Genel Haberler ve Makaleler

ABD’li bazı şirketler Hollanda’nın GSYİH’sı kadar parayı offshore’da tutuyor

Offshore (Kıyı Bankacılığı) bireylere ya da şirketlere çeşitli birçok avantaj sağlıyor. Bu avantajların başında ise vergi geliyor. Paralarını offshore’da tutan birey veya şirketler, ya ülkelerinde ödemek zorunda olacakları vergiden daha az vergi ödüyorlar ya da paralarını taşıdıkları ülkenin yasalarına göre hiç vergi ödemiyorlar. Gizlilik, yasal riskler ve düzenlemelerden korunma, daha yüksek faiz oranları da offshore’un avantajları arasında gösteriliyor.

Küresel yoksulluğun önüne geçilebilmesi üzerine odaklanan uluslararası kuruluş Oxfam’a göre, 50 büyük ABD şirketi dünya çapında yaklaşık 1.4 trilyon ABD dolarını vergi cenneti ülkelerde bulunduruyor. ABD’li şirketlerin offshore’da tutukları 1.4 trilyon ABD doları Hollanda’nın GSYİH’sından bile yüksek bir tutar.

ABD’li şirketler offshore’da tutukları paralar için ülkelerine vergi ödemiyorlar. Söz gelimi, bu şirketlerin offshore’da tuttukları miktar ABD vergisine dahil değil.

Oxfam’a göre, Boeing, General Electric ve Apple dahil olmak üzere birçok şirket, bazen milyarlarca dolara varan tutarlarda geniş kapsamlı vergi mükellefi desteği almalarına rağmen yurtdışında, offshore’da büyük miktarlarda para tuttu. Örneğin, 2009 ve 2014 yılları arasında ABD’nin en büyük finans kuruluşlarından Bank of America, ABD’den 3.5 trilyon dolar vergi mükellefi desteği almasına rağmen vergi cennetlerinde 17.2 milyar dolar tuttu.

Oxfam’ın raporuna göre, finans kuruluşları; Citi 43.8, JPMorgan Chase 31.1, Goldman Sachs 24.9, Bank of America 17.2, Morgan Stanley 7.4, Wells Fargo 1.8 milyar doları offshore’da tutarken, elektrik dağıtım şirketi General Electric 119, General Motors 7.1 milyar dolar, uçarak üretim şirketi Boeing ise 800 milyon doları vergi cennetlerinde tuttu.

Bu şirketlerin hem vergi desteği alması hem de paralarının önemli bir kısmını vergi cenneti ülkelerde bulundurmaları sıkça eleştiriliyor, ve kimileri tarafından ‘sahtekarlık’ şeklinde yorumlanıyor. Dünya genelinde ise vergi cennetlerinde yaklaşık 30 trilyon dolar tutulduğu tahmin ediliyor.

Burak Eroğlu

Burak, ekonomi başta olmak üzere küresel yatırım trendlerine yönelik yoğun araştırmalar yapıyor. Bütünleştirerek yazılara döktüğü araştırmalarını hem profesyonel hem de amatör yatırımcılar için karmaşıklıktan uzak bir tonda anlatıyor. Konupara için yazdığı 300’den fazla makalesi bulunuyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir