Evden Para Kazanmanın En İyi Yolları

21.01.2022

Ülkemizde işsizlik oranı yüksek, çalışanların çoğu işlerinden özellikle iş şartlarından memnun değil. İş ilanları ise kıt seviyede, mevcut ilanlarda ise tecrübeli personel aranıyor. Bunu zaten hiçbir şekilde anlamış değilim, firma kalkmış 3 yıllık tecrübeli 18-25 yaş arasında personel arıyorum diyor. Yahu üniversiteyi yeni bitirmiş adam nasıl 3 yıl tecrübe yapsın, es kaza yaptı diyelim: mezuniyet, çalışma derken 25 yaşına kadar zor bulursun istediğin kriterde çalışanı!

Böylesine bir giriş yaptım ama iyi bir haberim var: Bu yazımda sizlere evlerinizden para kazanabilmenin en iyi yollarını anlatmaya çalışacağım. Eğer bir işe ihtiyacınız varsa bu yöntemleri deneyebilirsiniz, sadece iş ihtiyacı için değil ek gelir için bile düşünebileceğiniz tüm yöntemler yazımda olacak.

Evden Para Kazanmanın En İyi Yolları

1. Serbest Yazarlık

Üniversitede okuduğum süreç boyunca yazarlık yaparak nakit ihtiyaçlarımı karşıladım. Yol göstermek açısından söylemeliyim ki, ilk etapta internet üzerinden değil, çeşitli dergilere, gazetelere makale hazırlıyordum. Günümüzde yazılı basının internete taşınmasıyla birlikte benim gibi serbest yazarlık yapanların da iş olanakları artmış oldu. Mesela, iş ilanı sitelerine iş arayan kaydı açarak daha fazla makale sattım ve dolayısıyla gelirlerimde artış oldu. Bunun dışında yabancı diliniz varsa, internet üzerinden çeviri işi de yaparak serbest yazarlıktan kazandığınız paranın iki katını kazanabilirsiniz. Şanslısınız!

Serbest yazarlık yapmadan önce size bu konuda birkaç tavsiyem olacak:

Araçlar. İnternet yazarlığı yapabilmek için pek bir şeye ihtiyacınız olmayacak. Tüm ihtiyaçlarınızı bir bilgisayar yardımıyla gidermiş olacaksınız ama gün içersinde uzun süren saatler ile çalışacağınızdan bilgisayarınızı konumlandırdığınız yere çeki düzen vermeniz önemlidir. Bir bel yastığı, gerekli aydınlatma, boyunuza hizalanmış güzel bir masa ilk tavsiyelerim olacak. Bunun dışında genelde makale alıcıları Microsoft Word dosyasıyla yazılarınızı kabul edecekler, bu sebeple yazılarınızı Microsoft Word dosyasıyla hazırlayın ki daha sonradan yazı/dosya uyumsuzluğu çilesini çekmeyin. İletişim için bir telefona ihtiyacınız olabilir, bazen işverenleriniz sizinle telefon ile iletişime geçmek isteyecekdirler. Bunun içinde Skype kullanmanızı önerebilirim. Tüm işlemlerinizi bu şekilde sadece bilgisayar üzerinden halledebilirsiniz.

 • Örnekler. İşe başlamadan önce örnekleri incelemeniz size faydalı olacaktır. Bol bol dergi, kitap, blog sayfaları okumanız kelime bilginizi geliştirir ve yazmanızı kolaylaştırır. Bunun dışında makale örneklerini sektörlere göre incelemeniz daha sonrasında yabancılık çekmenizi önler. Şöyle ki, bilimsel bir makaleyle diğer makaleler arasında bir fark var. Bunları gözlemlemenizi tavsiye ederim.
 • İş Bulma. İş bulma konusunda bazı bildiğimiz iş ilanları sitelerinde CV oluşturabilirsiniz. Bu siteler: SecretCV, Yenibiris olabilir. Bu sitelerden makale, editörlük, yazarlık gibi ilanları kendiniz arayarak bulabileceğiniz gibi ilan vererek, işverenlerinde sizi bulmasını sağlayabilirsiniz. Önemli bir önerim daha olacak, adınızı kullanacağınız için sosyal medyadan geri kalmayın ve bizzat Linkedin profilinizi oluşturun. Bu şekilde daha fazla iş alabilirsiniz. Adınızı kullanmak istemiyorsanız bir marka oluşturup, aynı işlemleri uygulayabilirsiniz bu da bir fikir.
 • Güvenilirlik. Her iş alanında olduğu gibi ne yazık ki, evden para kazanabileceğiniz yöntemlerde bile rekabet var. İşverenlerinize karşı daima dürüst olun. Güvenilirlik sağlayın ki, bu güvenleri daha sonra referans olarak kullanabilesiniz. Hazır referans demişken şunu da belirtmeden geçmeyeyim, bu işe ilk kez başlayacağınızdan kendinize bedelsiz hizmet sağlayan bir servisten (ör: Blogger) blog açarak deneme yazıları yazın. Sosyal medya hesaplarınızda bu yazıları da paylaşarak ilk etapta referans olayının büyük bir kısmını çözmüş olursunuz.

2. Bilgilerinizi Satın

Bilgi satmakta kazançlı bir yoldur. Özellikle ülkemizde son zamanlarda artış gösteren internetten eğitim sektörü ile bilgilerinizi kullanın. Şu aşamada internet üzerinden online ders veren hocalar mevcut. Bu hocaların en bilinenlerinden biri EkolHoca. Bilmeyen okuyucularım için anlatayım: EkolHoca bir Matematik öğretmeni ve evinden çektiği ders videolarını Youtube gibi bedelsiz sunuculara yükleyerek sitesinden reklam gelirleri ile kazanç sağlıyor. EkolHoca bunu yaparken, paketler halinde ders videoları satan eğiticilerde elbette mevcut, bu da başka bir kazanç yöntemi.

Peki sadece öğretmenler mi online eğitim ile para kazanıyor? Elbette ki, hayır. Örneğin, Photoshop bilenler bu konuda eğitim veriyorlar. Bu konuda örnekler çoğaltılabilir.

Bilgilerinizi kazanca dönüştürme yolunda şu taslak işinize yarayabilir:

Fikir. Öncelikle kendinize bir fikir bulun ve bu konuda eğitim vermeye ya da bilgilerinizi satmaya başlayın. Bu az önce örneklediğim EkolHoca gibi olabilir veya bir e-kitap yazarak bunu yapabilirsiniz. İnternet reklamcılığı konusunda tecrübeli birçok kişi e-kitap yazarak binlerce dolar kazanabiliyor.

Fiyat. Bilgilerinizi kazanca dönüştürürken önemli olan bir nokta fiyat belirlemesidir. Fahiş bir fiyata sattığınız bilgiyi kimse almak istemeyecektir. Bu sebeple fiyat analizini iyi yapmanı gerekmektedir, bu konuda rakiplerinizin fiyatlarını incelemeniz güzel bir başlangıç olabilir.

Reklam. Sattığınız bilgiden birileri haber olmalı ki, para kazanabilesiniz. Bu sebeple reklamınızı iyi yapmanız gerekmektedir. Sosyal medyada reklam yapabileceğiniz gibi arkadaşlarınız ve ailenizle de yapacağınız reklamlar kulaktan kulağa yayılarak size müşteri olarak geri dönüş sağlayacaktır. Hatta bonuslu bir fikir vermem gerekirse, artık reklam yayıncıları tam hedefli olarak hizmet sunuyor. Mesela, Facebook’ta az bütçeyle tam hedefli bir reklam çalışması yapabilirsiniz. Bu konuda yeterli bilginiz yoksa, benden yardım isteyebilirsiniz. Yorumlarınızı ve sorularınızı her aşamada cevaplıyor olacağımı bilmenizi istiyorum.

3. Evinizden Satış Yapın

Eskiden ABD’den duyardık böyle haberleri, geçenlerde ülkemizde bir şahsın haberini okudum: GittiGidiyor üzerinden sattığı aksesuarlar ile günlük ortalama 100 lira kazanıyormuş, aylık 2500 liradan fazla bir gelir yapar bu ki bence gayet güzel bir kazanç. Sizlerde evlerinizden satacak bir şey bulabilirsiniz. Belki bir mobilya tasarlayıp satabilirsiniz belki de bir küpe. Hiçbir fikriniz yoksa internette en çok satılan ürünler listesine kısaca bakabilirsiniz.

Günümüzde internet alışkanları değiştiği gibi alışveriş alışkanlıkları da değişiyor. Ülkemizde yapılan internet alışverişlerinin cirosu milyarlarca dolara ulaşıyor. GittiGidiyor, SanalPazar gibi satış ağlarında bedelsiz satıcı hesapları oluşturarak ilk satışınızı yapmaya başlamak için önünüzde hiçbir engel olmasa gerek.

Evden yapılacak satışlar yoluyla para kazanma konusunda birkaç tavsiyem:

Yeni. Daha önce ülkemizde hiç satılmamış yeni bir ürünü satabilirsiniz. Hem insanların dikkatini çeker hem de uzun vadede iyi bir kazanç elde edebilirsiniz.

Ürünler. Ne satacağınızın fikrine varın. İkinci el bir kitap satışları yapabilir, takılar tasarlayıp satabilir ya da az önce söylediğim gibi yeni bir ürün satabilirsiniz. Bu konudaki fikirler size ait olacak.

Kampanya. Müşteri ve güven kazanmanın en iyi yollarından biri maliyet açısından zarar etmeyerek kampanyalar yapmaktır. Sattığınız bir ürünün ikincisini %50 indirimle satabilir ya da alıcılarınıza küçük hediyeler gönderebilirsiniz. Bu size olumlu yorum, güven, memnuniyet ve dolayısıyla çok daha fazla müşteri kazandırır.

 4. Online Manav Kurun – Gıda Satışı Yapın

Bu söylediğim size çılgınca gelebilir fakat beni dinleyin. İnternet üzerinden para kazanmanın yepyeni bir diğer yolu da organik gıda satışı. Küçük bir bahçeniz varsa muhtemelen birkaç bir şey ekmiş olmalısınız bunları internet üzerinden satışa çıkarıp para kazanabilirsiniz. Aslında açıkça gerçek bir Farmville oynamanızı tavsiye ediyorum. Ülkemizde PortakalBahcem adlı e-ticaret sitesi adından da anlayabileceğiniz üzere sadece portakal ürünleri satıyor. Bu ürünler organik, dalından toplanan finike portakalları… Kumkuat Fidanı, Portakal Reçeli, şık bir şekilde hazırlanmış kutu ile gönderilen kiloluk portakallarda sattıkları ürünlerden. İşleride gayet iyi gidiyor. Eğer imkanınız varsa sizde buna benzer bir şey yapabilirsiniz.

5. Yaratıcılığınızı Satın

Yaratıcılık sınırsınızdır. Fotoğraf’a yeteneğiniz olabilir, müzik konusunda yeteneğiniz olabilir. Bunları henüz keşfetmediyseniz, şimdi keşif zamanı. Hemen örnekle açıklayacak olursam, internet üzerinde fotoğraflarınızı veya görsellerinizi satabileceğiniz birçok aracı site mevcut (Ör: Fotolia). Daha öncesinde hobi olarak çektiğiniz ya da oluşturduğunuz müzik introlarını satarak ek bir gelir imkanı yaratabilirsiniz.

Son

Yazımı yeni iş kolları geldikçe güncellemeye devam edeceğim. Şu anda ev rahatlığında internetten para kazanabileceğiniz en iyi yollar yukarıda göründüğü gibi. Şimdi sıra sizde bu konuda bizimle paylaşmak istediğiniz bir fikriniz var mı?

YORUMLAR

 1. Nesibe Sözen dedi ki:

  Merhaba, bende evden para kazanmak istiyorum. Geçen gün bir tv kanalında izledim ev hanımları internet üzerinden satış yaparak ayda 8 bin TL’ye kadar para kazanabiliyormuş. Bu işlerden hiç anlamam öncesinde bir iş yerinde kısa zaman 1 yıl kadar çalışma deneyimim olmuştu. Bu konuda biraz daha yazı yazmanızı istiyorum. Gerçekten benim gibi evden para kazanmak isteyenlere güzel fikirler veriyor. Bazen uygulanmayacak (bana göre) önerilerde bulunsanız da yazılarınızı okumayı seviyorum. İyi günler.

 2. Gündoğan dedi ki:

  Yazı çok güzel aradığım her şey var bende evimden oturduğum yerden para kazanmak istiyorum. Yani kimse yanlış anlamasın emek vermeden kimsenin bu devirde para kazanamayacağını çok iyi biliyorum. Ben bunu ek iş olarak düşünüyorum. Emek vermeye hazırım. Verdiğiniz tavsiyeleride tek tek inceliyorum. Teşekkürler.

 3. blogmaster dedi ki:

  Evde oturup para kazanmak basitte sabır lazım.

 4. Kerem By dedi ki:

  Blog yazarak para kazanmak bana mantıklı geliyor. Ben ek iş olarak yapmayı düşünüyorum. Bazı konularda bilgim var ve yazmak bana keyif veriyor. Günde 1-2 yayın hazırlayabilirim. Sosyal medya hesaplarımda da okuyucu kitlem hazır. Merak ettiğim tek nokta tatmin edici gelirler kazanabilir miyiz bu işten. Bu yazı ekonomist.co’da yazılmış peki bu site aylık ne kadar kazanıyor veya günlük? Keşke yazsanız bunun cevabını bence asıl yol gösterici bu olur.

 5. Kerim Büyükat dedi ki:

  Serbest yazarlık yaparak evden para kazanmak mümkün olsa da çok ucuza makale yazıyorlar. Bu tarz forumları araştırırsanız Türkiye’de yazarlığın ne kadar ucuz olduğunu görebilirsiniz. En karlısı ürün satışı. Değişik fikirler için takipteyim yazıyı.

 6. Cevdet dedi ki:

  Evden para kazanmanın en iyi yolu internetten ürün satışı yapmak. Bir tanıdığınızın elektronik dükkanı varsa örneğin cep telefonu mağazası felan onları siz internete koyun komisyon alırsınız en kötü. İki tarafada fayda sağlar.

 7. Para Borsasi dedi ki:

  Yıllarca önce bende bu konuda araştırmalar yapıyordum. Evden nasıl para kazanırım dedim ve birkaç yöntem denedim. Her arkadaşın dediği gibi neredeyse kısa vadade kazanç mümkün olmuyor. Çok fazla kere isyan ettim ve neredeyse evden para kazanma işi yalan arkadaş kim oturduğu yerden kazanabilir ki dedim ama sonra bu işe daha çok kafa yormaya başladım. Şimdi aylık 5000TL kar yaparak para kazanıyorum. Evden kazanmıyorum artık kendime küçük bir ofis açtım. 5 çalışanım var. 5000TL nin dışında çalışanlarda kendi paralarını fazlasıyla çıkırabiliyorlar. Tek önerim olabilir, bu işte de çok çalışmalısınız. Oturarak kazanmak mümkün değil.

 8. Fatih Çalışkan dedi ki:

  Evden de internetten de para kazanmak eskiden çok daha kolay. Şöyle bi şey var ki artık tüketicilerin alışveriş alışkanlıkları değişti. Öyle hemen ürün satmak olmuyor. Promosyonlar kullanılabilir teşvik amaçlı.

 9. Ekonomist dedi ki:

  Merhaba,

  Tüm yorumlarınıza ve fikirlerinize saygı duyuyoruz. Bu yazı altında verdiğiniz fikirler ya da yaptığınız yorumlar yazıyı okuyacak herkese daha fazla bilgi sağlayacaktır fakat ‘reklam içerikli’ özellikle ‘kopyala-yapıştır’ tarzı yorumlarınız inandırıcılık dışı olmakta ve okuyucuya fayda sağlamaktan çok, yanıltıcı olmakta, bunların ötesinde ise görüntü kirliliğine yol açmaktadır. Bu şekilde gelen yorumların hiçbir şekilde onaylanmayacağını bilmenizi isteriz.

  Evden para kazanma konusunda kazançlı bir yol bulmuş olabilir ve bu yolun bağlantısını burada paylaşmak isteyebilirsiniz. Bunu yapmak için lütfen dürüstçe bu yöntemi anlatın ve affiliate bağlantıları paylaşmak yerine direkt bağlantı verin.

  Anlayışınız için teşekkürler,
  Moderatör.

 10. Youtuber dedi ki:

  Günümüzde internetten para kazanmanın binlerce yolu var. Ben youtube üzerinden kazanıyorum. Hatta oradan kazandığım parayla kendime home office kurup yeni işler yapmayı düşünüyorum. Evden satış yaparak kazanma fikri aklıma daha çok yatıyor. Ucuz veyahut indirime giren teknoloji ürünleri alıp stoklamak aklıma gelen ilk fikir ama şöyle bir şey var ki teknolojinin modası çabuk geçiyor. Acaba o ürünler elimde patlar mı yoksa satılabilir mi? Sizin bu konudaki fikirleriniz ne olurdu.

  1. Eray Bozan dedi ki:

   Bence güzel düşünmüşsünüz. Günümüzde dediğiniz gibi teknolojinin modası hemen geçiyor. Yeni modeller ortaya çıkıyor. Her aşamada satabilmeniz mümkün fakat bir ürünün üstüne yeni bir ürün çıkınca kar marjı düşük olarak satılacaktır ki bu da sizin için bir dezavantaj olur. Benimse bu konuda önerim şöyle, modası geçmeyecek ve sizi zarar uğratmayacak küçük çapta ürünler ile satış yapmaya başlayabilirsiniz.

  2. Kerem By dedi ki:

   Youtube ile kazandığınız para ne kadar oluyor? Biraz araştırdım ama anlayamadım. Hergün video mu çekiyorsunuz

 11. sefkat dedi ki:

  Baştan sona okudum bu bir nevi sermayesiz para kazanma gibi bir şey olsa gerek. Daha öncesinde bende düşünmüştüm internetten para kazanmayı ama bir türlü adım atacak vaktim olmadı. Çok yakından tanıdığım biri blog yazarak aylık 2000tl’nin üzerinde para kazanıyor. Gördüğüm kadarıyla çok zorlanmıyor. Sistemini oturtmuş. Evden çıkmadan sabah yazılarını yazıyor öyle çıkıyor şimdi başka bir işte daha çalışıyor ne mutlu ona. Bende bu tarz bir şeyler yapmak istiyorum. Aylık 1000tl civarı kazansam bana yetecek. Zamanında bana anlatmayı denemiştide ben anlamamıştım şimdi bu işleri araştırdıkça kafamda birşeyler birikiyor. Sonra bloglardan para kazanma dışında dediğiniz gibi internetten satış yaparak para kazanmakta mümkün. Artık insanlar alıştı internetten evinden oturduğu yerden alışveriş yapmaya. Kendimden biliyorum eskiden tırsardım netten alışveriş yapmaya şimdi son cep telefonumu bile internetten aldım. Siz bilgilerinizi ve tecrübelerinizi paylaşmaya devam edin. Benim gibi birçok kişinin yardımcısı olacaksınız. Size bir sorum olacak birde yeni bir blog açıp bu işe girecek olanlara ne tavsiye edersiniz? nereden başlamalıyız ayrıca ne kadar sürer para kazanmak? Bu kadar soru sordum belki temel sorular ama görüşlerinizi merak ediyorum. Epeyde uzun yazmışım okuyan herkese de teşekkür ederim. Saygılar.

  1. Eray Bozan dedi ki:

   Öncelikle yazımı beğendiğiniz için ben size teşekkür ederim. :) Blog açıp bu işe girecek olan bir kişiye ilk tavsiyem, ‘kullanıcılara faydalı olun’ demek olurdu. Çünkü sitelerin bir yerlere gelebilmesi için arama motorlarında yükselmesi önceliklidir bu kaliteyle mümkün. Aynı şekilde sabit bir okuyucu kitlesi oluşturması da kaliteyle mümkün olabilmektedir.

   Para kazanma konusuna gelecek olursam, -blog yazarak para kazanma konusu için söylüyorum- bence bu uzun vadede kazanç getiren bir iş. Tabi gelirli bir blog alıp, oradan yazmaya başlarsanız durum değişir. Sıfırdan başlayacaksanız uzun vadade daimi olarak gelecek bir kazanç olarak düşünmeniz sonrasında hayal kırıklılığı yaratmaz.

   Bunların dışında şimdilil “Mashable’ın Büyüme Sırları” adlı yazımı okumanızı tavsiye edebilirim. Site içersinden aratarak erişebilirsiniz. Bu yazı gerçekten ilk başlangıçta faydalı olabilir. Aynı şekilde yine Ekonomist yazarlarından Barış Şallı adlı arkadaşımızın “Başarı Hikayesi: Bloglardan Para Kazandıran Sırlar” yazısı dikkatinizi çekebilir. Burada da Türkiye’de blog yazarak para kazanan bir şahsın hikayesi anlatılmış.

  2. Bul Gül dedi ki:

   Eray bey sizde bu yazılarınızla para kazanıyor musunuz?

  3. Editör dedi ki:

   Merhaba, yazarlarımızın bu tür bilgileri sitemiz üzerinden paylaşmaları etik değildir. Farklı bir sorunuz olursa, size yardımcı olmaktan mutluluk duyarız.

 12. Bilal Acar dedi ki:

  Öncelikle şu vakte kadar internetten para kazanma yollarını araştırdım neredeyse tüm yazıları okudum lakin böyle açıklamalı ve sade anlatımlı yazı görmedim. Ondan da öte evden para kazananları örneklediğiniz yerleri güzel buldum. Yazı güncellenecek demişsiniz en kısa sürede tekrar uğrayacağım. Devamını bekliyorum beş maddeyle kalmasın lütfen.

  1. Eray Bozan dedi ki:

   Devamı gelecek, bundan öte artık home office işleri değil de sermayesi ve riski daha az olan küçük işlerle ilgili güzel bir yayın hazırlayacağım. Takipte kalın :)