Genel Haberler ve Makaleler

Android, akıllı telefon pazarında rekor pay yakaladı

Android platformu, 2016, 3. Çeyrek’te sevkiyatı yapılan 375 milyon akıllı telefonun yüzde 88’lik payına sahip olarak rekor kırdı.

Android’in bu büyümesinde, Apple’ın rakip platformu iOS’un daha az pazar penetrasyonuna sahip olduğu Hindistan, Afrika ve Orta Doğu ülkelerine olan arz ana etmen oldu.

Yakın vadede bu pazarlar için düşük maliyetli Android telefonlar üreten telefon üreticileri sayesinde Android’in pazar payı büyümeye devam edecek gibi gözüküyor. Apple bu pazarlardaki kitleleri kendine çekebilecek ekonomik bir telefon üretmeyi halen başaramadı. Tizen gibi yeni ortaya çıkan platformlar ise pazarda pay sahibi olabilmek için telefon üreticilerinden ve uygulama geliştiricilerinden yeterli desteği bulamıyor ve bulacak gibi de gözükmüyor.

Bu duruma rağmen Android kullanan yüzlerce telefon üreten üreticilerden sadece bir kısmı kar elde edebiliyor. Bunun yanında küresel akıllı telefon pazarının önümüzdeki birkaç yılda görülür ölçüde hız kaybedeceği tahmin ediliyor. 2015’in akıllı telefon satışlarında çift haneli büyümenin son yılı olacağı öngörülüyor. Gerilemede piyasaların olgunlaşmış olması en önemli etken. Amerika Birleşik Devletleri, Avrupa ve Çin gibi ana pazarlarda adopsiyon doruk noktalara ulaştı. Bu ülkelerdeki ilk kez akıllı telefon alan kişilerin sayısı hızla azalıyor ve satışlar ana olarak telefon yenileme şeklinde oluyor. Gelişen pazarlarda ise büyüme devam edecek. Özellikle Hindistan ve Endonezya önümüzdeki birkaç yılda küresel akıllı telefon pazarındaki büyümenin merkezinde olacak ülkeler.

Bu ülkelerde 2010 ve 2015 arasında ortalama akıllı telefon satış fiyatlarının neredeyse yarı yarıya düşmesi ve bu sayede akıllı telefonların daha erişilebilir hale gelmesi de büyüme de önemli bir rol oynarken 2021’de küresel çapta sevkiyatı yapılan ürün sayısının 2,1 milyar olacağı öngörülmekte. Hindistan’ın 2016’da küresel akıllı telefon pazarının kabaca yüzde 10’unan sahip olması ve gelecek beş yılda bu oranın Çin’in yüzde 30’luk payına doğru hızla yaklaşması bekleniyor.

Platform payları ise akıllı telefonlarda platform savaşlarının bitti denebilecek noktada olduğunu gösteriyor. Android ve iOS küresel platform pazarının yüzde 97,3’üne sahip. Geçen sene ise bu pay yüzde 96,3 seviyesindeydi. Android ve iOS’in arkasından ise yüzde 0,5’ten az pazar payıyla Windows Phone geliyor.

Eray Bozan

Eray, eski bir Konupara yazarı. Yazarlığı süresi boyunca ilgili olduğu kişisel finans, yatırım ve ekonomi gibi belli başlı alanlarda yazılar hazırladı.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir