Genel Haberler ve Makaleler

Amazon-Whole Foods anlaşmasının iptaline ilişkin baskı yaratılıyor

Amazon‘un organik gıda devi Whole Foods’u satın alma konusundaki anlaşması kendisinden daha güçlü olan birkaç yetkenin kararıyla bozulabilir. Mesela ABD hükümeti gibi…

Bir kongre üyesi ve büyük bir işçi sendikası, perakende devinin Whole Foods Market’i satın almaya karar vermesinin tüketicilere ve işçilere zarar verip vermeyeceğini sert bir şekilde sorguluyor. Bu sebeple federal hükümetin anlaşmayı gözden geçirmesini talep ediyorlar.

Demokrat Kongre üyesi David Cicilline, Amazon’un Whole Foods’u satın almasının tüketicilere zarar verdiğini belirtti ve anlaşmaya ilişkin bir duruşma yapmak üzere komisyonuna çağrı yaptı.

Birleşmiş Milletler Gıda ve İşçileri Sendikası (International Food and Commercial Workers International Union) başkanı Marc Perrone da Washington Post’a konuşarak, anlaşmaya karşı Federal Ticaret Komisyonu’na şikâyetçi olacaklarını ifade etti. Yetkili, satın alımın tüketicilere yönelik market seçeneklerinin sayısını azaltacağını savunuyor.

Amazon ve Whole Foods, gıda ve bakkaliye pazarının sadece %1.4’ünü kontrol ediyor, ancak Amazon’un endüstrileri kasıp kavurma geçmişi ve geniş teslimat ağı algılanan tehdidi destekliyor.

Perakende devi Amazon.com, Haziran ayında ABD’nin en büyük organik gıda perakendesi zincirlerinden Whole Foods Market’i 13,7 milyar dolara satın alacağını duyurmuş, iki şirketten yapılan ortak açıklamada, anlaşma gereğince Amazon’un Whole Foods’un hisseleri başına 42 dolar ödeyeceği ifade edilmişti. Öte yandan anlaşmaya göre Amazon, Whole Foods’un mevcut borçlarını da ödeyeceğini belirtmişti.

Bu arada Amazon, anlaşma sonrasında herhangi bir işten çıkarmanın öngörülmediğini açıklamıştı.

Hükümet tarafından verilecek herhangi bir olumsuz karar, anlaşmanın tamamen bozulacağı anlamına gelmiyor olsa da, şu anda hükümete Amazon-Whole Foods anlaşmasını gözden geçirmesi için büyük bir baskı yaratıldığı söylenebilir.

Burak Eroğlu

Burak, ekonomi başta olmak üzere küresel yatırım trendlerine yönelik yoğun araştırmalar yapıyor. Bütünleştirerek yazılara döktüğü araştırmalarını hem profesyonel hem de amatör yatırımcılar için karmaşıklıktan uzak bir tonda anlatıyor. Konupara için yazdığı 300’den fazla makalesi bulunuyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir