Mart 2015 Ekonomik Güven Endeksi Açıklandı

13.10.2021

Bir ülkedeki ekonomik iyimserliği ve ekonomik kötümserliği temsil eden ekonomik güven endeksi açıklandı, düşüş var. Bir önceki ay olan Şubat ayında açıklanan verilere göre 15.4 oranında düşen güven endeksi 74.85 seviyesine düştü.

2015 Mart ayında yüzde 5.4 oranında azalıp, 68.06 seviyesinden 64.39 değerine gerileyen tüketici güven endeksi, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK)’e göre reel kesim (imalat sanayi), hizmet, perakende ticaret ve inşaat sektöründen dolayı kaynaklandı. Reel kesim güven endeksinde ise Şubat ayına göre yüzde 3 azalma gözlendi. Şubat 2015 ayında 104 değerinde olan endeks bu ay 100.90 seviyesine geriledi.

Ekonomik güven endeksinin 100 değerinden küçük olması ekonomide kötümserliği ifade ederken, endeksin 100 değerinden yüksek olması ise ekonomik iyimserliği ifade etmektedir. Bu endeks, diğer ekonomik verilere kıyasla daha erken bildirildiğinden dolayı öncelikli bir gösterge olarak kabul görmektedir.

YORUMLAR

  1. ereng dedi ki:

    Yabancı yatırımcıların ulkemizden çıkması ve en son HSBC üst yönetiminin açıklamaları artık gercekler. Asıl problem ise hukukun olmadığı yere yatirimcinin gelmeyeceği hakikatinin kulak ardı edilmesi.

  2. Yasin Kurtoğlu dedi ki:

    Ekonomik veriler işlerin gidişatında problem olduğunu gösteriyor. İşsizlik, enflasyon, büyüme kurdaki aşırı oynaklık ve fiyat istikrarının olmayışı ekonomik güven endeksinden daha göze batan göstergeler. Bu ülkede yaşayan herkesin ülkenin gidişatı ile ilgili düşündüklerini özgürce söyleme hakkı var. Yağ çeker gibi konuşmak, eleştirmemek veya susmak ülke için hayırlı olmuyor. Herkes bildiğini duyduğunu gördüğünü yazsın.