8 Maddede KYK Kredi Borç Ödemeleri Hakkında Bilmeniz Gerekenler

13.10.2021

Her sene birçok öğrenci Kredi Yurtlar Kurumu (KYK) öğrenim kredisi borçlarıyla mezun olup hayata atılıyor.

KYK öğrenim kredisi borcu bulunan öğrencilerin mezun oldukları süre itibarıyla en geç iki yıl içerisinde borçlarını geri ödemeleri gerekiyor. Bazı koşullarda birer yıllık sürelerle borçları ertelemek de mümkün olabiliyor.

Borç erteleme hususunda öğrenim kredisi borcu bulunan öğrencilerin dikkatli olmaları gerekiyor. Çünkü borç ödemesi başlayan öğrenciler erteleme haklarını kullanamıyor veya erken ödeme indirimi haklarından kısmen yararlanabiliyor.

KYK borcu sorgulama, erteleme, yapılandırma ve erken ödeme indirimlerinden yararlanma hakkında bilmeniz gereken her şeyi anlatıyoruz. Ayrıca, öğrenim kredisi affı çalışmalarının hangi aşamada olduğunu da sizlerle paylaşıyoruz.

1. KYK Borç Sorgulama Nasıl Yapılır?

KYK borç sorgulama iki farklı şekilde yapılabiliyor. Bu yollardan ilkini, KYK Geri Ödeme Sorgu Ekranı oluşturuyor. Bu ekrana giriş yaparak eski kimlik kartı veya yeni kimlik kartı ile toplam borç bilgisi ve geri ödeme planınızı görebiliyorsunuz.

KYK borç sorgulaması yapabileceğiniz bir diğer yol, e-Devlet’in Öğrenim / Katkı Kredisi Geri Ödeme Sorgulama sayfasıdır. e-Devlet kaydınız varsa ilgili sayfadan borç sorguluma yapabilir ve ödeme planınızı görebilirsiniz.

Eğer e-Devlet’te kaydınız bulunmuyorsa KYK borç sorgulama işlemini TC Kimlik No gibi bilgelerle yapmak için KYK Geri Ödeme Sorgu Ekranını kullanmanızı tavsiye ederiz. Böylece öğrenim kredisi geri ödeme planı ve toplam borç bilgilerinize ulaşmanız mümkün olur.

2. KYK Borçları Nasıl Hesaplanıyor?

Öğrenim kredisi borçları, krediyi almaya başladığınız tarihten mezun olduğunuz tarihe kadar geçen süredeki borçlarınızı kapsıyor.

Ek olarak bu borç miktarınızın üzerine Türkiye İstatistik Kurumunun Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksindeki (Yİ-ÜFE) artışlar da hesaplanarak ekleniyor.

Geri ödeme başlangıç tarihinden sonra ödenmeyen borçlara aylık %1.40 oranında gecikme zammı günlük olarak uygulanıyor. Yani, kredi borcu zamanında ödenmezse bu kalemlere bir de gecikme zammı ekleniyor.

Kabaca hesap şu şekilde:

Aldığınız krediler toplamı + Yİ-ÜFE ilavesi + borç ödenmezse aylık %1.40 gecikme zammı.

3. Öğrenim Kredisi Borçları Nasıl Ödeniyor?

KYK tarafından bir geri ödeme planı hazırlıyor. Alınan krediler toplamına Yİ-ÜFE ilavesi yapılarak toplam borç belirleniyor ve toplam borç aylık taksitlere bölünüyor. Borç ödemeleri de aydan aya yapılıyor.

Öğrenim kredisi borçları Ziraat Bankası şubelerinden yapılıyor. Ayrıca, Ziraat Bankası’nın KYK Kredi ve Yurt Ödemeleri sayfasından banka kartı ya da kredi kartı ile borç taksitlerini ödemek mümkün olabiliyor.

Borç taksitlerini zamanında ödemeyenlerin birinci defada borçlarının bir yıllığı, bunun tekrarında ise tamamı vergi dairesine aktarılıyor. Bu aşamada borçların ilgili vergi dairesine ödenmesi gerekiyor.

4. Kredi Borçları Zamanında Ödenmezse Ne Oluyor?

KYK borçlarınızı kredi alımınızın sonlandığı tarihten en geç iki yıl sonrasına kadar ödemeye başlamanız gerekiyor. Borç ödeme planı standart olarak bu şekilde hazırlanıyor. Borç zamanında ödenmezse %1.40 oranında gecikme zammı günlük olarak işletiliyor.

Gecikme bedelinin yanı sıra ilk aşamada borçların bir yıllığı, tekrarında ise tamamı ödenmediği takdirde borç Vergi Dairesi Müdürlüklerine devrediyor. Devir işlemi sonrası borçların bankaya değil, ilgili vergi dairesine ödenmesi gerekiyor.

Öte yandan, KYK kredisi borçlarının vergi dairelerine aktarılmasının ardından e-Haciz söz konusu olabiliyor. Bu uygulamada, banka hesaplarınıza bloke koyulabiliyor. Toplam borç ya da borcun belirli bir kısmı ödenerek e-Haciz kaldırılabiliyor. Daha fazla bilgi için e-Haciz Kaldırma sayfamıza bakabilirsiniz.

5. Kredi Borcu Erken Ödenirse İndirim Yapılıyor mu?

Evet, borçların erken ödenmesi halinde indirim yapılıyor fakat dikkat edilmesi gereken bir nokta var: Kredi borçlarının tamamının, ödeme başlangıç tarihinden önce ödenmesi halinde indirim uygulanıyor. Söz gelimi, kredi ödeme başlangıç tarihinden sonra borcunuzun tamamını ödemek istediğinizde herhangi bir indirim uygulanmıyor.

Öğrenim süresi boyunca alınan kredi borçlarının tamamı, ödeme başlangıç tarihinden önce ödenirse Türkiye İstatistik Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksindeki (Yİ-ÜFE) artışlardan doğan borçlara indirim yapılıyor. Ödeme başlangıç tarihinden önce borcunuzu ilk yıl öderseniz %30; ikinci yıl öderseniz %20 erken ödeme indirimi uygulanıyor.

Tekrar hatırlamak ve altını çizmek gerekirse, indirim anaparaya değil, anaparaya eklenecek Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksindeki artışa uygulanıyor.

KYK kredi borcunuzu erken ödeyip indirimden yararlanmak istiyorsanız ödeme yapmadan önce mutlaka, 444 19 61 numaralı KYK iletişim merkezini aramanız gerekiyor. Ardından indirimli borç miktarınızı öğrenip Ziraat Bankası şubelerinden adınız, soyadınız ve T.C. kimlik numaranızla ödeme yapabilirsiniz.

6. KYK Borç Erteleme Nasıl Oluyor?

Birer yıllık sürelerle borcunuzu ertelemeniz mümkün oluyor. KYK borç erteleme başvurusunda bulunmak için aşağıdaki nedenlerden herhangi birine sahip olmanız gerekiyor:

 • İşsizlik
 • Askerlik
 • Yüksek lisans ve doktora eğitimi

İşsizlik ve öğrencilik durumunuzdan dolayı erteleme yapmak istiyorsanız borç ödeme vadenizin henüz gelmemiş olması, ödeme vadesi gelmişse taksitlerinizi geciktirmeden ödemiş olmanız; SSK, Emekli Sandığı ve BAĞ-KUR gibi sosyal güvenlik kuruluşlarla ilişkinizin bulunmaması şartlar arasında yer alıyor.

KYK borç erteleme işleminde zaman çok önemli. Bu nedenle, durumunuz ve erteleme seçenekleri hakkında daha fazla bilgi almak için KYK iletişim merkezi numarası 444 19 61’i aramaktan ve bilgi almaktan çekinmeyin.

KYK borç erteleme başvurusu e-Devlet platformunun Kredi Geri Ödeme Erteleme Başvurusu ekranından yapılabiliyor. Ayrıca, KYK’ya dilekçe vererek de borç erteleme başvurusu yapmanız mümkün olabiliyor.

7. Kredi Borçları Siliniyor mu?

En çok merak edilen sorulardan biri de KYK kredi borçlarının silinip silinmediği ile ilgili oluyor. Yalnızca iki durumda kredi borçları siliniyor. Hastanelerin sağlık kurulundan “hayatını çalışarak kazanamaz” ibaresi bulunan bir sağlık raporu alanların veya vefat edenlerin kredi borçları tamamen siliniyor.

8. Öğrenim Kredisi Affı Çıkacak mı?

Öğrenim kredisi borcu silinecek mi, öğrenim kredisi affı çıkacak mı ya da yapılandırma mümkün olacak mı çoğu kişi tarafından merak ediliyor.

Hatırlatmak gerekirse KYK borçları ile ilgili olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Gündemimizde masaya yatıracağız. Öğrencilerin lehine bir adım atacağız” açıklamasında bulunmuştu. Yapılan bu açıklama KYK borçlarını ödemekte güçlük çeken ve e-Haciz uygulamasından mağdur olan borçlular için umut olmuştu.

Bu konuyla ilgili henüz yeni bir gelişme yaşanmadı. Öğrenim kredisi affı çıkacak mı ya da borçlar tamamen silinecek mi bilinmiyor ancak borçların tamamen silinmesi gibi bir durumun söz konusu olacağı beklenmiyor. Beklentiler anapara üzerine eklenen gecikme zamlarının silinebileceği veya yeni bir yapılandırma imkanı geleceği yönünde şekilleniyor.

YORUMLAR

 1. Oğuz dedi ki:

  Merhaba ben temmuz ayında başlayacak olan borcum için 24 haziranda erteleme talebinde bulundum. Temmuz ayı boyunca erteleme talebi var yazdı ve şuan ağustos ayındayız hala onaylanmadı. Temmuz ayını ödemediğim için şimdiden bir kaç gecikme zammı uygulanmış. Benim nasıl bir yol izlemem gerekli?

 2. Nazife dedi ki:

  Bu ay ödemelerim başlıyor ama nasıl yapılandırılır ya da taksit uzatma gibi bir durum var mı 17 bin kusur ödemem çıkıyor 400 lira ödeyeceğim ne yapmam gerekir nasıl bir yol izlemeliyim ve çalışmıyorum.

 3. Aysu dedi ki:

  Ben borcumu yapılandırdım. Eylül ayında ödeme başlayacak bunu toplu nasıl ve nereden ödeyebilirim?

  1. Recep dedi ki:

   Merhaba,

   Benimde borcum 01.07.2019 da başlıyor ilk taksit çalışıyorum ama şuan ödemeye durumum yok 8 ay sonra hemen ödemeye başlayabilirim. Bu süre içinde 8 ayda haciz işlemi yada banka hesaplarına bloke falan olur mu yardımcı olursanız sevinirim.

  2. Ersel dedi ki:

   Günlük olarak %1.4 gecikme faizi uygulanır. Yani aylık taksit 400 tl ise %1.4’ü yaklaşık 5-6 tl yapar. Geciken her gün 5 tl demektir. 1 ayda 150 tl den fazla gecikme cezası ödersin. Hesapta da bir bloke durumu söz konusu oluyordu ama tam detayını bilmiyorum.

  3. sevgi dedi ki:

   Bende sizinle aynı durumdayım halledebildiniz mi nasıl hallettiniz yardımcı olabilir misiniz?

 4. Hüseyin dedi ki:

  Merhaba ben borcumu ödemeye başladım ama son 3 aydır ödeme yapamıyorum 1 ay daha ödemezsem ne gibi sıkıntı olur birde vergi dairesine aktarıldıktan sonra yine aylık taksit şeklinde mi oluyor yoksa borcun tamamını mı benden istiyorlar bilgi verirseniz sevinirim.

 5. Zeynep dedi ki:

  Benim borcum da Temmuz ayında başlıyor. 7.800 TL bir yıl erteletme hakkına sahipmişim şuanda fakat erteletirsem 2020’de borcuma ne kadar faiz gelir acaba? Yani 10 binlere çıkar mı ödemem gereken tutar? Bilgisi olan varsa lütfen yardımcı olsun işsizim ve çok kararsızım erteletmek konusunda erteletip daha fazla ödeme yapmak istemiyorum ama şuanda başlasam ödeyebilir miyim bilmiyorum.

  1. Dinçer dedi ki:

   Ödememeye karar verdiğiniz takdirde enflasyon oranına göre aylık taksitleri ortalama 50-60 lira fazladan hesaplayabilirsiniz. Tabi bir de bunlara gecikme zammı işleyecek. Yani 2020’ye kadar 10 binlere çıkması olası. Bu konuda bilgi almak için kyk kurumsal iletişim hattını aramanızı tavsiye ederim. Numarası 444 19 61. Buradan borcunuzu hesaplatabilirsiniz. En kesin bilgiyi onlar verecektir. Epey yardımcı oldular bana. Ben de ödeyecek durumda değilim. Aklım karışık araştırıp duruyorum. İnşallah kurtuluruz arkadaşlar tez vakitte bu borçtan.

 6. Mert dedi ki:

  Merhabalar ben 2012 yılında kredi almaya başladım. Üniversite değiştirdim toplamda 5 yıl aldım krediyi. Halen öğrenciyim bu dönem bitecek inşallah. Aldığım toplam kredi 16.700 tl civarı görünüyordu. Bugün e-devlette gördüğüm borç 32 bin tl olmuş. 2020 10. ay başlayacak ödemem. 2025 3. ay bitecek. Bu miktar neden 2 katına çıktı onu merak ettim? Ayrıca ben erken ödemeye çalışsam ne kadar öderim sizce? Yanlış hesaplama olmuş olabilir mi? 16.700 TL 32.000 TL olmuş üzüldüm buna.

  1. Altay dedi ki:

   Hocam bence bir sorun var sizde. Benim borcum vergi dairesine aktarıldı ve 6-7 yıldır daha ödemedim. 4 yıl aldım şimdi 14 bin lira faizli hali. 16.700 lira nasıl 32 bin lira olmuş aklım almadı. Vakit kaybetmeden kyk ile görüşün derim. Hesaplama doğruysa bile açıklasınlar. Az buz para değil. Erken öderseniz ilk yılda biterse yüzde 30, ikinci yılda yüzde 20 indirim yapılıyor. Yazıda bahsedilmiş. İlk yıl öderseniz 32 binden hesaplarsak 9 bin civarı kapatırsınız borcu.

   Bu arada ben de e-hacizle ilgili araştırma yapıyorum. Yazıda kaldırıldı diyor, başkaları e-haciz oluyor diyor? Bilen arkadaşlar aydınlatabilirler mi? Vergi dairesine aktarılan borç için banka hesaplarına e-haciz yapılıyor mu?

  2. Anonim dedi ki:

   Bunu ben de merak ediyorum. Net cevap yok hiç bir yerde. Araştırdığım kadarıyla ya vadesi gelen taksitli borçların tamamı ödemediğinde, ya borç yapılandırılıp ödenmediğinde ya da kafaları esince e-haciz başlatıyorlar. Tabi vergi dairesine aktarılan kyk borçları için söylüyorum. Borcu vergi dairesine aktarılmayan arkadaşlar var. Endişe vermeyeyim.

  3. Anonim dedi ki:

   Vergi dairesine aktarılan borçlar için e haciz yapılıyor. Benim tüm hesaplarıma bloke konuldu ve yıllardır hiçbir bildiri msj gelmemesine rağmen bir anda hesaplarıma bloke konuldu.

 7. Nuray Bal dedi ki:

  Erken ödeme için, borcu tek seferde mi ödememiz lazım yoksa o da taksitlendiriliyor mu bir bilginiz var mı?

  1. Ural dedi ki:

   Erken ödemede taksitlendirme olmayabilir. Çünkü taksitlendirme olacaksa vadesinde taksitli ödeme seçeneği var. En iyi cevabı KYK verir. Borç vergi dairesine aktarılırsa taksitlendirme var ama.

 8. Bora dedi ki:

  Bu borçlar niye silinmiyor? CHP kaç kere teklif verdi. Türk Telekom’un futbol kulüplerinin büyük şirketlerin vergi borçlarını silen affeden devlet bizim borcumuzu niye silmiyor? Ulan işsizlik var işsizlik. Ülke güllük gülistanlık değil ki… Anamızın babamızın emeklisi bile yetmiyor enflasyona ki bize destek olsunlar ha zorunda da değiller. İş bulsak asgari ücret yetmiyor allah kahretsin. Biz Telekom’dan futbol kulüplerinden daha mı zenginiz? Okuduk işe girsek vergimizi zaten ödeyeceğiz maaşın içinden şak keseceksiniz. İş kursak gelip tıpış tıpış vereceğiz vergiyi. Artık olan biten gücüme gidiyor yeter.

  1. Sefa dedi ki:

   Paşa paşa ödeyeceksin. Parayı yerken iyiydin. Haram helal ne demek onu öğreneceksin.

  2. Objektif dedi ki:

   Çocuk diyor ki işsizim. Babam emekli, ödeme gücümüz yok, çalışsam borcumu öderim diyor. Sen haramdan helalden bahsediyorsun.

  3. IQ Testi dedi ki:

   O kadar vizyonsuzca ve boş bir yorum yapmışsın ki gerçekten tebrik ediyorum. Helal harama bağladı konuyu. Aklım almıyor böyle zihniyetleri.

  4. kyk magduru dedi ki:

   Madem faize karşılar silsinler faizi. Maaşları hesaplarken tüketici fiyat endeksine bakıyorlar kyk öderken üretici, neden biz üretici miyiz. Geçen senenin üfe’si %50 özel bankalar bile bu fiyatın altında kredi veriyor devlet öğrencisinden %50 faizle para istiyor.

 9. pelin dedi ki:

  Benim borcum da vergi dairesine yönlendirilmiş düzenli ödemelerde borcun ertelenebileceğini öğrendim örneğin ben 5 ay borcumu düzenli ödedim sonrasında borcumu erteleyebiliyor muyum?

  1. Anonim dedi ki:

   İşsizseniz erteleniyor. Önemli olan borcun düzenli ödeniyor olması. Böyle bir niyetiniz varsa hemen bir görüşün. Ben zamanında araştırmadığımdan erteleme alamamıştım. Yeniden yapılandırmak için mücadele ediyorum.

 10. Ertan dedi ki:

  Merhaba benim ödemem 3 ay önce başladı ve ne yazıkki benim bundan yeni haberim oluyor. Ayrıca dgs sınavına hazırlanıyorum bu sene bir lisans programına geçiş yapacağım acaba yeniden kredi başvurusu yapabiliyor muyum ertelemek istersem bunun bir yolu varmı?

  1. Editör dedi ki:

   Merhabalar, kesin olmamakla birlikte bildiğimiz kadarıyla önlisans programlarından lisans programlarına dikey geçiş yapılması durumunda burs/kredi süresi uzatılabiliyor. Bunun dışında, geri ödeme vadesi gelmeyen ve gelmiş olsa bile geri ödemelerini düzenli bir şekilde yapanların erteleme yapması mümkün oluyor. Mağdur olmamız için konuyla ilgili KYK’dan detaylı bilgi almanızı tavsiye ediyoruz.

 11. Yakup dedi ki:

  Peki ödemezsek anaparaya faiz dışında yi üfe uygulanıyor mu? Sonuçta devlet faiz affı yapıyor. Erteleme durumunda anladığım kadarıyla anaparaya yi-üfe ekleniyor ve herhangi bir şekilde silinmiyor.

  1. Editör dedi ki:

   Merhabalar, borcun ödenmemesi durumuna toplam borca hem gecikme faizi uygulanır hem de Yİ-ÜFE ilavesi yapılır.

 12. Susamurumsu dedi ki:

  Merhaba benim ödemem temmuzun başında başlayacak. 11 bin tl civarı borcum var şu an çalışmıyorum erteletsem ne kadar faiz biner acaba bir de erteletme işlemini ne zaman yapmalıyım?

  1. Editör dedi ki:

   Merhabalar, faiz ödeme vadesi gelen ancak ödenmeyen borçlar için işletilmektedir. Borcunuz için erteleme yapacağınızdan faiz ödemeniz gerekmez, ancak kredi borcunuza Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksindeki (Yİ-ÜFE) artışlar dahil edilir. Bununla birlikte, kredi borcunuzun ödeme vadesi gelmediyse veya ödeme vadesi gelmiş olsa bile şimdiye dek düzenli bir ödeme yapmışsanız borcunuzu erteleyebilirsiniz. Zaman hususunda bu noktaya dikkat etmeniz önemli olabilir.

 13. Emre dedi ki:

  Şu kyk borcumu kapatabilirsem hayattan bu kadar büyük bir şey istemeyeceğim muhtemelen bir daha. Vergi dairesine aktarılmıştı borcum. Gittim konuştum. İki ayda bir ödeme planı yaptık. Böyle ödeme planları yapabiliyorlar. Belki size de lazım olur.

 14. Özgül dedi ki:

  Hükümetin trolleri buraları bile basmış, her yerdeler. Kalkmış aşağıya “15 senedir elhamdülillah çok güzel yerlere yatırım yapılıyor ve ülke büyüyor.” yazıyor. Allahım sabır ver. Kaç para alıyorsunuz bütün gün interneti dolaşıp böyle yorumlar yazmak için? Ben günlük 40 liraya çalışıyorum. KYK borcum vergi dairesine aktarılmış. Üstüne bir sürü faiz işliyor. GSS borcum çıktı 580 lira. İyi niyetli olunsa en azından borca faiz işlemez. Artık bıktım. Bir de bunların en güzel lafı “parayı yerken iyiydi”.. Aldığım o paraları gıdım gıdım harcadım be ben! Okulum bitsin dedim iş bulurum dedim. Yeri geldi yemek yemedim eğitimlere katıldım. O parayı ben böyle kullandım. Şimdi ne yapıyorum? günlük 40 liraya çalışıyorum Evet bak yatırım yapmış devletin! Artık yeter susun kapatın çenenizi susun.

 15. gltn dedi ki:

  Kredi geri ödeme ertelemede yi-üfe miktarı nasıl hesaplanıyor?

  1. Konupara dedi ki:

   Merhaba, borca ilave edilecek miktarlar Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) sağladığı veriler baz alınarak hesaplanmaktadır. Bu hesaplamalar için kullanılan formülleri Merkez Bankasının web sitesinde bulabilirsiniz.

 16. merve dedi ki:

  Merhabalar. 2005 mezunuyum. Elime hiç bir öde emri ya da tebligat gelmedi. Dün hesabıma e-haciz konulmuş. 12 yıl oldu. Zaman aşımı oluyor mu?

  1. Konupara dedi ki:

   Merhabalar, bu konuda ne yazık ki bir bilgimiz bulunmuyor.

 17. Yaşar dedi ki:

  Hocam benim anlamadığım şu neden suriyeli lere 1400 TL karşılıksız burs verilirken, bizim gibi garibanlardan aldıkları 300 lirayı ölene kadar alırız gibi bi işlem yapmaya çalışıyorlar biz bu ülkenin evlatları değil miyiz kendi ülkemde mülteci gibi olmak zoruma gidiyor.

  1. derya dedi ki:

   Üzülerek de olsa katılıyorum. Change de imza var arkadaşlar kyk kredi ödemeleriyle ilgili nolur imza atın ona.

  2. burak dedi ki:

   Kardeşim boş laf etmişsin zaten erteyebildiği kadar erteliyor devlet. Ve devlete destek olmamız lazım.15 senedir elhamdülillah çok güzel yerlere yatırım yapılıyor ve ülke büyüyor. Üstelik şu sureyililer diye hitap ettiklerin insan yahu insan. Bu kadar mı duygusuzlaştınız ya adamlar analarını kardeşlerini kaybettiler bizim ülkemize sığındılar, terbiyesizlik etmeyin merhametsizlik etmeyin lütfen.

  3. Anonim dedi ki:

   Geri zekalı antilop sen kendi ulkende nasil şartlarda yasiyorsun bilmiyorum ama o kadar zor durumda insanımız varken onun bununkini yalama

  4. Doğruya Doğru dedi ki:

   Adam gibi ülkelerinde kalıp savaşsaydılar. 4 milyon suriyeliden bahsediyoruz. Yazın sahillerde boy boy gezen donlu erkekleri görümüşsündür. Bu adamlara karşılıksız desteği veremezsin. Ben vergimi veriyorum o adam ne vergisi ödüyor? Sen benim vergilerimle besleyemezsin bu adamları. Hepsinin de maşallahı var komando gibiler. Kaçacaklarına savaşsalardı.
   Bu kadar körü körüne destekleyen insanlar görmedim arkadaş….

   Sen git cep telefonu şirketlerine vergi affı getir. Hemde 5 milyar dolar borcu sil. Ohh mis gibi değil mi. Sonra neymiş duygusuzlaşmışız. Ulan benim 30 senedir Askerim şehid oluyor. Bunlar bizim şehidimize kelle bebek katiline de sayın diyor. Askeirmizin başına çuval geçiriliyor sessiz kalınıyor. Müttefik deniliyor. Askerin elinden ateş etme yetkisi alınıyor. Asker kışlasına hapsediliyor. Diyarbakırda türk bayrağını direkten indiriyorlar hem de nöbetçi askerin önünden. Kimse kılını kıpırdatmıyor…..
   Sonra neymiş. duygusuzmuşuz. Ulan ananı da al git derken nerdeydiniz. Kanser hastası öğretminimize kameralar önünde sadaka gibi para verilirken neredeydiniz? Çocuklara hergün tecavüz ediliyor. Bu ülkenin bakanı kalkıp hem de bir bayan bir kereden birşey olmaz diyebiliyor.
   6 7 yaşındaki kızlarla evlenin diye fetva veriliyor.

   Andımız kaldırılıyor.

   Devlet törenleri ve Bayramların kutlanması kaldırılıyor. Onun yerine Her 23 nisana Fetö zamanında Kutlu doğum haftaları getiriliyor. DNA’larımız bozuluyor. Şimdi de kalkmışlar İstiklal marşının bestesi böyle olmaz değişsin. Abicim siz kafayı mı yediniz.?
   Milli değerlerimiz yok ediliyor. Kurtuluş savaşımızın içi boşaltılmaya çalışılıyor.

   Hergün kadın cinayeti işleniyor. Kadınlar etek giymesin erkek tahrik olursa tecavüze uğrar kadın diyorlar. Tecavüze uğrayan kadının çocuğunu aldırması zinhar günahtır diyorlar.
   küçük yaştaki çocukların dans ettirilmesi insanları tahrik eder televizyonlarda yayınlanmasın diyorlar. Tahrik oluyorlar. sizin yaptığnıız herşeyden tahrik olabilirler. Böyla sapıkların elinde yaşıyoruz ve duygusuz olan biz miyiz?

   Kalkıyorsun duygusuz diyorsun. Sizin ben anlayışınıza tüküreyim.

   Ülke büyüyormuş. Nereye büyüyor ülke. Her yer satıldı. dolar olmuş 4 lira Avro olmuş 5 lira sterlin almış başını gitmiş. Kalkmış bize ülke büyüyor diyor. Benzin oldu 6 lira dizel oldu 5 buçuk lira. Ülke büyüor öyle mi? Bütün inşaat firmaları iflas ediyor. Yaptıkları binalar ellerinde patlıyor. Ekmeğin gramajını düşürüyorlar. Zam yapmadık diyorlar.
   Peh
   Peh
   Peh….!!!!! Pes Pes Pes. Bu ve benzeri daha neler neler var daha sayardım ama yüzünüz kızarmaz ki sizin gibiler Resmi gazetede yayınlanan haberlere bile inanmazsınız. Kıbleniz Teyyo olmuş.

   Yobazsınız Yobazzzzz.

 18. seher dedi ki:

  Maraba ben 2012 yılında kredi almaya başladım 2 yıl aldım bölüm ve okul değişikliği yaptığım için kredim kesildi eylül ayında geri ödemem başlayacak ama su an ogrenciyim ve ödeyecek durumum yok borcumu erteletme şansım var mi acaba yardımcı olursanız sevinirim

  1. ekonomist.co dedi ki:

   Merhaba, Yüksek lisans ve doktora eğitimi almanız veya işsiz kalmanız gibi durumlarda yazımızda belirttiğimiz şartlar çerçevesinde borcunuzu ertelemeniz mümkün olabilir. Konuyla ilgili KYK ile görüşerek detaylı bilgi almanızı tavsiye ederiz.

 19. beg dedi ki:

  Merhaba, borçlarım bir süre önce vergi dairesine gönderilmiş. Mezun olduktan hemen sonra doktoraya başlamıştım ama borçlarımı erteletebileceğimi doktoramın 4. yılında yani borç ödeme vadem başladıktan 2 yıl sonra öğrendim :( henüz hiç ödeme de yapmadım.
  yapabileceğim herhangi bir şey var mı en azından faizleri sildirebilmek adına?

  1. ekonomist.co dedi ki:

   Merhaba, vergi dairesine devir öncesinde borcunuzu yapılandırabileceğiniz veya indirimlerden yararlanabileceğiniz seçenekler oluyor fakat borçların vergi dairesine devri sonrasında yapılacak bir şey ne yazık ki kalmıyor. Borç ödeme vadeniz gelmemiş ve borçlarınız vergi dairesine devredilmemiş olsaydı erteleme seçeneğini de kullanabilirdiniz. Yine de konuyla ilgili KYK’ya danışıp fikir almanızı tavsiye edebiliriz.

 20. efe kurt dedi ki:

  Vergi dairesi devredilince de ölene kadar kaçamıyorsun en korktuğum.

 21. Özlem dedi ki:

  Mezun olalı 2 sene oldu karar kara düşünüyorum. Bende para biriktirmeye başlasam fena olmayacak ama işe girdim erteleyemiyorumda.

 22. Mert Koç dedi ki:

  Ben şimdi şöyle birşey yapıyorum arkadaşlar 12 bin tl civarı KYK borcum var. Daha ödeme planı başlamadı. Şimdi para biriktiriyorum her ay 300 tl atmaya çalışıyorum kenarıya bankadan faiz de alıyorum. 1 yıl böyle geçse 2. sene sonunda bu parayı toplamış oluyorum. Şimdi çalışıyorum zaten en büyük avantajım ödeme planım başlamadan işe girebilmem oldu. Eğer imkanınız varsa böyle yapın. Aylık 300 tl biriktirin yada ödeme planınıza göre faiz getiren bir hesapta açın bekleyin para faizlensin. 1 yıl sonrada gidin kapatın hem faiz ödemezsiniz hemde borçtan kurtulursunuz. Şu kadar söyleyim devlet borcunu bırakmaz yani af maf beklemeyin.

  1. Barış Şallı dedi ki:

   Ek olarak 2. yıl ödeyeceğiniz için %20 indirimi de kullanabilirsiniz :)

  2. Mert Koç dedi ki:

   Evet. Onuda düşündümde yazmayı unutmuşum. Bu yazıyı kaç gündür arıyorum sitede arama yapınca bile zor geldim. Bundan haberiniz varmı bilmiyorum ama site dolaşımı çok kötü. Normal sitelerde aşağıya gidince eski yazılara ulaşmak kolay sitenizde böyle birşey yok. Bana kalırsa büyük eksiklik. Yazmaya değer görsem tekrar uğramazdım.

 23. doan dedi ki:

  E-haciz uygulamasının sonlandığı konusu ne derece doğru merak ediyorum. Bazı yerlerde hesabıma haciz kondu banka hesapların donduruldu deniyor aydınlatabilir misiniz? Eğer sonlandırılmadıysa gerçekten yandık ki ne yandık

  1. Barış Şallı dedi ki:

   Selamlar, 2014 yılında yapılan düzenlemeden sonra KYK borçlularına mevduat hesaplarına e-haciz uygulanmamaktadır.

 24. furkan dedi ki:

  Yemin ediyorum psikolojim alt üst oluyor. Düşünmeden yapamıyorum. Bu sene mezun oldum. Son iki yıl aldım öğrenim kredisi iki yıl sonra ödemem gerekiyor. İş arıyorum bulamazsam erteleyeceğim.