Genel Haberler ve Makaleler

Başarılı Olmak için 5 Adımda Başarının Sırrı

Her birimizin gece başımızı yastığa koyduğumuzda gelecekte nasıl bir insan olacağı ile ilgili aklından geçen hayalleri vardır. Ama gerçek hayatta asıl mutluluğu yakalayabilmek için bu hayalleri yapılabilir hale getirmek çok daha önemli. Bu yazımda bunu nasıl gerçekleştirebileceğinizi anlatacağım.

Globalleşen dünyada herkesin ağzında tek bir soru var neredeyse: başarının sırrı nedir?

Böylesine ucu açık bir sorunun çok yönlü cevapları var elbette ki. Tüm bunların hepsine tek yazıda cevap vermek isterdim elbette ki ancak başarının altın kurallarından biri olan “step-by-step” yani “adım adım” kuralını hatırlayarak yavaş yavaş ipuçları vererek başlayabiliriz.

1. Hedeflerinizi belirleyin

Eğer ki ilerde çok mutlu olmak istiyorum, çok başarılı olmak istiyorum, saygın biri olmak istiyorum gibi cümleler kuruyorsanız bunları hedef belirlemeden yapamazsınız. Etrafınıza dönüp baktığınızda biraz evvel söylediklerimin herkesin istediği şeyler olduğunu göreceksiniz. Klasik bir tabirle kim mutlu olmak istemez ki? Evet, herkes mutlu olmak ister ancak mutlu olabilen kişiler yola çıkma cesaretini gösterip hayallerini gerçeğe dönüştürebilen kişilerdir demiş bir düşünürümüz.

İşte bu sebeple, harekete geçin, önce bir rotanız olsun. Nereye gideceğinizi neden gideceğinizi, karşınıza çıkması muhtemel engelleri, eğer vazgeçerseniz sizi nelerin beklediğini ve ne kadar kararlı olduğunuzu gösteren bir yol haritanız olsun. Kendinizi hayatın akışına bırakmayın. Mümin Sekman’ın da dediği gibi “Yalnızca ölü balıklar tamamen dalgaların götürdüğü yere giderler!”

2. İdolünüzü belirleyin

Başarıya giden yolda en önemli etkenlerden bir tanesi de kendinize örnek alacak kişileri belirlemektir. Burada demek istediğim “tıpkı o kişi gibi olun” söyleminden ziyade, o kişinin kişilik özelliklerini araştırarak okuyarak başarılarını ve hatalarını görerek ders çıkarmaktır.

Tarih, tekerrürden ibarettir sözü işte tam da bu noktada devreye giriyor. Geçmiş, bu sebeple vardır. Çok sevdiğim bir hocam bu sözü şöyle yorumlardı “Tarih aptallar için tekerrür eder.”

İşte bu sebeple bir idolünüz olsun, onun yaptıklarını iyi okuyun yahut gözlemleyin ama en önemlisi başarıdan da başarısızlıktan da ders çıkarın. Yaklaşık bir yıl evvel izlediğim bir programda araştırmacı bir yazar Mustafa Kemal Atatürk’ün, Napolyon’un hayatını çok okuyup araştırdığını söylemişti. Napolyon Bonaparte’nin çok iyi bir asker olarak Atatürk tarafından kabul gördüğü ancak onu bitiren şeyin şöhrete olan düşkünlüğü kanısına vardığını da dipnot olarak konuşmasına eklemişti.

Tüm bunların dışında tarihi kaynakların dediğine göre Kanuni Sultan Süleyman’ın da idolünün Büyük İskender olduğu, her zaman ondan daha büyük bir komutan olmak istediği belirtilmiş. Zira Mustafa Kemal Atatürk’ü iyi bir komutan olarak bildiğimiz gibi Kanuni Sultan Süleyman’ı da Büyük İskender gibi cesaretiyle tanırız.

Önemli olan nokta şudur ki, örnek olmak ile taklit arasındaki ince çizgi. Başarılı işler yapan kişiler kendine has işler yapan kişilerdir. Önemli olan geçmişte belli kişilerin yaptığı hataları görüp onların sonucunu tahmin edebilecek muhakemeyi yapabilme yeteneğidir.

3. Kendinizin de hata yapabileceğini kabul edin

Her zaman dürüst olun. Dürüst olmanız gereken ilk kişi de öncelikle kendinizsiniz.  Hedefinize giden yolda en önemli etkenlerden biri öz eleştiri yapabilme yeteneğinizdir. Hayatta her zaman başarılı olacağız diye bir kural yok ne yazık ki. Bir düşünürün de dediği gibi “Hiç kimse başarı merdivenlerini elleri cebinde tırmanmamıştır.” Bir başarısızlık anında, çevreyi suçlamak yerine kendinizi yargılamayı başardığınızda hayatınızın da olumlu yönde geliştiğini göreceksiniz.

4. Basamakları teker teker çıkın

Hedefinize ulaşmak için bir yolda olduğunuzu varsayarsak durup dinlenmeniz gereken duraklar olacaktır. Mola vermeden soluklanmadan yolun sonunu asla göremezsiniz. Motive olmak için elinize kağıt kalem alıp bunları listeleyebilirsiniz ve her bir adıma ulaştığınızda onların üstünü çizin. Belli bir zaman sonra geriye dönüp baktığınızda ne kadar çok yol aldığınızı gördükçe hedefinize daha çok tutkuyla bağlanacaksınız.

5. Asla vazgeçmeyin

Bulunduğunuz bu yolda karşınıza türlü türlü engeller ve virajlar çıkacaktır elbette ki. Bu engeller kimi zaman etrafınızdaki kişiler olurken (arkadaşlar, aile vs.) bazı zamanlarda da en büyük engel kendiniz olursunuz. Önemli olan amacınıza tutkuyla bağlanmak ve defalarca başarısız olsanız bile “ben nasılsa yapamıyorum vazgeçtim” diyerek bir kenara çekilmemeniz.

Kendimden de bildiğim gibi bu yolda beni en çok etkileyen kişi Thomas Edison olmuştur. Şu anda dünyanın en büyük şirketlerinden biri olan General Electric’in kurucusu. Bildiğiniz gibi ampulü bulmak için tam 999 kere başarısızlığı kabullenmiş müthiş bir zeka. Başkaları ona “yeter artık bak başaramıyorsun” dediklerinde söylediği sözlerdeki hedefine karşı olan tutkusu kişiyi kendisine hayran bırakacak niteliktedir. “Vazgeçmeyeceğim, ben sadece ampul yapamamanın 999 farklı yolunu buldum.”

Che Guavera’nın da dediği gibi “Kaybetmekten korkma, bir şeyleri kazanman için bazı şeyleri kaybetmen gerekir. Ancak unutma, kaybettiğinde değil vazgeçtiğinde yenilirsin.”

Hadi gelin, bugünden itibaren kendimizle yüzleşelim ve gerçekten bu hayattan neleri istiyorsak onları belirleyip bu yola çıkalım. Emin olun pişman olmayacaksınız.

Nergiz Şar

Nergiz, eski bir Konupara yazarı. Yazmaya devam ettiği süre boyunca uzman olduğu ve ilgili duyduğu işletme, eğitim, girişimcilik ve yatırım konularında yazılar hazırladı.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir