Genel Haberler ve Makaleler

Airbnb 2020 Halka Arzına Kadar Çalışanlarını Mutlu Etmek İstiyor

Airbnb CEO’su Brian Chesky emeklerinin karşılığını almak için sabırsızlanan çalışanları için bir nakit bonus planı duyurdu. Şirket karının bir kısmını çalışanlarına nakit olarak ödemeyi planlıyor.

2020’de halka arz planladıklarını söyleyen Chesky, bolca yatırım olduğunu ve yakın zamanlı kar oranlarından gayet memnun oldukları için ödeme konusunda acele etmeyeceklerini de ekledi.

Çalışanlar sabırsız

10 yıllık bir geçmişi olan Airbnb 2 yıl üst üste kar açıkladı ve 31 milyarlık değerlemesi olan dev seyahat şirketinin çalışanlarında emeklilik kazanımlarını almadan önce öz kaynaklarını nakde çevirme talepleri ortaya çıkmaya başladı.

Çalışanları memnun edebilme adına CEO Chesky nakit bonuslar teklif edecek ve bu kişilere hisselerini yılda bir yerine her çeyrekte satabilme fırsatı sunacak.

Nakit bonus planının yanı sıra Chesky halka arz için de en geç 2020 sözü verdi.

Airbnb halka arza ihtiyaç duyuyor mu?

Finansal bakımdan çok da ihtiyaç duymuyor. Zira mevcut ekonomide, iyi bir markası ve para toplamak için sağlam finansalları olan şirketler için para toplamak kolay. Airbnb de şimdiye dek 13 farklı kaynak yaratma sürecinde toplamda 4,4 milyar dolardan fazla para topladı.

Yeterli fonlamaya sahip olması şirkete esneklik sağlıyor fakat aynı zamanda bir işletmeyi özel olarak ölçeklendirmek de göz ardı edilmemesi gereken çok önemli riskler taşıyor.

Airbnb bu süreçte dahili değişiklikler yaşayacak; mesela yeni bir CFO’ya ihtiyaçları var. Bunun yanında Booking.com’un yükselişi, pahalı regülasyon gibi dış faktörlerle de uğraşmaları gerekiyor. Bunları iyi yönetemezlerse kötü sonuçlarla karşı karşıya kalan yazılım şirketi Domo’nun akıbetini yaşamaları ihtimal dışı değil.

Yağız Okan

Kişisel finans alanında uzmanlaşmış ve Sertifikalı bir serbest yazar olan Yağız Okan, 2014 yılında Konupara’ya katıldı. Anadolu Üniversitesi Bankacılık ve Sigortacılık, ek olarak İktisat bölümlerinden mezunu olmasının yanı sıra, Finansal Okuryazarlık Sertifikası ve MEB Genel Muhasebe Sertifikasına sahip. Krediler, kredi kartları ve mevduatlar gibi bankacılık ürünleri ve kişisel finans konusunda uzman. E-posta: yagizokan@konupara.com

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir