Genel Haberler ve Makaleler

Alibaba Olimpiyat Sponsorluğu için 800 Milyon Dolar Ödeyebilir

Alibaba Grubu’nun 2028’e kadar olimpiyatlara sponsor olmak için 800 milyon dolar ödeyebileceği söyleniyor. Anlaşma gerçekleşirse Çinli e-ticaret devi, Coca Cola ve Samsung gibi en üst düzey sponsorların yanında yer alarak dünya çapında tanınırlığını önemli oranda artıracak.

Alibaba sponsorluk kapsamında online servisler yaratacak, veri analizleri gerçekleştirecek ve Çin’den organizasyonu takip edenler için resmi ürünler satın alma alanı yaratacak. Anlaşma, Uluslararası Olimpiyat Komitesi’nin bu zamana kadar imzalayacağı en büyük sponsorluk anlaşması olma potansiyelini taşıyor. Alibaba’nın ve Çin şirketlerinin bu tarz sponsorlukları Çin halkının organizasyona olan ilgisini artıracağı için gelirleri de önemli oranda artıracağı bekleniyor.

Syracuse Üniversitesi spor yönetimi profesörü ve eski ABD Olimpiyat Komitesi CMO’su Rick Burton “Alibaba böyle bir sponsorlukla Coca Cola, Visa veya McDonald’s kadar güvenilir bir şirket olarak konumlanır ve Amazon, Google ve Facebook gibi dev Amerikan şirketlerinin gözünde çok daha fazla dikkate alınması gereken uluslararası bir oyuncu olabilir” diyor. Olimpiyat sponsorlukları genellikle kısmen nakit kısmen ise şirketlerin ekspertiz sağlamasıyla hizmet olarak gerçekleştiriliyor.

Alibaba bünyesinde 12 milyondan fazla işletme barındıran ve bir milyardan fazla ürünün satıldığı bir e-ticaret platformu olmanın yanında Amazon Web Services modelinde uluslararası olarak bulut bilişim servisleri de sunuyor. Satışlarının dörtte üçü halen Çin dahilinde gerçekleşen şirket, Olimpiyat sponsorluğu ile genişleyerek gelirlerinin yarıdan fazlasını Çin dışından elde etmeyi planlıyor.

Son yıllarda Alibaba, Çin’de yerel spor yatırımları da gerçekleştiriyor.

Eray Bozan

Eray, eski bir Konupara yazarı. Yazarlığı süresi boyunca ilgili olduğu kişisel finans, yatırım ve ekonomi gibi belli başlı alanlarda yazılar hazırladı.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir