Genel Haberler ve Makaleler

App Store satışlarında Çin, ABD’yi geride bıraktı

Uygulama mağazaları ile ilgili analizler sunan App Annie’nin raporuna göre Çin, iOS pazarında Amerika Birleşik Devletler’ini geride bırakarak ilk sıraya yerleşti.

2016’ın üçüncü çeyreğinde Apple’a App Store’dan 1.7 milyar dolar getiren Çin aynı zamanda en yüksek çeyrek rakamlarında da rekor kırmış oldu ve batılı uygulama yaratıcılarının ilgilerini iyice üzerine çekmeyi başardı.

Rapora göre, Çinli tüketiciler son iki yılda iOS Uygulama Mağazasında harcadıkları paradan daha fazlasını 2016 3. çeyrekte harcamışlar. Trendin bu şekilde yukarıya doğru devam etmesi bekleniyor.

Raporda oyunların iOS App Store’un Çin’de en çok gelir getiren kısmı olduğu belirtiliyor. Dünyada da durum pek farklı değil. Dünya genelinde App Store gelirlerinin yüzde 75’i oyunlardan elde ediliyor. Oyunun ardından ise eğlence, sosyal ağlar ve kitaplar geliyor. Uygulama içi üyeliklerin artan popülerliği artışın en önemli sebebi olarak gösteriliyor. Ayrıca analizlere göre uygulama yüklemeye teşvik eden reklamlar gelirlerin büyümesinde doğrudan rol oynuyor.

Çin’de yerel uygulama yayıncıları pazarı domine etmekteyken rakamlar Batılı uygulama geliştiricileri için de çok büyük fırsatlar sunuyor. Kendine özgü karmaşıklıkları ve bilinmesi gerekenleri olan yabancı pazarlar için yerel uygulama geliştiricileri ile ortaklıklar yapmak ve onların deneyimlerinden faydalanmak iyi bir yol olarak gözüküyor.

Şu anda dünyanın en büyük beş uygulama mağazasında 3 milyondan fazla uygulama var ve uygulama sayısı da gelirler gibi gün geçtikçe hızla artıyor.

App Store gelirlerinde Çin’i 1.5 milyar dolarlık gelirle ABD pazarı, 1.2 milyarlık gelirle de Japonya takip ediyor. Geçen senenin üçüncü çeyreğinde Çin, bu listede 600 milyon dolarlık gelirle üçüncü sırada yer almaktaydı.

Küresel ölçekli pek çok büyük şirket gibi Apple’ın Çin’e yaptığı yatırımlarında son yıllar büyük artış yaşanıyor. Apple, Uber benzeri internet üzerinden taksi hizmeti veren Çinli şirket Didi Chuxing’e 1 milyar dolar yatırım yapmıştı.

Eray Bozan

Eray, eski bir Konupara yazarı. Yazarlığı süresi boyunca ilgili olduğu kişisel finans, yatırım ve ekonomi gibi belli başlı alanlarda yazılar hazırladı.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir