bize ne kadar yakın verilmek istendi sorusu aklımı kurcalıyo. kitabın orjinal dilini kullanan okuyucalar bence bizden yada baska dile mensup olanlara göre cok avantajlılar. bunu dikkate almak gerekli. saygılar…

 3. hero dedi ki:

  Arkadaşlar ben şeyi anlamadim google hesabımla bağlandım ama bana endgame den hicbir e-posta ya da bir site ismi gelmedi.Lütfen yardım edin.Eğer yardim edebilirseniz adamar250 [at] gmail [nokta] com hesabima mesaj atabilirsiniz

 4. SADİST dedi ki:

  ARKADAŞLAR BEN keplerfuturistics .com SİTESİNE GİRİŞ YAPTIM FAKAT BOŞ BİR ODADAN İBARET BİZE VERİCEKLERİ WEB SAYFASINAMI GEÇİCEK DAHA SONRA ANLAYAMADIMKİ ANLAYANINIZ VARSA BİLGİLENDİRİRMİSNİZ ACABA

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba, bahsettiğiniz site bir süre çevrimdışı kalmış olabilir, şu anda kontrol ettiğimizde ulaşılabilir olduğunu gördük.

 5. Rabia dedi ki:

  Kitabı yarın sipariş ediyorum. Belki bir pazarlama taktiği olabilir ama nedense içimden bir ses öyle olmadığını söylüyor. Bir arkadaşımla bu işe kalkışıyoruz. Evet çok zorlu olabilir, hatta dalga bile geçenler olabilir – ki var oldu da- ama içimde bir pişmanlık kalmaz.
  Ne kaybederiz ki diyerek biz de katılıyoruz.

 6. Zeynep dedi ki:

  Kitabı görmüştüm daha evvel şu artık sıradanlaşan roman serilerinden biri sanmıştım.
  inanılmaz bir pazarlama yöntemi meblağın büyüklüğü acaba kitapta ipuçlarını ararken belirli markaların, yerlerin fln reklamı mı yapılacak sorusunu aklıma getirdi. malesef günümüzde öyle bir hale geldik ki herşeyin altında sanki başka amaçlar var gibi bir hissiyat sardı bende dahil herkesi. bilmece çözdüren roman ve kitapları çok sevmeme rağmen “aa hadi şu kitabı alayım” sevinç ve heyecanını yaşayamıyorum aklıma gelen sorular yüzünden

 7. hatice dedi ki:

  Şu kitabın anahtarını bulmak için gezmemizmi gerekio biyerdemi saklı yoksa kitabı okuyarak nı bulucaz anlamadım bide niye kaydoluyoruz

  1. Eray Bozan dedi ki:

   Merhaba Hatice, kitabın anahtarını bulabilmek için kitap içinde bizlere verilmiş olan şifreleri çözmemiz gerekiyor. O şifreler doğru çözülürse doğrudan anahtarın olduğu yerin adresini bulabilirsin. Fakat şifreleri yanlış çözmen elbette seni yanlış adreslere gönderecektir. Endgame aslında bir yarışma olduğu için ödül kazanmak niyetindeyseniz, yarışmaya kaydolmanız gerekmektedir. ‘Emre’ adlı arkadaşımız yukarıda kural ve hükümlerin yalnızca bir bölümünü paylaşmış, http://endgamerules.com/tr/rules-tr.pdf adresinden yarışmanın resmi kural ve hükümlerinin tamamını Türkçe olarak okuyabilirsiniz.

  2. Anonim dedi ki:

   Kitabın Anahtarı kitabın içinde saklı kitabı okuyacaksın içindeki satırlarda şifreyi bulman için kelimeler var bunları bulup bir ülkede bir anahtar bulucaksın sonrada bir otelin lobi bölümünden kasayı açıp 500 bin dolarlık kasa ve altını alacaksın

 8. Ramazan dedi ki:

  “can by” senden zeka fışkırıyor. Kitap 7 ekimde çıkmış sen 8 ekimde şifreleri buldun. Sana yorumum bu kadar. Kitapla ilgili yoruma gelecek olursak bence güzel bir pazarlama taktiği. Endgame yazarı yada spronsoru her kimse bir koyup on alacak. Bunu da geçersek eminim zekice hazırlanmış bulmacalar ve şifrelerle dolu bir kitap. Okumak eğlenceli olabilir.

 9. can by dedi ki:

  Arkadaşlar şifreleri buldum. Yarın Las Vegas’a gidiyorum altınları almaya.

 10. emre dedi ki:

  Şöyle bir uyarı var ve bence yazı içinde yer almalı: Endgame: Çağrı romanı dünyanın herhangi bir yerinde saklı bir anahtarın aranması üzerinedir. Yarışma birçok bulmaca ve ilgili ipuçlarından oluşurken romanın basılı versiyonları (“Kitap”) Yarışma’nın 1. Evresi’nde (aşağıda açıklandığı gibi) kullanılan bazı ipuçları ve bulmacaları içermektedir. Yarışmaya katılmadan önce katılımcılar keplerfuturistics.com adresinde yarışma için kayıt yaptırmalıdır ve Yarışma kaydı için istenen tüm bilgileri ulaştırmalıdır. Yarışmaya katılım için (i) Kitap; (ii) internet erişim ve kullanımı ve (iii) standart bir Google internet hesabı gereklidir. Yarışma boyunca süreciniz Third Floor Fun, LLC (Sponsor) tarafından takip edilecektir ve Yarışma boyunca sürecinizle ilgili bilgilere ulaşabileceğiniz bir web sitesi size sunulacaktır. Bu tür bilgilere ulaşmak için Google internet hesabınızla oturum açmış olmalısınız.

  Bu uyarıya dikkat edilmeli.