Genel Haberler ve Makaleler

Amerika’da Yaşamak için En İdeal 10 Şehir

MONEY, 2016 itibariyle ABD’denin en yaşanası 10 yerini listeledi. Nüfusu 50 bin ile 300 bin arasında değişen bu bölgeler belirlenirken ortalama ev fiyatları, ortalama sıcaklık, nüfusun eğitim durumu, suç oranları, iş piyasası ve ekonomik imkanlar gibi 60’dan fazla faktör göz önüne alınmış.

1. Columbia, Maryland

Columbia gelecek sene 50. yılına ulaşacak bir yerleşim alanı. İstihdam artışı ve ekonomik imkanlar konusunda en önde gelen yerlerden olan Columbia, üniversite ve okullarının kalitesiyle de en iyiler arasında yer alıyor. Columbia’da ev fiyatları ortalaması 300,000 dolar.

2. Eden Prairie, Minnessota

Eden Prairie, MONEY’in her yıl belirlediği bu listede daha önce ilk sırayı da almış bir yerleşim alanı. Bölgenin başarısının nedenlerinden biri ekonomisinin kendi kendini geçindirebilmesi olarak gösteriliyor. Optum, C.H. Robinson, Starkey ve Supervalu gibi geniş çaplı firmaların merkezlerine sahip Eden Prairie’de sadece 62.000 kişi yaşıyor ve iş olanakları çok fazla, işsizlik oranları ise olabildiğince düşük.

3. Plano, Texas

Nüfusu etnik olarak büyük çeşitlilik gösteren ve pek çok yabancı dilin konuşulduğu bölge kaliteli okullarıyla öne çıkıyor. Ayrıca Plano’da J.C. Penney, Frito-Lay, Bank of America, PepsiCo, Cigna ve Intel gibi dev şirketlerin geniş çaplı birimleri de bulunuyor ve iş kurmak için ideal bir yer olarak gösteriliyor.

4. West Des Moines, Iowa

Alışveriş imkanları, gelişen sanat toplulukları ve pek çok kişinin hayallerini süsleyen çeşitli iş olanaklarına sahip olan West Des Moines düşük ev fiyatlarıyla MONEY’in bu kategorisinde liderliğe de sahip. West Des Moines’te ortalama ev fiyatları 187 bin dolar.

5. Parsippany-Troy Hills, New Jersey

New Jersey’in banliyölerinden olan Parsippany–Troy Hills New York’a oldukça yakın ve sakinlerinin çoğu NYC’de çalışanlardan oluşuyor. Bölgesel standartlara göre ev fiyatlarının uygun olduğu Parsippany–Troy Hills’te ortalama ev fiyatları 356 bin dolar ve yıllık 8 bin dolar varlık vergisine sahip.

6. Highlands Ranch, Colorado

Colorado’da bulunan Highlands Ranch, yaşayanların en huzurlu olduğu ve en iyi uykunun mümkün olduğu yerlerden ve Denver’ın 15 mil güneyinde yer alıyor. Okulların oldukça kaliteli, suç oranlarının çok düşük olduğu Highlands Ranch’te işsizlik oranı sadece yüzde 3 seviyelerinde.

7. Clarkstown, New York

Doğayla iç içe yaşayan bu topluluk New York City’ye sadece 50 km uzaklıktaki Hudson Nehri üzerindeki dokuz köyden oluşuyor. Ortalama ev fiyatları 400 bin dolara yaklaşıyor.

8. Weston, Florida

Weston konumuyla öne çıkan bir yerleşim bölgesi. Miami ve Fort Lauderdale’e yakınlık avantajı olan Weston, iş olanakları konusunda öne çıkıyor ve MONEY’in iş olanakları klasmanında en üst sırada yer alıyor. Bunda da şehirde yaşayanların alım gücünün yüksek olması etkili.

9. Beaverton, Oregon

Nike’ın merkezinin de bulunduğu bölge, pek çok kişinin yaşamak istediği bir yer. Portland’a göre varlık vergileri yüzde 15 daha düşük. Ev fiyatları ortalamasının 320 bin dolar civarında olduğu Beaverton, satış vergisi olmayan bir eyalette olduğundan finansal açıdan da çekici.

10. Naperville, Illinois

Naperville’de evler ortalama 350 bin dolar ve ortalama hane geliri 122,600 dolar. Ev fiyatları gelir oranı pek çok yere göre düşük.

Eray Bozan

Eray, eski bir Konupara yazarı. Yazarlığı süresi boyunca ilgili olduğu kişisel finans, yatırım ve ekonomi gibi belli başlı alanlarda yazılar hazırladı.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir