Mutlaka İzlenmesi Gereken 5 Ekonomi Belgeseli

14.10.2021

Kanaatimce ekonomi gerçeklerden oluşur ve gerçeklerin duygusu yoktur. Bu sebeple ekonomi, finans, küresel krizler ya da Wall Street konulu filmler izleyicilerine anlık aksiyondan ve eğlenceden başka bir şey katmayacaktır, en azından ben böyle düşünüyorum.

Sizlere bu yazımda izlemekten son derece keyif aldığım ve sizlerinde mutlaka izlemenizi istediğim 5 muhteşem ekonomi ve finans konulu belgeselleri tavsiye edeceğim.

Arayıp da filmlerde bulamadığınız birçok “sebebi” bu belgesellerde bulabilirsiniz. Çoğu zaman -eğer saptırılma yoksa- belgeseller gerçeklere dayanır. Eğer benim gibi filmler değil de belgeseller ilginizi çekiyorsa aşağıdaki başlıkları izlemek üzere not edin…

Öneri: Girişimcilerin İzlemesi Gereken 5 Film

1# – Inside Job (İç İşler)

Inside Job - İç İşler

Inside Job – İç İşler

İlk çıktığı gün izlediğim Inside Job (İç İşler) adlı belgesel oldukça hoşuma gitmişti. Senaristliği ve yönetmenliğini Charles Ferguson’un yaptığı Inside Job, 2011 Akademi Ödülleri’nde En İyi Belgesel ödülünü kazandı.

Belgeselin konusuna kısaca değinecek olursak, ABD’de patlak veren 2000’li yılların sonlarındaki finansal krizi konu alıyor. Krizin ABD’den başlayarak, nasıl dünyaya yayıldığı ve neredeyse tüm ülke ekonomilerini altüst ettiği başarılı bir şekilde anlatılmış. Büyük krizden birkaç gün önce Moody’s, Standard & Poor’s gibi ünlü kredi derecelendirme kuruluşlarının Freddie Mac, Goldman Sachs, Morgan Stanley ve Lehman Brothers gibi bankaların nasıl AAA (en yüksek kredi notu) aldığı çarpıcı bir dille anlatılıyor, daha doğrusu anlatılmaya çalışılıyor! Mutlaka izlemenizi tavsiye ediyorum.

2# – Amerikan Rüyası (The American Dream)

The American Dream - Amerikan Rüyası

The American Dream – Amerikan Rüyası

IMDB’den 8.4 oylama oranı alan Amerikan Rüyası adlı belgesel Amerikan devlet yapısı ve bankacılık sistemini irdeleyen, para üzerinden büyük finansal güçlerin insanları nasıl kandırdığını anlatan bir belgesel. Adı üstünde Amerikan Rüyası!

Amerikan Rüyası, ABD film sektörünün başlı başına beslediği bir propaganda. Hollywood’ta inşa edilen ‘Amerikan Rüyası’ fikrinden kurtulduğunuzda bu rüya tam bir kabusa dönüşmekte.

3# – Wall Street Simyacıları (Quants: The Alchemists of Wall Street)

Quants: The Alchemists of Wall Street - Wall Street Simyacıları

Quants: The Alchemists of Wall Street – Wall Street Simyacıları

Belgeseli izlemeye başladığınız anda aklınızdan çıkmayacak olan bir soru: “Quant nedir?”.

2010 yapımı olan Wall Street Simyacıları isimli belgeselde Wall Street’in çöküşü anlatılıyor. Bu belgesel küresel finans sisteminin insanları gün geçtikçe nasıl bağımlı hale getirdiğini gözler önüne seriyor. Gerko Wessel’in araştırdığı belgeselin yönetmen koltuğunda Marije Meerman görev almış.

4# – Gelişim (Thrive)

Thrive - Gelişim

Thrive – Gelişim

Senaryosu Neal Rogin ve Foster Gamble tarafından yazılan Gelişim belgeselinde, Tüm Dünya tamamen gelişseydi ne olurdu? İnsanların ne kadar kazanacağına, ne yiyeceğine ve ne giyineceğine, ne kullanacağına kim karar veriyor? gibi birçok sorunun cevabını bulabilecekseniz.

5# – Yedi Kardeşin Sırrı

Yedi Kardeşin Sırrı

Yedi Kardeşin Sırrı

TRT tarafından 2012 yılında hazırlanan Yedi Kardeşin Sırrı, Dünya petrolleri pazarlamasının 7 büyük şirket tarafından nasıl bölüşülmüş olduğunun ve yönetildiğinin daha önce hiç duyulmamış hikayesini anlatıyor. Belgesel 4 bölümden oluşuyor. Diğer belgeseller gibi Yedi Kardeşin Sırrı’nı da mutlaka izlemenizi tavsiye ediyorum.

YORUMLAR

 1. Sami Karadaş dedi ki:

  Inside Job harika bir belgeseldi. İzlemeye karar verirseniz ilk olarak onu izleyin.

 2. alper dedi ki:

  amerikan rüyası dışındaki belgeselleri gayet kaliteli buldum 1 haftaya yaydırarak izledim. umarım yakında bu listeyi güncellersiniz. yazınız için teşekkür ediyorum ve bu arada amerikanın tarihi belgeselini de izlemenizi tavsiye ediyorum. ekonomiyle ilk bakışta alakalı görünmesede aslında tamamen ekonomi üzerine… sevgiler..

 3. Caner Turan dedi ki:

  Çok güzel ekonomi belgeselleri biraz daha fazla olsaydı. Henüz hiçbirini izlemedim ama eminim hepsi güzeldir ilk olarak trt’nin belgeselinden başlayacağım izlemeye hafta sonuna iş çıktı

 4. buket dedi ki:

  Güzel bir yazı olmuş. Bende izlemeye başlıyorum. Bu sene iktisat yazdım ama ekonomiyle hiç alakam yok bir yerlerden başlamalı..

 5. Ceylan dedi ki:

  Bana kalırsa sadece ekonomiye meraklıların değil iktisatçıların izlemesi gereken belgeseller arasında. Ayrıca aynı şekilde baktığım da yazı sonunda film önerilerini de gördüm. Bir iktisat öğrencisi olarak izlemeyi düşünüyorum her birini.

 6. Özder Ö. dedi ki:

  Yeterli sayıda ekonomi belgeseli yok ne yazıkki.. Bunların hepsini izledim.