Genel Haberler ve Makaleler

Amazon, ABD’nin en büyük giyim perakendecisi oluyor

Cowen & Co’nun kapsamlı raporuna göre, İnternet devi Amazon’un Macy’s’i geçerek gelecek yıl ABD’deki en büyük kıyafet perakendecisi olacağı öngörülüyor.

Uzun süredir Macy’s, JCPenney ve Nordstrom gibi mağazalar ve Walmart, Target gibi mega mağazalar tarafından domine edilen sektörde büyük bir değişim yaşanıyor. Bu firmalara göre sektöre daha geç giren Amazon zirveye doğru hızlı bir yükseliş gösterdi.

Amazon’un kıyafet ve aksesuar satışlarının gelecek yıl yüzde 30 artması ve 28 milyar dolara ulaşması bekleniyor. Aynı süreçte rakip Macy’s’in satışlarının ise yüzde 4 düşüşle 22 milyar dolar civarında olacağı öngörülüyor.

Amazon’un satışlarıyla paralel olarak Birleşik Devletlerdeki pazar payı da artacak.

Amazon şu anda pazarın 6.6%’sını elinde bulunduruyor. Önümüzdeki yıla kadar bu oranın 8.2%’ye, beş yıllık süreçte de 16.2%‘ye çıkması bekleniyor.

Rapora göre 2021’e kadar Amazon, kıyafet satışlarından 62 milyar dolar gelir elde etmeyi umuyor. TJ Maxx’ın, 26 milyar dolarlık satışla 2 numaralı giyim satıcısı olması beklenirken Macy’s’in 23 milyar dolarla 3. sırada yer alması bekleniyor.

Son yıllarda Amazon giyim alanında önemli yatırımlar gerçekleştirdi. Kendi etiketini taşıyan ürünler sunan şirket New York’un ilk erkek moda haftasının da sponsorluğunu yaptı. Amazon ayrıca lüks moda firmalarından Caroline Palmer ve Julie Gilhart gibi önemli yöneticileri bünyesine kattı. Zac Posen ve Stuart Weitzman gibi ünlü tasarımcılarla çalışan firma moda stratejisinde de değişikliğe gitti.

Tüketici anketlerine göre Amazon’un başarısının arkasında pek çok şeyin yanında Amazon ismi, ürünlerin iki gün içinde ücretsiz olarak teslim edilmesi en büyük avantajı olarak öne çıkıyor. Bunların yanında Amazon’un başarılı müşteri hizmetleri ve ürün değerlendirmelerinin bolluğu tüketicilerin altını çizdiği diğer hususlar olarak gösteriliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu