Altın Fiyatları 2017’de Yükselecek

13.10.2021

Altın fiyatlarının 2017 yılında yükseleceğine yönelik iddianın sahibi Morgan Stanley. 2017 yılı ve sonrasın altın fiyatlarının yükseleceğini belirten yatırım şirketi, 2016 ve sonraki yıllarda 50’den fazla altın madeninin kapanacağını belirtiyor.

Altın madenlerinin kapanması ve mevcut durum içerisinde yeni projelerin gelme ihtimalinin düşük olması Morgan Stanley‘e göre iki sene içinde altın piyasası arz düşüklüğü yaşayacak. Arz düşüklüğü sebebiyle altın fiyatları yükselişe geçecek.

Başka bir yatırım şirketi olan Lihtenştayn merkezli Incrementum AG, 2018 yılında altın fiyatlarının 2300 dolara kadar çıkabileceğini belirtiyor. Global çapta yaşanan parasal gevşemenin kademeli olarak enflasyonu arttıracağını düşünen Incrementum AG Uzmanları, Morgan Stanley gibi altın fiyatlarının uzun vadede yükseleceği konusunda hemfikir.

Diğer taraftan düştü düşecek derken, Yunanistan’ın temerrüte düşmesi kısa vadede de altına olan ilginin artacağı beklentisini ortaya çıkarıyor. Konuyla ilgili yorum yapan Analistler, kısa bir dalgalanmanın ardından altın fiyatlarının normale döndüğünü ve altının son günlerdeki fiyat hareketlerinin Yunanistan’ın euro bölgesinde kalacağına dair bir beklenti olduğuna işaret edildiğini düşünüyorlar.

Piyasalarda her ne kadar Yunanistan’ın euro bölgesinde kalmaya devam edeceği beklentisi bulunuyor olsa da farklı açıdan durum değerlendirildiğinde altının yükselmeye yakın olduğu görülebiliyor zira Haziran ayında Avrupa’da altına olan talep ciddi bir artış gösterdi. Birleşik Krallık Darphanesi son iki yıldan bu yana görülmemiş bir altın talebiyle karşı karşıya olduklarını belirtiyor.

YORUMLAR

  1. vanga dedi ki:

    3 sene içinde bu işid yüzünden veya başka örgütler yüzünden büyük savaş çıkacak bütün dünya etkilenecek morgan stanley veya incrementum ag söyleyememiş olabilir ama ben söylüyorum bu dediğimi not edin unutmayın altın fiyatlarının yükselmesine sebep olacak şey bu olacak. bir de lihtenştayn çok önemli bir ülke çok küçük belki daha önce adını bile duymadınız araştırın göreceksiniz dünya oradan yönetiliyor benden bu kadar.

  2. Altınnn dedi ki:

    Yükselse çok iyi olacak