A’dan Z’ye İkinci Diploma ve İkinci Üniversite Hakkında Her Şey

Bu devirde ikinci bir üniversite okuyup ikinci bir diplomayı kim almak istemez ki? Bu yayında ikinci diploma ve ikinci üniversite hakkında en merak edilenleri soru-cevap şeklinde öğrenebilirsiniz.

1. İkinci Üniversite Nedir?

İkinci üniversite, hali hazırda öğrencisi olduğunuz ya da mezun olduğunuz bölümlerin dışında ikinci üniversite imkanını sağlayan üniversitelere kayıt yaptırarak menzuniyetiniz sonrasında alabileceğiniz ikinci bir diplomayı size sağlar.

2. İkinci Üniversiteye Kayıt Yaptırabilmek İçin Bir Koşul Var Mı?

Herhangi bir yükseköğretim programından mezun olanlar ile örgün yükseköğretim bölümlerinde kayıtlı öğrenciler İşletme, İktisat Fakültelerinin lisans bölümlerinden veya önlisans programlarından herhangi birine okudukları veya mezun oldukları bölümlerden farklı olmak koşuluyla İkinci Üniversite kapsamında kayıt yaptırabilirler.

3. İkinci Üniversite İçin Hangi Bölümlere Kayıt Yaptırılabilir?

İkinci üniversite için, Lisans mezunları ve öğrencileri okudukları bölüm dışındaki bir lisans programına, Önlisans öğrencileri ve mezunları ise okudukları bölüm dışındaki herhangi bir önlisans programına kayıt yaptırabilirler.

Bu durum şu şekilde örneklendirebilir: A kişisinin Bankacılık ve Sigortacılık önlisans programında öğrenci ya da mezun olduğunu düşünelim, bu A kişi lisans (İktisat, İşletme gibi) programlarına kayıt yaptıramaz fakat Adalet bölümü gibi herhangi bir önlisans programına kayıt yaptırabilir.

4. Hangi Üniversitelere Kayıt Yaptırılabilir?

Anadolu Üniversitesi ve İstanbul Üniversitesi Açıköğretim Fakülteleri’ne ikinci bir üniversite için kayıt yaptırabilirsiniz.

5. İkinci Üniversiteye Kayıt İçin Sınava Girmek Gerekiyor Mu?

Hayır, ikinci üniversiteye kayıt için herhangi bir sınava girmenize gerek yoktur. Fakat, yukarıda da belirtildiği gibi Lisans/Önlisans mezunu ya da öğrencisi olmanız gerekmektedir.

6. Uzaktan Eğitim Sistemiyle Öğrenim Görenler İkinci Üniversiteye Kayıt Yaptırabilir Mi?

Evet, uzaktan eğitimde okuduğu bölüm dışındaki bir programa kayıt yaptırmaları mümkündür.

7. İkinci Üniversiteye Kimler Başvuramaz?

  • ÖSYM’nin Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzunda yer almayan yurt dışındaki bir üniversitenin lisans düzeyindeki programlarında öğrenci olan ya da mezun olanlar,
  • Herhangi bir üniversitenin lisans/ön lisans düzeyindeki programlarından mezun olamayanlar (kaydı silinenler, ilişiği kesilenler vb.),
  • Herhangi bir üniversitenin lisans düzeyindeki programlarında kaydı bulunmayanlar,
  • Halen herhangi bir üniversitenin lisans düzeyindeki programlarında kayıtlı/mezun olanlar, kayıtlı/mezun oldukları alanla aynı programa kayıt olamazlar, geçiş yaptıramazlar.

Aklınızda Yatırım Fikri Varsa Harekete Geçin!

Küresel yatırım piyasasındaki milyonlarca yatırımcıya katılın. Altından, hisse senetleri ve dövize kadar 50'den fazla ürüne erişin. 100.000 TL sanal para ile neler yapabileceğinizi görün.
ÜCRETSİZ HESAP OLUŞTURUN »

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu