Amazon Kurucusu Jeff Bezos’un Zenginliği Hakkında 5 Gerçek

Perakende devi Amazon.com’un kurucusu ve CEO’su Jeff Bezos, dün sabah saatlerinde New York borsasının açılmasının ardından Amazon’un yükselen hisse değeri sayesinde net değerini 91 milyar dolara çıkarmıştı. Böylece yıllardır dünyanın en zengin insanı olan Bill Gates’i geçerek zirveye oturmuştu. Fakat bu çok uzun sürmedi.

İyi geçen sabah saatlerinin ardından Jeff Bezos için zor bir öğleden sonra oldu. Amazon hisseler işlem gününün devamında yön değiştirdi ve yüzde 1’in altına düştü. Bloomberg’e göre Bezos, Bill Gates’in 90.8 milyar dolarlık net değerinin arkasında 89.8 milyar dolarla 2. sıraya yerleşti.

Bloomberg Billionaires Index’e göre Jeff Bezos, şu anda Bill Gates’in ardından dünyanın en zengin ikinci insanı. Bezos’un zenginliği hakkında bazı gerçekler şöyle:

Bezos, 89.3 milyar dolarlık net değerinin büyük çoğunluğunu Amazon’da sahip olduğu %16,7’lik hisselerine borçlu. Amazon’un 500 milyar dolara yakın bir piyasa değeri var ve Bezos’un hisseleri yaklaşık 85 milyar dolar değerinde. Bloomberg’e göre, Bezos’un servetinin geri kalanı, uzay araştırması şirketi Blue Origin ve 2013 senesinde satın aldığı Washington Post gazetesinden geliyor.

Bezos’un serveti bu yıl yaklaşık 25 milyar doları aştı. 2017 yılının başından bu yana ortalama yüzde 40’ın üzerindeki bir değer kazanımıyla Amazon hisseleri ve yatırımcıları için iyi bir yedi ay oldu. Bu aynı zamanda Bezos’un sene başından bu yana 25 milyar dolar daha zengin olduğu anlamına da geliyor.

Goldman Sachs, Starbucks, American Express ve Ukrayna. Bezos’un net değeri, kahve zinciri Starbucks ve American Express gibi şirketlerin piyasa değerinden çok daha fazla. Yatırım bankası Goldman Sachs’ın piyasa değeri ve Ukrayna’nın GSYİH’sı ile de hemen hemen aynı.

Ortalama Amerikalılarla karşılaştırıldığında, Bezos bu yıl 970.000 kat daha fazla kazandı. ABD İşçi İstatistikleri Bürosuna göre, ABD’de de tam zamanlı işçilerin haftalık ortalama kazançları 2017 yılının ikinci çeyreğinde 859 ABD doları idi. Bezos için bu, senelik 833 milyon ABD dolarını buldu.

Bezos tek bir günde 1,5 milyar dolar kazandı. Amazon hisseleri Perşembe sabahı yüzde 1.5 yükseldi ve Bezos’u kısa bir süreliğine Gates’in önünde geçirdi. Perşembe günü öğleden sonra bu kazanımların önemli bir kısmı geri verilmiş olsa da Bezos’un birkaç saat içerisinde Amazon hisseleri sayesinde devasa kazanımlarına şahit olduk.

Aklınızda Yatırım Fikri Varsa Harekete Geçin!

Küresel yatırım piyasasındaki milyonlarca yatırımcıya katılın. Altından, hisse senetleri ve dövize kadar 50'den fazla ürüne erişin. 100.000 TL sanal para ile neler yapabileceğinizi görün.
ÜCRETSİZ HESAP OLUŞTURUN »

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu