Genel Haberler ve Makaleler

Activision hisseleri, Mets ve Patriot sayesinde yükselişe geçti

Dünya genelindeki popülerliğe rağmen eSpor (video oyun yarışmaları), şu ana kadar niş bir fenomen olarak kaldı. Ancak Çarşamba günü, eSpor alanında önemli bir gelişme yaşandı.

Amerikalı video oyunu geliştiricisi ve yayıncısı Activision Blizzard, şirketin yaklaşmakta olan Overwatch profesyonel eSpor liginin takımları için spor dünyasındaki bazı ağır isimlerle iki bölgede daha franchise anlaşmasına vardığını duyurdu. Bu isimler arasında Amerikan futbol takımı New England Patriots’un sahibi Bob Kraft ve Amerikan beyzbol takımı New York Mets’ten Jeff Wilpon var.

eSpor kısaca profesyonel video oyun yarışmaları olarak tanımlanabilir. Oyuncular ve oyuncu takımları için pek çok eSpor ligi mevcutken, Activision’un Overwatch ligi farklı bir konsept deneyerek, farklı şehirlerdeki takımları yarıştıracak ve şehir birincilerini belirleyecek. Profesyonel spor liglerine benzer bir model olsa da farklı konseptiyle bu bir ilk olacak.

eSpor yarışmaları, spor yapanlar için ilgi çekici ama reklamverenler ve yayıncılar bu yarışmalara aynı seviyede ilgi göstermiyor. Fakat spor sektöründeki bazı iyi bağlantılı isimler belki de bu durumu değiştirmeye yardımcı olabilir.

Jefferies analistleri, Overwatch Ligi takımları için yapılan anlaşmaların, Activision’a 140 milyon dolarlık gelir sağlaması gerektiğini belirtiyor.

Activision yatırımcıları, bu haberi Çarşamba günü sevinçle karşıladılar. Haberin ardından şirket hisseleri yüzde 5 yükseldi. Activision hisselerinin yıl içerisindeki yükselişinde Overwatch’un hala önemli bir payı var. ATVI, son 12 aylık dönemde yaklaşık yüzde 44,9, yıllık ise yüzde 67,8 oranında yükseliş gördü.

Geçen yıl piyasaya çıktığından beri, Overwatch oyuncularla arasında iyi bir bağlantı kurdu ve oyun içi harcamaları da artırmaya devam ediyor. Oyun içi harcamalar son yıllarda video oyunu yayıncıları için kazançlı bir iş modeli haline gelmişti.

eSpor şimdiye kadar dünyada ilgi çekici oldu. Ülkemizde de çeşitli eSpor faaliyetleri yapılıyor. Ancak şu ana kadar yayıncılar ve reklamverenlerden yeterli ilgiyi çekmemiş olsa da Activision’un spor dünyasındaki iki ağır isimle attığı imzalar eSpor için yeni bir kapıyı aralayabilir. (Ayrıca bkz: eSpor, milyar dolarlık bir sektör yaratmaya yaklaşıyor.)

Burak Eroğlu

Burak, ekonomi başta olmak üzere küresel yatırım trendlerine yönelik yoğun araştırmalar yapıyor. Bütünleştirerek yazılara döktüğü araştırmalarını hem profesyonel hem de amatör yatırımcılar için karmaşıklıktan uzak bir tonda anlatıyor. Konupara için yazdığı 300’den fazla makalesi bulunuyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir