Genel Haberler ve Makaleler

ZARA milyarderi Amancio Ortega’nın başarı sırları

Dünyanın en zenginleri listesinde ara sıra Warren Buffett ve Bill Gates’in önünde birincilikte gördüğümüz Amancio Ortega, bu isimler kadar medyada öne çıkmasa da 77 milyar dolarlık bir servete sahip.

Inditex holdingi altında Zara, Massimo Dutti ve Pull&Bear gibi giyim perakendelerinin sahibi olan Ortega, 100’den fazla ülkede yaklaşık 7000 perakende konfeksiyon mağazasıyla sadece geçen yıl 20 milyar dolarlık ciro elde etti.

Ortega’nın işletme ilkeleri ve başarı sırları istekli girişimcilere yol gösterecek cinsten. Bunlardan beşi şöyle:

1. Hız her şeydir

Ortega, 1975’te Zara’yı kurduğunda, piyasadaki herkesten daha hızlı yeni giysiler sunarak perakende dünyasını agresif bir programla sarstı. CNBC’nin yer verdiği bir yazıya göre, “hızlı moda” olarak adlandırılan Ortega’nın stratejisi Zara mağazalarındaki stokları haftada iki kez yenilemek ve 48 saat içinde sipariş almayı içeriyordu.

Bu hız, Ortega’nın işinde ayırıcı bir özellik olurken rakipleri için ise zaaf noktası haline geldi. Moda Haftası boyunca modellenen bir elbisenin bir mağazaya gelmesi aylar sürebilirken, Zara’da sadece birkaç hafta sonra benzer bir tasarım bulunabiliyordu. Bu da büyümelerinde önemli bir rol oynadı.

2. Müşterilerinizin ne istedikleri konusuna odaklanın

Inditex’in 2009 yıllı raporunda “İş modelini her zaman müşteri yönlendirir” diyen ve bu mottoya sıkı sıkıya bağlı kalan Ortega, “Müşteriler, hem yarattığımız moda koleksiyonları hem de mağazalarımızın, lojistik sistemimizin ve diğer faaliyetlerimizin tasarımında ana odak noktamız olmalıdır” diye belirtiyor. Ortega’ya göre çoğu büyük şirket, müşteri odaklı olduğunu söylese de gerçekte çoğu rakiplerinin yaptıklarına göre hareket ediyor.

3. Tedarik zincirini kontrol edin

Pek çok moda şirketi ürünlerini işçi maliyetlerinin çok daha düşük olması sebebiyle Çin’de ürettirirken, Inditex, ürünlerinin çoğunu İspanya, Portekiz ve Fas’ta üretiyor. Daha kısa olan tedarik zinciri sayesinde şirket, yeni trendlere daha çabuk yanıt verebiliyor ve mağaza stokları en yeni moda ürünlerle daha erken buluşuyor.

4. Köklerinize bağlı kalın

Ortega’nın hayatı tam bir yoksulluktan zirveye yükseliş hikayesi. Babası demiryolu işçisi, annesi de ev hanımı olan Ortega,The Man From Zara adlı biyografik esere göre 14 yaşında para kazanmak için okulu bırakmış ve çeşitli ekonomik ve sosyal zorluklar içinde büyümüş.

Ortega mütevazı geçmişine hep bağlı kalmış. Telegraph’ın haberine göre, hiç kendine ait bir ofisi olmamış ve çalışma masası anavatanı olan La Coruna’daki Inditex merkezinde herkesle iç içe. Fabrikanın tasarımcıları, kumaş uzmanları ve çalışanlarla iç içe ve sürekli iletişim halinde birlikte çalışmayı seviyor. 80 yaşında olmasına rağmen çoğu gün ofise gidiyor ve çalışmaktan ve yeni fikirler duymaktan asla yorulmuyor.

5. Yenilikler yaratmayı asla bırakmayın

Ortega “Kendi açınızdan yapacağınız en kötü şey halinizden memnun olmak ve rehavettir. Başarı asla garanti değildir” diyor. Ortega elde ettikleriyle yetinmeyen ve daha iyisini yapmak için her zaman çalışan, yenilikler getirmek için mücadele eden ve çevresindeki kişilere de bunu aşılamaya çalışan bir isim.

‘Büyümezseniz ve yenilikler getirmezseniz küçülür ve kaybolursunuz’ diyen Ortega, yenilikler getirmek istiyorsanız sonuçlara odaklanmayın diyor.

Eray Bozan

Eray, eski bir Konupara yazarı. Yazarlığı süresi boyunca ilgili olduğu kişisel finans, yatırım ve ekonomi gibi belli başlı alanlarda yazılar hazırladı.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir