Genel Haberler ve Makaleler

ABD’de orta sınıf sayılmak için ne kadar kazanmak gerekiyor

Her geçen gün daha çok insan Amerikan orta sınıfının dışında kalıyor.

Pew Research Center’ın 2015 yılına ait raporuna göre, Amerika Birleşik Devletlerinde orta sınıf artık çoğunluğu oluşturmuyor. Orta sınıfın alt ve üstündeki sınıfların sayısı orta sınıfı geçmiş durumda. 2015’in başlarındaki istatistiğe göre 120,8 milyon erişkin orta sınıf meskenlere dahilken alt ve üst sınıfların toplamı 121,3 milyona ulaşıyor.

Aynı raporda orta sınıf sayılmak için gereken asgari hane geliri de paylaşılıyor. Rapora göre, toplam hane geliri orta değerinin üçte ikisi ile iki katına (%67 den %200’e) kadar geliri olanlar bu sınıfta değerlendiriliyor.

Sınıf hesaplamalarında gelir tek ölçüt değil, orta sınıf, net varlık, eğitim, meslek gibi alanlarla da tanımlanabilse de hane geliri en önemli ölçme aracı olarak kullanılıyor.

Ayrıca hane büyüklüğü de orta sınıf sayılmak için gereken gelir düzeyini belirlemede önem taşıyor.

Örneğin, bir kişiden oluşan bir hane orta sınıfa dahil olmak için 2014 için 24 bin dolar ile 73 bin dolar yıllık gelire ihtiyaç duyarken, beş kişilik bir hanenin ise 54 bin ile 162 bin dolar arasında bir gelire sahip olması gerekiyor.

Amerikalıların birikim hesaplarında ne kadar para var?

2016 yılına ait bir GOBankingRates araştırmasına göre Amerikalıların yüzde 69’unun birikim hesaplarındaki miktar 1000 doların altında. Yüzde 34’ün ise birikim hesaplarında hiç para bulunmuyor.

Peki, uzmanlar bir kişinin banka hesabında ne kadar birikime sahip olması konusunda ne diyor?

Çoğu finans danışmanına göre bir kişinin birikim hesabında acil durumlar için 3 ile 6 ay arasında kendisini geçindirecek ve acil durum masraflarını karşılayabilecek kadar bir birikim bulunmalı.

Kara günler için yapılan birikimlerin yanında gelecekte almak istediğiniz araba veya tatil gibi pahalı şeyler için de birikim yapmak önemli. Farklı harcamalar için farklı birikim hesapları kullanmak da bu noktada faydalı bir yöntemdir.

Konupara Ekibi

Konupara Ekibi, okuyucu ihtiyaçlarını analiz ederek para yönetimi, birikim, krediler, kredi kartları, kredi notu, mevduat hesapları gibi bankacılık ürünleri ve yatırım konularında araştırmalar yapıp kapsamlı yazılar hazırlıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir