Game of Thrones Ekonomisi

13.10.2021

Dünyada ve ülkemizde ilgiyle takip edilen diziler arasında yer alan Game of Thrones -Taht Oyunları- dünyadaki ekonomik gelişmelere yönelik bir gönderme yapıyor.

George R. R. Martin‘in epik fantezi serisi Buz ve Ateşin Şarkısı‘ndan televizyona uyarlanan dizi, bölüm başına ortalama 18 milyondan fazla izleyiciyle ABD’nin en çok izlenen dizileri arasında yer alıyor.

ABD başta olmak üzere tüm dünyada ve ülkemizde de takip edilen dizi yüzeysel olarak banka ilişkileri, finansman ve borç gibi konulara değiniyor.

Dizi de her ne kadar yüzeysel anlatılsa da George R. R. Martin’in Buz ve Ateşin Şarkısı serisinde karakterlerin finansman, krediler, ticaret girişimleri, tasarruf ve borç ödeyememe gibi sorunları üzerinde duruluyor. Örneğin, dizi de kurgulanan Demir Bankası’na kredi başvurusu yapanlar arasında karakterlerden Jon Snow dahi bulunuyor.

Bunun dışında babasının ölümüyle Kraliyete hakim olan Cersei Lannister, gerçeklerle yüzleştiği anda Demir Bankası’na borç ödemeyi derhal durdurmuştu. Cersei, borç alabilmek için parası olduğu bilinen İnanç’a başvuru yaparak, mali destek karşılığında 300 yıl önce yasaklanan İnanç Milisleri’ni kurma izni almıştı. Diziyi izliyorsanız zaten sonrasında neler olduğunu biliyorsunuzdur…

Öte yandan romanda ve dizide de yüzeysel olarak Stannis‘in Demir Bankası’yla kredi görüşmesi olduğu görülüyor. Tyrion Lannister ise birçok kimseden saklanan Kraliyet’in borç batağı içinde olduğunu ortaya çıkarıyor.

Washington Post‘un bir haberinde FED’in arakasında duran Amerikan ordusu, romanda adı geçen Demir Bankası arakasında duran Braavos’a benzetiliyor.

Avrupa Birliği ve ABD bankalarının küresel krizde yaşadığı birçok olayın romanın arka planında anlatıldığı göze çarpıyor.

6. sezon için onay alan dizinin gelecek bölümlerde kredi ilişkileri, tasarruf, borçlanma, ticaret problemleri ve borç ödeyememe gibi ekonomik problemleri arka plandan anlatmaya devam edebileceği düşünülüyor.

YORUMLAR

 1. Sone dedi ki:

  Ned Stark hey gidi kellesi uçtu daha dün gibi. Kredi çekmeye fırsatı mı oldu adamın

 2. Gökben dedi ki:

  Khaleesi ticaret sorunları yaşıyordu kitapta dizi hakkında fikrim yok izlemedim

 3. Gof dedi ki:

  Ekonomik sorunlara devam eder etmez orasını senaristler bilir. Bende dizinin kitabını okuyorum ve özellikle dizinin tam anlamıyla kitaba bağlı olmadığını düşünüyorum. En büyük sebepte bana kalırsa kitap satışları. Çünkü Kitabı’n yazarı da para kazanıyor bu işten bide şey var gerçi yazar telif alıyor diziden böyle Karışık bi durum işte. Önerim hem diziyi izleyin Hemde seriyi okuyun seri çok daha iyi dizide olmayan detaylar kitapta yoğun anlatılıyor.

 4. Uğur dedi ki:

  Bu diziye deli oluyorum kitaplarınıda okudum kitapta böyle şeyler geçsede dizide pek bahsedilmiyor. Hürriyet’te seçim öncesi bi haber vardı Türkiye dizideki Greyjoy Hanesi’ne benzetilmişti bezetmeler aklıma onu getirdi.

 5. Onur dedi ki:

  Bizim basında HDP’li Selahattin Demirtaş’ta Jon Snow’a benzetilmişti hangi açıdan benzettiler bilmiyorum haberi okumadığımdan.

  1. cananday dedi ki:

   tam bende görünce bunu diyecektim :) benzetmeyi yerli basın değil Financial Times yaptı bu arada. sözde korkusuz olduğu için böyle bir benzetme kullanıldığı ifade ediliyor bizde niye untamadıysak artık aklımıza yer etmiş game of thrones hayranlığından hep bunlar :)

 6. cihan mert dedi ki:

  Kitap gitti diziden ayrıldı.. kitapta daha farklı bir şey olacağını düşünüyorum sadece bu ekonomik konularla ilgili değil mesele.