Dolar 2.90 – 3.00 TL Olur Mu?

13.10.2021

Amerikan ekonomisinin diğer ekonomilerden pozitif ayrışması doların değerlenmesinde en önemli faktörler biri haline geldi. Önce işsizlik rakamları yüzde 5.5 oranına kadar gerileyerek istenen seviyelere ulaşıldı. Sonrasında açıklanan büyüme rakamları beklentilerden oldukça yüksek oldu. Ardından FED faiz artırımı için kullandığı sözlü bir yönlendirme ifadesi olan ‘sabırlı’ kelimesini kaldırdı ve enflasyon görünümüne ilişkin pozitif beklentiler paylaştı.

Geçen haftalarda açıklanan ABD TÜFE rakamları incelendiğinde, FED’in haklı çıktığı görülüyor. Özellikle çekirdek enflasyonda artış gözlendi ve gelecek aylarda da artış eğiliminde olacağı tahmin ediliyor. Avrupa Merkez Bankası’nın parasal genişleme kararı Euro’yu büyük ölçüde zayıflatırken doların değerlenmesine de büyük katkı sağlamış oldu. Ayrıca, uzmanlar Yunanistan krizinin de bir süre daha devam edeceği konusunda hem fikir olduklarını paylaşıyorlar.

Son 1 Aylık Dolar Fiyatı - 2015

Son 1 Aylık Dolar Fiyatı – 2015

Ülkemize baktığımızda özellikle enflasyon görünümüne ilişkin beklenen performansı alamayan Merkez Bankası aynı şekilde doların yükselişine de çözüm bulamadı. Açıklanan işsizlik ve cari açığın sürekli bir şekilde artış göstermesi, ekonomik görünüm açısından Türk Lirası’nın zayıflamasını sağlan önemli etkenler arasında yer aldı. Elbette; dolar, TL karşısında bu kadar değer kazanırken Merkez Bankası’nın faiz indirimi baskısına maruz kalmış olmasını atlamamak gerekiyor.

Tüm bu veriler göz önünde alındığında gelecek dönemde dolar yükselişinin devam etmesi bekleniyor. Özellikle FED’in Haziran ayında faiz artırımına başlaması ve takip eden aylarda daha hızlı faiz artıracağı tahminlerinin güçlenmesiyle dolarda değerlenme muhtemelen devam edecek. Bunun dışında seçim dönemi yaşanabilecek siyasi gelişmeler kur dalgalanmalarını önemli boyutta tetikleyebilir.

Eğer tüm bu gelişmeler yaşanacak olursa kurda önce 2.90 ardından 3.00 TL seviyesini görecek olmamız muhtemel fakat, seçimlerin ardından atılacak olumlu adımlar ve FED’in faiz kararlarını Haziran sonrası bir aya ötelemesi tahminlerini göz önünde bulundurursak kur yeniden aşağıya çekilerek 2.50 seviyelerini görebilir.

YORUMLAR

 1. Dktr dedi ki:

  Dolar fiyatları ne olur bilinmez. Koalisyona bağlı şimdilik 2.70 lerde dolanıyor. Daha da çıkmasın

 2. ASLIHAN dedi ki:

  Dolar 3 tl olursa biryerlerde toplanıp ağlayabiliriz. Yorum: olmasını istemiyorum içim feryat figan

 3. özgür dedi ki:

  doların gücü amerikan şirketlerine de zarar veriyor özellikle çoğu paralarını yurtdışı ülkelerden kazanıyor mc donalds, google, facebook, coca cola herkesin zararına ama en büyük zararı ülkecek biz yeriz eğer 3 lira olursa.

 4. Atacan dedi ki:

  Doların yükselmesi ülkemizin hayrına olmaz dileyelim de tez zamanda düşsün. Tahminime gelince siyasi istikrar sağlanırsa düşecektir aksini de zaten biliyoruz.

 5. Doruk dedi ki:

  Dolar kuru hayatta 3 tl olmaz seçimlerden sonra bir düzelme gelir.

 6. Editör dedi ki:

  Sizler ne düşünüyorsunuz, sizce dolar 3 TL olur mu? yorumlarınızı gönderebilirsiniz.