Altın Fiyatları 2017’de Yükselecek

Altın fiyatlarının 2017 yılında yükseleceğine yönelik iddianın sahibi Morgan Stanley. 2017 yılı ve sonrasın altın fiyatlarının yükseleceğini belirten yatırım şirketi, 2016 ve sonraki yıllarda 50’den fazla altın madeninin kapanacağını belirtiyor.

Altın madenlerinin kapanması ve mevcut durum içerisinde yeni projelerin gelme ihtimalinin düşük olması Morgan Stanley‘e göre iki sene içinde altın piyasası arz düşüklüğü yaşayacak. Arz düşüklüğü sebebiyle altın fiyatları yükselişe geçecek.

Başka bir yatırım şirketi olan Lihtenştayn merkezli Incrementum AG, 2018 yılında altın fiyatlarının 2300 dolara kadar çıkabileceğini belirtiyor. Global çapta yaşanan parasal gevşemenin kademeli olarak enflasyonu arttıracağını düşünen Incrementum AG Uzmanları, Morgan Stanley gibi altın fiyatlarının uzun vadede yükseleceği konusunda hemfikir.

Diğer taraftan düştü düşecek derken, Yunanistan’ın temerrüte düşmesi kısa vadede de altına olan ilginin artacağı beklentisini ortaya çıkarıyor. Konuyla ilgili yorum yapan Analistler, kısa bir dalgalanmanın ardından altın fiyatlarının normale döndüğünü ve altının son günlerdeki fiyat hareketlerinin Yunanistan’ın euro bölgesinde kalacağına dair bir beklenti olduğuna işaret edildiğini düşünüyorlar.

Piyasalarda her ne kadar Yunanistan’ın euro bölgesinde kalmaya devam edeceği beklentisi bulunuyor olsa da farklı açıdan durum değerlendirildiğinde altının yükselmeye yakın olduğu görülebiliyor zira Haziran ayında Avrupa’da altına olan talep ciddi bir artış gösterdi. Birleşik Krallık Darphanesi son iki yıldan bu yana görülmemiş bir altın talebiyle karşı karşıya olduklarını belirtiyor.

Aklınızda Yatırım Fikri Varsa Harekete Geçin!

Küresel yatırım piyasasındaki milyonlarca yatırımcıya katılın. Altından, hisse senetleri ve dövize kadar 50'den fazla ürüne erişin. 100.000 TL sanal para ile neler yapabileceğinizi görün.
ÜCRETSİZ HESAP OLUŞTURUN »

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu