Genel Haberler ve Makaleler

Alibaba, $717 milyon harcayarak kırsal çiftçileri e-ticaret imparatorluklarının baş tacı yapmak istiyor

Alibaba (NYSE: BABA), rakip Pinduoduo’nun bu ayın başlarında 3 milyar dolarlık yatırım toplamasından sonra kırsal bölgelerde e-ticaret çözümleri sağlayan bir platform olan Huitongda Network Co.’ya $717.2 milyon yatırım yaptı.

Çin şehirlerinde yaşayan ve herhangi bir şey satın almış olan neredeyse herkes Alibaba’yı hâlihazırda kullanmış olduğundan, ticaret devi, e-ticaret hakimiyetini tam anlamıyla sağlama yolunda, Huitongda’nın network’ünde bulunan 80 binden fazla kırsal dükkanı aşılması gereken son engellerden biri olarak görüyor.

Son sınır çiftçiler

Alibaba kentler için bir ticaret devi fakat kentsel piyasa doyuma ulaşmış durumda ve bu nedenle geçen sene kırsal bölgelerin online alışverişleri %41 artarken şehirlerde bu artış %17’de kalmak zorunda kaldı.

Çinli tüketicilerin %43’ü yani 600 milyon insan şehir olmayan yerlerde yaşadığı için Pinduoduo’nun yüzde 60’lık kırsal tabanı firmaya Alibaba’ya karşı önemli bir koz veriyor.

Fakat Alibaba’nın korkusuz lideri Jack Ma, Huitongda partnerliği sayesinde (halihazırda 18 ile bağlı 15 bin küçük kasabaya ticari ürün dağıtabiliyorlar) çiftçilerle tanışmanın hızlı bir yolunu bulmuş durumda.

E-ticarette kırsal–şehir ayrımı yaygın

E-ticaret ilk olarak şehirlere nüfuz eder, sonra ise pazarı genişletmek maksadıyla kırsal alanlara taşar. Hindistan’da internet kullanıcılarının yarısı 2020 itibariyle taşrada yaşıyor olacak ve e-ticaret devi Flipkart en önlerdeki yerini sağlamlaştırmak için yoğun bir şekilde kırsal bölge müşterilerinin peşinden gidiyor.

Amerika’da da metropol devi Amazon ve arka sokakların baronu Walmart, Amerikan ticaretinin geleceğini kazanma yolunda benzer bir sevkiyat savaşının içindeler.

Konupara Ekibi

Konupara Ekibi, okuyucu ihtiyaçlarını analiz ederek para yönetimi, birikim, krediler, kredi kartları, kredi notu, mevduat hesapları gibi bankacılık ürünleri ve yatırım konularında araştırmalar yapıp kapsamlı yazılar hazırlıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir