Merak Edilenler: SPK Temel Düzey Lisanslama Sınavı

14.10.2021

SPK Temel Düzey Lisanslama Sınavı hakkında merak edilen tüm soruları adım adım cevaplayacağım. Sermaye Piyasası Kurulu lisanslama sınavıyla ilgili herhangi bir sorunuz olursa bu yayının altından bana ulaştırmanızı istiyorum, bana ilettiğiniz sorularınızın cevaplarını yine yayınımızın altından vererek gerekse yayın içeriğini güncelleyerek sizlerin temel düzey lisanslama sınavı hakkında daha fazla bilgi sahibi olmasını hep birlikte sağlayabiliriz.

1. SPK Temel Düzey Lisanslama Sınavlarına Kimler Katılabilir?

SPK Temel Düzey Lisans sınavına katılacak adayların minumum Önlisans (2 yıllık) veya Lisans (4 yıllık fakülte) mezunu olması gerekmektedir. Her ikisi içinde bölüm fark etmiyor. Yani sınava girebilmek için Önlisans ya da Lisans mezunu olmanız yeterli.

2. SPK Temel Düzey Lisansını Alanlar Ne İş Yapabilir?

Bu lisansı alanların görev alanları bellidir. Bu görev alanlarına bakalım,

Takas ve Operasyon Sorumlusu: SPK Temel Düzey Lisanslama sınavına girip, Takas ve Operasyon dersinden 100 puan üzerinden 70 ve üzeri puan aldığınız koşulda başarılı olursunuz ve Takas ve Operasyon Sorumlusu olarak görev yapma imkanına sahip olursurunuz.

Aracı Kurum Şube Müdürlüğü: Temel Düzey lisansını aldığınız koşulda belirtilen 9 dersten/modülden sınava girip, 100 puan üzerinden 60 puan alırsanız ve aynı zamanda ortalamanız 70 olursa Aracı kurum şube müdürü olarak görev yapabilirsiniz.

Aracı Kurum İrtibat Sorumlusu: Yukarıda yazdığımız aynı koşullar aracı kurum irtibat sorumluluğu içinde geçerlidir. Yani, ‘Temel Düzey lisansını aldığınız koşulda belirtilen 9 dersten/modülden sınava girip, 100 puan üzerinden 60 puan alırsanız ve aynı zamanda ortalamanız 70 olursa‘ aracı kurum irtibat sorumlusu olabilirsiniz.

Müşteri Temsilciliği: Temel düzey lisanslama sınavına girip, tüm derslerden başarılı olmadığınız takdirde aşağıda belirteceğim derslerin tümünden minimum 100 puan üzerinden 60 ve yine aynı şekilde bu derslerin tamamının ortalması olarak 70 puan almanız dahilinde müşteri temsilciği lisansı alabilirsiniz.

 • Hisse Senetleri Piyasaları,
 • Tahvil ve Bono Piyasaları,
 • İlgili Vergi Mevzuatı,
 • Genel Ekonomi,
 • Sermaye Piyasası Mevzuatı,
 • İlgili Mevzuat ve Etik Kurallar,
 • Menkul Kıymetler ve Diğer Sermaye Piyasası Araçları.

Ayrıca, müşteri temsilciliği lisansı aldığınız koşulda ilave olarak Türev Araçlar Sınavının; Türev Araçlar ve Vadeli İşlem Opsiyon Piyasalarının İşleyişi derslerinden başarılı olmanız durumunda Türev Araçları Müşteri Temsilcisi olarak da çalışabilme imkanınız bulunur.

Şunu da eklemekte fayda var, E-Sermaye Piyasası Faaliyetleri Temel Düzey Lisansına sahip olursanız, herhangi bir lisans belgesi gerekmeksizin Takas ve Operasyon Sorumlusu ve Temel Düzey Müşteri Temsilcisi olarak çalışabilirsiniz.

3. SPK Temel Düzey Lisanslama Sınavlarında Başarılı Olmak İçin Kaç Puan Gereklidir?

Sermaye Piyasası Kurulu lisanslama sınavlarında başarılı olabilmeniz için her bir dersten (modülden) sınava girip, 100 puan üzerinden 60 puan almanız gerekmekte ve bu sınavların ortalaması 70 puan olmak zorundadır.

4. SPK Temel Düzey Lisanslama Sınavlarına Kaç Kez Girilebilir?

SPK, sınavlarda başarısız olanlara, tekrar girebilecekleri sınav sayısına ek bir kısıtlama getirmemiştir. Yani, başarısız olursanız tekrar SPK sınava girme şansınız vardır. Ayrıca, not yükseltme sınavına girdiğiniz takdirde bu sınavdan alacağınız, son notunuz geçerli sayılacaktır.

Yaynımızın sonraki sayfasında temel düzey lisanslama sınavında çıkan konuların derslere/modüllere göre dağılım bilgileri yer almaktadır. Dilerseniz okuyabilirsiniz.

YORUMLAR

 1. Mustafa dedi ki:

  Merhabalar.
  4 yıllık bir üniversitenin 2. sınıfında okuyorum SPK temel düzel sınavı için en az 2 yıllık lisans mezunu koşulu var bu durumda benim bu sınava girebilmem için 4 yıllık okulumu tamamlamam mı gerekiyor ?

  1. ekonomist.co dedi ki:

   Merhaba, şartlarda açık bir şekilde Sermaye Piyasası Faaliyetleri Düzey 1 Lisansı ve Konut Değerleme Lisansı için en az 2 yıllık yükseköğretim düzeyinde, diğer tüm lisanslar için ise en az 4 yıllık yükseköğretim düzeyinde mezuniyet şartı gerektiği belirtilmektedir. Bu açıdan mezun olmanız şart. Fakat yine de SPK’ya danışmanız da fayda var.

   Sermaye Piyasası Lisanslama Sicil ve Eğitim Kurumu’nun resmi danışma hattının telefon numarasını yorumun sonuna ekliyoruz.

   SPL Uzman Danışma Hattı: 0 850 532 34 34

 2. merve dedi ki:

  Merhabalar. Böyle bir site bulabildiğim için gerçekten çok mutlu oldum öncelikle bunun için teşekkürler. Ben üniversite 4.sınıf öğrencisiyim ve önümüzdeki ilk sınava girmek istiyorum fakat bu sınav ile ilgili pek bir bilgim yoktu şu an sayenizde bir şeyler öğrendim. Bana bu sınav sisteminin değiştiğini ve 9 sınavdan 12 sınava çıktığını söylediler ( ileri düzey için ) bende SPF kitaplarını aldım . Öncelikle size sorum şu olacak ben bu 12 sınavdan 4 ünü geçtiğim takdirde temel düzey lisansa sahip olmuş oluyor muyum yani türev1 sınavlarından bahsediyorum. ve daha sonra da diğer sınavları da geçtiğimde ileri düzeyi almaya hak kazanmış oluyor muyum ? ve bunlar doğrultusunda ilk geçmem gereken sınavları bana söylerseniz çok sevinirim. Aslında ben hepsine çalışmak istiyorum ama son sınıf olduğum için çok zorlanıyorum. Şimdiden çok teşekkür ederim ilginiz için sağolun Barış Şallı.

  1. Barış Şallı dedi ki:

   Merhaba, bildiğiniz gibi SPK sınavları aşamalar halinde uygulanmaktadır, yani bir önceki sınavda başarılı olanlar bir sonraki sınavlara katılmaya hak kazanıyorlar ve başarıyla geçilmiş her bir sınavdan ayrı bir lisans belgesi almış oluyorsunuz. Şu anda SPK 8 lisans belgesi vermektedir, her lisans sınavı kendi içinde modüllere ayrılıyor. Örneğin, herhangi bir 4 yıllık lisans mezununun alabildiği “Sermaye Piyasası Faaliyetleri Düzey 2 Lisansı” için sırasıyla; Sermaye Piyasası Araçları 1, Sermaye Piyasası Araçları 2, Yatırım Kuruluşları, Finansal Piyasalar, Takas, Saklama ve Operasyon İşlemleri, Finansal Yönetim ve Mali Analiz, Tİcaret Hukuku ve Muhasebe ve Finansal Raporlama (9 modül) modüllerini başarıyla tamamlamanız gerekiyor.

   Sizin bahsettiğiniz “Türev Araçlar Lisansı” içinse diğer sınavlardan farklı olarak 8 ayrı modülü tamamlamak gerekiyor. Bir de sadece bahsedilen sınavlarda başarılı olmak, lisans belgesi almak için yeterli olmuyor. SPK, sınav sonrası koşulları da yerine getirmenize bakıyor. Benim tavsiyem (çalıştığınız için söylüyorum) fırsatınız varsa tüm lisans belgelerini sırasıyla almanız olacaktır. SPK ise aynen şu tavsiye de bulunmuş: “Gerekli şartları yerine getirmiş veya sınavı kazandıktan sonra yerine getirebileceğini düşünen kişilerin ilgi duyduğu faaliyet alanlarını göz önünde bulundurarak, mevcut 8 belge arasından ilgili olanı seçip, kendilerine uygun belgeyi belirledikten sonra ilgili sınavlara başvurmaları tavsiye edilmektedir.”

   İlk kez SPK sınavlarına gireceğiniz için biraz karışık gelmiş olabilir fakat küçük araştırmalar ile aklınızdaki karışıklılığın geçeceğini düşünüyorum. Bu arada, spl.com.tr internet adresinden daha fazla bilgi alabileceğinizi de eklemek isterim. Farklı bir sorunuz olursa, tekrar yazabilirsiniz. Sınavda başarılar dilerim.