Alphabet Çatısı Altına Giren 7 Google Şirketi

Google kurucularından Larry Page, Google’ın da dahil olacağı Alphabet adını verdikleri yeni bir ana şirketin kurulduğunu dün duyurdu. Dünyanın en büyük şirketi ve markaları arasında gösterilen Google’ın, yeni bir şirket çatısı altına girmesi iş dünyası ve sosyal medyada da oldukça fazla konuşuldu.

Larry Page, Alphabet’in CEO’su olarak görev alırken, Alphabet bünyesindeki en büyük şirket olan Google’ın da CEO koltuğunda Android bölümünün başkanı olarak tanıdığımız Sundar Pichai oturacak.

Alphabet’i en büyüğünün Google olduğu birçok şirketin bir araya geldiği bir holding olarak değerlendirmemiz mümkün. Google kurucusu ve Alphabet CEO’su Larry Page, blog yazısı üzerinden yaptığı açıklamada büyüyen ürün ve hizmetlerin yönetiminin daha kolay ve şeffaf olabilmesi için böyle bir yapılanmaya ihtiyaç duyduklarını belirtiyor.

Öte yandan sık sık tekelcilik suçlamasıyla karşı karşıya kalan Google’ın, Avrupa Komisyonunca arama motoru ve diğer işlerini birbirinden ayırması isteminin de yeni yapılanmaya sebep olabileceği belirtiliyor.

Google’ın yeni şirket Alphabet çatısı altına girmesinin ardından Google hisse fiyatlarının yüzde 5 değer kazandığını da belirtmekte yarar var. İlgili haber şurada.

Alphabet Çatısı Altına Giren 7 Google Şirketi

Alphabet çatısı altında yeniden yapılanan 7 büyük eski Google ürünleri aşağıdan görebilirsiniz.

Google

Alphabet çatısı altındaki en büyük şirket Google. Daha önce Larry Page’in oturduğu CEO koltuğunda bu kez Sundar Pichai oturuyor. Şirket bünyesinde Google Arama, Android, YouTube, Apps, Haritalar ve Reklam (Adwords, Adsense) ürünleri bulunuyor.

Fiber

Daha önceki adı Google Fiber olan hizmet, Fiber adıyla Alphabet çatısı altına girdi. Google’ın fiber internet projesini hayata geçiren birim, fiber ağı kurmakla görevli.

Google X

Daha öncesinde yine Google altında kurulan ve Google’dan ayrılarak Alphabet çatısı altına giren Google X, Google Glass gibi özel projeler üretiyor.

Nest

Akıllı ev otomasyon çözümleri üreten Nest, Google’dan ayrılarak Alphabet çatısı altına giren bir diğer birim. CEO’luk görevini Nest kurucusu Tony Fadell yürütüyor.

Calico

İnsan yaşamının daha sağlıklı olabilmesi ve uzatılması üzerine çalışan araştırma biriminin yönetimini Arthur Levinson yürütüyor. Birim bundan sonraki faaliyetlerine Alphabet altında devam edecek.

Google Ventures

Bill Marris tarafından yönetilen Google’ın yeni şirketlerine fon sağlayan ve yatırımları yöneten birim Alphabet çatısı altına girdi.

Google Capital

Google’ın uzun vadeli yatırımlarını yönetmekle görevi birim Google Capital, Alphabet altına geçen önemli bir diğer şirket.

Aklınızda Yatırım Fikri Varsa Harekete Geçin!

Küresel yatırım piyasasındaki milyonlarca yatırımcıya katılın. Altından, hisse senetleri ve dövize kadar 50'den fazla ürüne erişin. 100.000 TL sanal para ile neler yapabileceğinizi görün.
ÜCRETSİZ HESAP OLUŞTURUN »

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu