Genel Haberler ve Makaleler

Kart Borçlularının Artışı Visa ve MasterCard Yatırımcıları için Ne Anlama Geliyor?

MasterCard ve Visa, geçtiğimiz birkaç yılda büyüme yaşadı ve Amerikalılar finansal açıdan daha güvenli ve kredi kartı kullanma konusunda daha rahat bir hale geldi. Çünkü ABD’deki düşük işsizlik oranları, GSYİH’deki yavaş lakin düzenli yükseliş ve diğer ekonomik göstergeler yatırımlara ve harcamalara olan iyimserliği körükledi.

Son birkaç yıla bakıldığında ABD’deki pek çok banka, yeni kartlara bir hayli cömert teşvikler sundu. Bankaların kendi aralarında rekabetin dozu artarken, promosyonlar ve çeşitli teşviklerle tüketicilere adeta bol bol kredi kartı dağıtıldı.

Fakat New York Fed’den gelen yakın tarihli bir rapor, hane halkı bazında borçları 2009 senesinden bu yana yüksek seviyeye çıkan Amerikalıların artık çok daha fazla kredi kartı alamayacağını gözler önüne seriyor.

ABD’nin hane halkı borç toplamı ikinci çeyrekte 12,8 trilyon ABD dolarına ulaşarak rekor kırdı. Fed’e göre ABD hane halkının kredi kartı borcu 2009’dan bu yana en yüksek seviyeye ulaştı.

Borçlar, genel olarak bankalar için daha önemli bir sorun olsa da, Visa ve MasterCard gibi kredi kartı sağlayıcı şirketleri için de sorun teşkil ediyor. Zira bankaların borç verememesi, ödeme gecikmeleri ve borçlarını tahsil edilememesi gibi sert kayıplar yaşaması durumunda, kartlara olan nihai talebi artıran promosyonlar gibi bazı teşvikler geri çekilebilir.

Veriler özellikle bankalar için bir kriz ortamı çağrışımından çok uzakta olsa da, kredi kartı ödeme şirketlerini etkileyebilecek bir eğilime girilmesi hasebiyle dikkate alınmaya değer. MasterCard ve Visa hisseleri, sene başından bu yana sırasıyla yüzde 24 ve yüzde 28 artış kaydetti.

Yağız Okan

Kişisel finans alanında uzmanlaşmış ve Sertifikalı bir serbest yazar olan Yağız Okan, 2014 yılında Konupara’ya katıldı. Anadolu Üniversitesi Bankacılık ve Sigortacılık, ek olarak İktisat bölümlerinden mezunu olmasının yanı sıra, Finansal Okuryazarlık Sertifikası ve MEB Genel Muhasebe Sertifikasına sahip. Krediler, kredi kartları ve mevduatlar gibi bankacılık ürünleri ve kişisel finans konusunda uzman. E-posta: yagizokan@konupara.com

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir