Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) Nedir?

21.01.2022

Bireysel Emeklilik Sistemi (BES), sosyal güvenlik sistemine ek olarak geliştirilen, emeklilik tasarruf sistemidir. Fiil ehliyetine sahip olmak suretiyle her birey, bireysel emeklilik sistemine katılabilmektedir.

Son zamanlarda gerek yatırım gerekse birikim konusunda avantajlarıyla ön plana çıkan Yeni Bireysel Emeklilik Sistemi hakkında aklınızda soru kalmayacak. Aklınızdaki tüm soruların yanıtlarını yayınımızda bulabilirsiniz.

Bireysel Emeklilik Sistemi Nedir?

BES (Bireysel Emeklilik Sistemi), kendi adını taşıyan ve 7 Nisan 2001 tarih ve 24366 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak 7 Ekim 2001 tarihinde yürürlüğe giren Bireysel Emeklilik Tasarruf ve Yatırım Sistemi Kanunu ile 27 Ekim 2003’te ilk emeklilik şirketleri faaliyetlerine başlamıştır.

BES, kişilerin aktif iş hayatı boyunca yaptıkları tasarruflarıyla, bugünkü yaşam standartlarını sürdürebilecek, ekonomik sorunlardan uzak, rahat ve mutlu bir emeklilik dönemi yaşamak için uzun vadeli yatırımlara yönlendirerek gelir elde etmelerini sağlayan özel bir emeklilik sistemi olarak hayatımıza girmiştir. Kişiler emeklilikte ki gelirlerine ek bir gelir sağlayabilmek amacıyla bu sisteme gönüllü olarak katılırlar.

Bireysel emeklilik sisteminin amaçlarını kısaca şu şekilde özetleyebiliriz;

Ekonomiye uzun vadeli kaynak yaratmak, istihdamı arttırmak ve ekonomik kalkınmaya katkıda bulunmak ve asıl amacı olan, bireylerin emekliliğe yönelik olarak yaptıkları birikimleri yatırıma yönlendirerek, emeklilik döneminde ek bir gelirle refah düzeylerini yükseltmektir.

Bireysel Emeklilik Sistemine Giriş ve Bireysel Emeklilik Şartları

18 yaşını doldurmuş fiil ehliyetine sahip olan herkes Sosyal Güvenlik Kurumu’na bağlı olup olmadığına bakmaksızın sisteme dâhil olabilir.

Eğer sizde 18 yaşını doldurmuşsanız, şartlara uygun bir şirket seçerek kendiniz için hazırlanan emeklilik planını kabul ettiğiniz takdirde, bireysel emeklilik başvurusu formunu doldurup, imzalayarak sisteme giriş yapmış olursunuz. Sözleşmenin yürürlük tarihi, başvuru formunun imzalandığı tarihtir.

Bireysel Emeklilik Sistemi’nin Kazanç Faydaları

Bireysel Emeklilik Sisteminde kazanç; katkı paylarının / tasarrufların toplanarak değerlendirilmesi ve kişiye toplu para ya da maaş olarak ödenmesi yoluyla sağlanır. Bu sisteme ödeyeceğiniz katkı payları, size ikinci bir emeklilik geliri sağlayacaktır.

Bireysel Emeklilik Sistemine ödenen katkı payları, katılımcıların seçeceği, yatırım fonlarında değerlendirilerek bu fonların içerdikleri varlıkların kâr veya zararları, katılımcının birikimlerini ortaya çıkarmaktadır.

BES’ te, 1 Ocak 2013 tarihinde başlayan yeni dönemle birlikte BES daha avantajlı hale gelmiştir. Bu tarihten itibaren % 25 devlet katkısıyla daha cazip hale gelen sisteme yatıracağınız her 100 TL. ye karşılık devlet’te sizin adınıza 25 TL. katkıda bulunmaktadır. Bu parayı da fon getirilerinize eklediğinizde ne kadar kârlı ve doğru bir yatırım yaptığınızı görmüş olursunuz.

Bireysel emeklilik sistemiyle ilgili yorumlarınızı ve sorularınızı bize ulaştırabilirsiniz.

YORUMLAR

  1. Hüseyin sönmez dedi ki:

    Ne katılın ne de düşünün lanet olsun üye yaparken ilgili çok ayrılmak istersin muhattap yok sakın.