2017’de Halka Arzı En Çok Beklenen 10 Şirket

2016, halka arz açısından durgun bir yıldı; 2017’nin ise bu açıdan hareketli geçeceği öngörülüyor. Snapchat başta olmak üzere pek çok büyük şirketin 2017’de halka açılması olası gözüküyor.

Şirketler çeşitli sebeplerle halka arzlar gerçekleştiriyor. Yeni yetenekler işe alma ve elde tutma, kıdemli hissedarları ödüllendirme, likidite sağlama ve büyüme için para toplama bu sebeplerin arasında gösterilebilir.

2017’de halka arzı en çok beklenen 10 büyük ve gözde şirket şunlar:

Snap Inc.

Snapchat

Anlık mesajlaşma uygulaması Snapchat’in ana şirketi olan Snap Inc., halihazırda ilk kez halka arz için başvurusunu yapmış bulunuyor ve bu, 2017’nin en çok beklenen halka arzlarının başında geliyor. En erken Mart ayında gerçekleşmesi beklenen işlemin 25 milyar dolarlık bir değerleme görebileceği ve 81 milyarlık Facebook halka açılmasından beri en büyük teknoloji halka açılması olabileceği düşünülüyor. Snapchat CEO’su Evan Spiegel 2013’te Facebook’un 3 milyar dolarlık nakit teklifini kabul etmemişti.

Güncelleme: Snapchat 2 Mart 2017 tarihinde halka arz edildi. Şirket ilk işlem gününde hisse fiyatlarını yüzde 44 artırdı.

Palantir Technologies

Palantir

2004’te liberteryen risk sermayedarı Peter Thiel tarafından kurulan veri-madenciliği şirketi Palantir de 2017’de ilk kez halka arz gerçekleştirmesi beklenen teknoloji şirketlerinden. Devletler, finans sektörü ve hukuki araştırma firmaları Palantir’in en önemli müşterilerini oluşturuyor. Çalışanları ve yatırımcıları likidite için sabırsızlanan şirketin 20 milyara yakın değerleme görmesi bekleniyor.

Spotify

Spotify

Milyonların müzik dinleme alışkanlarını değiştiren Spotify’ın ne zaman halka arz edileceği merakla bekleniyor ve pek çok uzman bu konuda 2017 yılını işaret ediyor. 2015’te gelirleri yüzde 80 artarak 2,2 milyara ulaşan şirketin 9 milyar dolarlık değerlemesi ve Apple (Apple Music), Pandora gibi rakiplerle mücadelesinde likiditeye ihtiyacı var.

Vice Media

Vice Media

21st Century Fox (FOXA) ve Walt Disney’in en önemli iki yatırımcısı olduğu Vice Media dünyanın en gözde medya şirketlerinden biri. 4 milyar dolarlık değer biçilen Vice Media Asya, Hindistan ve Afrika’da da büyüme gerçekleştirmek istiyor. CEO Shane Smith şirketin halka arz gerçekleştireceğini söyledi ve 2017 de ihtimaller arasında.

Pinterest

Pinterest

Sosyal foto-paylaşma sitesi Pinterest’in CEO’su 2016 Ekim’de eski Twitter finans başkan yardımcısı Todd Morgenfeld olmuştu. 11 milyar dolar değeri olduğu düşünülen ve pek çok ilgi alanına hitap eden Pinterest’in gelir potansiyeli oldukça yüksek. Sosyal ağın bu yıl borsaya açılma ihtimali olduğu biliniyor.

Uber

Uber

Son zamanlarda CEO’su Travis Kalanick’in Trump’ın danışmanlığından ayrılmak zorunda kalmasıyla gündemde olan Uber’e 70 milyar dolar değer biçiliyor. Uber China ve Çinli rakip Didi Chuxing’in potansiyel birleşmesinin halka arz sürecini hızlandırabileceği söyleniyor.

Didi Chuxing

Didi Chuxing

Apple, Alibaba Group Holding (BABA) ve Tencent’in en önemli yatırımcıları olduğu Çinli firmanın da Uber ile rekabetinde daha çok likidite ve büyüme için halka arza ihtiyaç duyduğu ve 2017’de bunu gerçekleştirebileceği öngörülüyor. Didi Chuxing’e, 2016 Eylül’de 33 milyar dolar değer biçilmişti.

Slack

Slack

Kurumsal mesajlaşma uygulaması Slack hızla büyüyüp popülerlik kazanıyor. 2015 – 2016 Haziran arasında Slack, günlük aktif kullanıcı sayısını 1 milyondan 3 milyona çıkararak üçe katlamıştı. Bu rakamın üçte biri de ücretli üye konumunda. Slack’in kullanıcı tabanı halen nispeten küçük olsa da hızlı büyüme yatırımcıların iştahını kabartıyor. Şirketin CEO’su Stewart Butterfield 2015 Kasım ayında şirketin en erken 18 ay sonra halka açılabileceğini söylemişti.

Dropbox

Dropbox

Bulut depolama şirketi Dropbox da 2017’nin en çok beklenen halka arzlarından birine imza atabilir. 10 milyar dolar değeri olan Dropbox, bu adımı atmak için yeterli büyüklüğe sahip. Kârlılık konusunda sorunları olan şirket geçtiğimiz yıl 2017’de gerçekleşebilecek potansiyel bir halka arz konusunda danışma hizmetleri almaya başlamıştı.

WeWork

WeWork

Ofis kiralama servisi WeWork özel piyasalarda 1,7 milyar dolar toplamış ve 16,9 milyar dolarlık değerleme görmüştü. Şirketin kurucu CEO’su Adam Neuman da “halka arzdan korkmuyoruz” açıklamasında bulunmuştu. WeWork, şirketlere çalışanları için ofis alanı sunan bir şirket.

Aklınızda Yatırım Fikri Varsa Harekete Geçin!

Küresel yatırım piyasasındaki milyonlarca yatırımcıya katılın. Altından, hisse senetleri ve dövize kadar 50'den fazla ürüne erişin. 100.000 TL sanal para ile neler yapabileceğinizi görün.
ÜCRETSİZ HESAP OLUŞTURUN »

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu