ABD’li tüketicilerin Amazon Go hakkındaki düşünceleri

Geçtiğimiz haftalarda dünyanın önde gelen online perakende şirketi Amazon, müşterilerinin ihtiyaç duyduklarını almalarına ve kasada ödeme yapmadan çıkmalarına imkan sağlayan kasiyersiz ve kasalardan bağımsız marketler açmayı planladığını duyurmuştu.

Amazon’un Amazon Go adını verdiği bu mağazalar yüksek teknoloji sensörleri ve yapay zekayı kullanarak mümkün olan en kısa sürede müşterilere alışverişlerini hızla tamamlama konsepti üzerine kurulu.

Birleşik Krallık merkezli internet tabanlı pazar araştırma ve anket şirketi YouGov, devrim niteliğindeki Amazon Go için Amerikalı tüketicilere ne düşündüklerini sordu. Araştırmada öne çıkan sonuçlara göre ABD’li tüketiciler hıza değil, fiyata önem veriyor.

Araştırma sonuçlarına göre 18-34 yaş aralığındaki yetişkin katılımcıların %53’ü Amazon Go ile alışveriş yapmayı deneyebileceklerini belirtti. Yaş yükseldikçe bu oran azalıyor; 35-54 yaş arasındaki tüketicilerin %47’si ve 55 yaş ve üstündeki insanların ise yalnızca %29’u muhtemelen Amazon Go kullanabileceğini ifade ediyor.

Diğer yandan tüketicilere alışveriş deneyimini hızlandırmak için daha fazla ödeme yapmaya istekli olup olmadıkları da soruldu. Katılımcıların %66’sı süreci hızlandırsa dahi daha fazla ödeme yapmayacağını belirtirken, sadece katılımcıların %14’ü bu konuda olumlu yanıt verdi.

Ayrıca katılımcıların %59’u Amazon Go ile yapacakları alışverişte Amazon hesaplarının güvenliği konusunda endişelendiğini belirtirken, %53’ünün sensörlerin, satın alınan ürünleri doğru şekilde izleyebileceğine güvenmedikleri de ortaya çıktı.

Amazon’un Amazon Go konsepti hakkında fikir almak için aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Aklınızda Yatırım Fikri Varsa Harekete Geçin!

Küresel yatırım piyasasındaki milyonlarca yatırımcıya katılın. Altından, hisse senetleri ve dövize kadar 50'den fazla ürüne erişin. 100.000 TL sanal para ile neler yapabileceğinizi görün.
ÜCRETSİZ HESAP OLUŞTURUN »

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu