Genel Haberler ve Makaleler

American Airlines Yılın Havayolu şirketi seçildi

43 senedir medya şirketi Air Transport World (ATW) tarafından her yıl verilen Yılının Havayolu ödülünü American Airlines Group Inc. kazandı. Dünyanın en büyük şirketleri arasında yer alan Teksaslı havayolu şirketi American Airlines, ödülünü 28 Mart’ta New York’ta yapılacak bir galada alacak.

ATW’nun açıklamasına göre bir havayolları şirketinin ödülü kazanmak için hizmet, finansal performans, müşteri ilişkileri, güvenlik ve personel ilişkileri konusunda istisnai bir başarı göstermesi gerekiyor. Aynı zamanda üst yönetim ve liderlik kısımlarının da yenilik ve stratejik düşünme alanlarında diğer hava yolu şirketlerinin önüne geçmesi gerekiyor.

American Airlines’ın ödülü kazanmasında US Airways’i satın alması sonrası gösterdiği başarılı entegrasyonun etkisi büyük. Birleşmenin tarihteki en büyük ve karmaşık hava yolları birleşmesi olduğu, ödülü veren ATW’nun açıklamaları arasında yer alıyor. Bu büyük birleşme bir buçuk yıllık belirsizlik ve ertelemeler sonrası 2015 sonunda tamamlanmıştı.

ATW, ayrıca, American Airlines’ın birleşme sürecinde karlılığını koruduğunu ve müşteri hizmetleri ve ürün sunuşlarına 3 milyar dolarlık yatırım yaptığını, bunun yanında hava araçlarını güncelleme adına da milyar dolarlar harcadığını belirtti.

American Airlines CEO’su Doug Parker da basın bildirisinde, 2016’nın American Airlines için olağanüstü bir yıl olduğunu ve başarılarını tüm ekibe borçlu olduklarını belirtti. 120 bin kişilik kadrolarının entegrasyon süresince önemli kilometre taşlarını başarıyla tamamladığını, 64 yeni rotaya hizmet vermeye başladıklarını, 115 yeni hava aracı aldıklarını ve tüm bunları yaparken mükemmel bir müşteri memnuniyeti sağladıklarını söyleyen Parker, daha başaracak çok şeyleri olduğunu ve ödülden dolayı kıvanç duyduklarını ifade etti.

Ödülü 2015’te bir başka Teksaslı hava yolu şirketi Southwest Airlines Co., 2014’te Delta Air Lines Inc., 2013’te ANA (All Nippon Airways), 2012’de Yeni Zelanda Hava Yolları ve 2011’de Emirates kazanmıştı. Ödülün son sahibi ise Etihad Hava Yolları’ydı.

Burak Eroğlu

Burak, ekonomi başta olmak üzere küresel yatırım trendlerine yönelik yoğun araştırmalar yapıyor. Bütünleştirerek yazılara döktüğü araştırmalarını hem profesyonel hem de amatör yatırımcılar için karmaşıklıktan uzak bir tonda anlatıyor. Konupara için yazdığı 300’den fazla makalesi bulunuyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir