AK Parti’nin 50 Bin TL Hibe Desteğinde Son Durum Ne?

AK Parti (Adalet ve Kalkınma Partisi) seçim öncesinde asgari ücretin artırılması ve gençlere hibe desteği başta olmak üzere birçok vaatte bulundu. AK Parti’ye zaferi getiren ekonomik vaatler olarak yorumlanan seçim vaatlerinin ne zaman gerçekleştirileceği herkesin aklındaki en önemli soru.

Özellikle benim de dikkatimi çeken ve takip ettiğim vaatlerden biri olan gençlere sağlanacak olan 50 bin liralık destekle ilgili.

Hatırlayalım, bu vaat neydi?

AK Parti’nin seçim beyannamesi açıklandığında beyannamede proje geliştiren, kendi işini kurmak isteyen gençlere 50 bin lira karşılıksız hibe desteği verileceği, bu paranın gerçekleştirilecek proje için yeterli olmaması durumdaysa 100 bin liraya kadar faizsiz kredi kullanabilme imkanı sağlanacağını belirtilmişti. Şu anda partinin ilgili sayfasında da yazan açıklama bu şekilde.

Destekler hakkında ne biliyoruz?

Şu anda destekler hakkında tek bildiğimiz, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun 1 Kasım 2015 AK Parti Seçim Beyannamesi toplantısına yer alan konuşmalarından ibaret. Açıklamayı ilgili videodan izleyebilirsiniz.

Genelde bize gelen ve sıkça sorulan sorular arasında bu desteğin KOSGEB hibe ve kredi desteği ile ilişkilendirildiğini görüyoruz fakat Ahmet Davutoğlu’nun konuşmasından edinebileceğimiz çıkarımlara göre verilecek desteğin KOSGEB’in hibe kredi destekleriyle ilgisi olmadığı anlaşılıyor.

Benzer destekler farklı kurumlar tarafından verilirken bazı kriterlerle başvurular değerlendiriliyor oysa Ahmet Davutoğlu’nun konuşmasından “ben iş kurmak istiyorum” diyen her gencin desteklerden yararlanabileceği sonucu çıkıyor ki, milyonlarca genci ve projelerin belirli kriterlerle değerlendirilmeyecek olmasını hesaba katarsak şahsen bu hiç de mümkün görünmüyor.  Bu sebeple konun bir an önce detaylandırılması, desteği bekleyen gençler için de büyük önem taşıyor.

Detaylandırılması gereken önemli konuların arasında; hangi projeler desteklenecek, projeler değerlendirilecek mi, desteklenecek projeler hangi kriterler altında değerlendirilecek ve bunun gibi pek çok soruya açıklık getirilmesi gerekiyor.

Şimdilik gençlere verilecek hibe ve kredi destekleriyle ilgili tüm bildiklerimiz bu kadar. Fakat, bu konu hakkında tüm gelişmeleri şahsen takip ediyor olacağımdan son durumla ilgili tüm gelişmeleri bu yazıyı güncelleyerek aktaracağım.

12 Aralık 2015 Güncelleme: Girişimcilere verilecek 50 bin TL hibe ve faizsiz kredi desteği başvuru şartları netleşti. Detaylı bilgiler için buraya tıklayın.

Aklınızda Yatırım Fikri Varsa Harekete Geçin!

Küresel yatırım piyasasındaki milyonlarca yatırımcıya katılın. Altından, hisse senetleri ve dövize kadar 50'den fazla ürüne erişin. 100.000 TL sanal para ile neler yapabileceğinizi görün.
ÜCRETSİZ HESAP OLUŞTURUN »

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu