Önümüzdeki 10 yılda 3,9 trilyon dolarlık para sonraki nesillere aktarılacak

Geçen yıla ait bir Wealth-X raporuna göre, 30 milyon dolardan daha fazla net gelire sahip kişiler önümüzdeki 10 yılda 3,9 trilyon dolarlık parayı sonraki nesillere aktaracak. Fakat pek çok multi-milyoner veya milyarderin tüm servetlerini çocuklarına geçirme gibi bir planları yok. Bunun en önemli sebebi de çocuklarına kolay, mücadelesiz ve anlamsız bir hayat bırakmak istememeleri.

Bu konuda dengeyi sağlama ve bırakacakları optimum miktarı belirleme konusunda pek çok varlıklı kişi kararsızlıklar yaşıyor.

Servetlerini kendileri yaratmış olan Microsoft kurucu Bill Gates ve yatırımcı Warren Buffett çocuklarına bırakılacak miras konusunda benzer fikirlere sahipler. Pek çok diğer multi-milyarder gibi bu iki isim de paralarının büyük kısmını çocuklarına miras bırakmayacaklarını ifade ediyorlar.

Bill Gates ve eşi Melinda Gates’in yaklaşık olarak 81 milyar dolarlık servete sahip oldukları tahmin ediliyor. Çift, 2011 senesinde Daily Mail’e yaptıkları açıklamaya göre, çocuklarına bu paranın oransal olarak ufak bir kısmını bırakmayı planlıyor. Bunda da çocuklarının kendi rotalarını çizmelerini istemeleri önemli bir rol oynuyor.

 

Warren Buffett da 2014’te yaptığı açıklamalarda yaklaşık 65 milyar dolarlık servetinin sadece bir kısmını çocuklarına bırakacağını söylemişti. Buffett, 3 çoğunun her birine 2 milyar dolar bırakıp geri kalan servetini hayır kurumuna bağışlamayı planlıyor.

Her ne kadar bu isimler paralarının sadece küçük bir kısmını çocuklarına bırakmayı planlasalar da bu miktarlar bile dahi onların çocuklarını en zenginler listelerine sokmaya kuşkusuz ki yetecek.

Gates çifti, Buffett ile birlikte 2010’da Giving Pledge’i kurarak daha çok insanı hayır işlerine yönlendirme konusunda da girişimlere başlamışlardı. Geride kalan 7 yılda 16 ülkeden 150’den fazla varlıklı kişi ve aileleri bu topluluğa katıldı. Bu kişilerin arasında Virgin şirketler grubunun CEO’su Richard Branson, Facebook’ta COO görevininde bulunan Sheryl Sandberg, ve “Yeni dünya düzeni” söylemleriyle dikkat çeken oldukça zengin David Rockefeller gibi isimler de yer alıyor.

Sonraki nesle ne kadar para bırakmanın ideal olacağı konusunda Buffett 1986 yılında Fortune dergisine şöyle demişti: “Her şeyi yapabileceklerini hissedebilecekleri kadar çok bir miktar ama hiçbir şey yapmayacakları kadar çok değil”

Gates ve Buffett gibi makul davranan isimlerin yanında “Shark Tank” yatırımcılarından Kevin O’Leary bu konuda çok daha katı bir yaklaşıma sahip. O’Leary 2013’te yaptığı açıklamada çocuklarına hiçbir şey bırakmayacağını söylemişti.

O’Leary bu kararının sebebini şöyle açıklıyor: “Çocuklarım eğitimleri bittiğinde onları bir kuş gibi yuvadan atacağımı biliyorlar. Çocuklarını kendi hayatlarına hazırlamak istiyorlarsa, varlıklı ebeveynlere bunu öneririm yoksa gerçek hayatın stresini kaldıramaz ve kendi ayakları üstünde durmayı başaramazlar.”

Aklınızda Yatırım Fikri Varsa Harekete Geçin!

Küresel yatırım piyasasındaki milyonlarca yatırımcıya katılın. Altından, hisse senetleri ve dövize kadar 50'den fazla ürüne erişin. 100.000 TL sanal para ile neler yapabileceğinizi görün.
ÜCRETSİZ HESAP OLUŞTURUN »

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu