Genel Haberler ve Makaleler

Apple ABD ekonomisine 350 milyar dolar katkı sağlamayı planlıyor; ancak bu, pek de göründüğü gibi değil

Piyasa değeri bakımından dünyanın en büyük şirketlerinden birisi olan Apple, birkaç gün önce yayımladığı basın bülteninde, ABD ekonomisine 350 milyar dolarlık bir katkı sağlayacağını açıkladı.

Ve gerçekten doğru.

Şirket, ABD dışında tuttuğu gelirlerinin bir kısmını yurt içine getirerek 38 milyar dolar vergi ödemekle kalmayacak, aynı zamanda ülke ekonomisine 350 milyar dolar katkı sağlayacak ve gelecek 5 yıl içinde 20 bin kişilik bir istihdam yaratacak.

Kulağa hoş geliyor.

Bu, ABD halkının şirketi “kahraman” ilan etmesi için yeterli bir neden.

Ancak gözlerden kaçan önemli bir şeyler de var…

38 milyar dolarlık vergiden başlayalım

Apple yıllarca yurt dışında büyük miktarlarda nakit para tutarak (256 milyar dolar) ABD’de ödemek zorunda olduğu vergiden kaçtı.

Şu anda şirketin bu parayı devlete geri verme zamanı geldi, çünkü: 1) Trump’ın yeni vergi tasarısı, şirketlere vergi avantajı sağlıyor ve 2) Yurtdışında şirketlere yönelik vergi baskısı artıyor (Geçtiğimiz yıl İrlanda’nın Avrupa Birliği kararıyla Apple’dan 13 milyar euro vergi alması kararlaştırılmıştı).

Detaylandırmak gerekirse, şirketin ödeyeceği 38 milyar dolarlık vergi, 256 milyar doları ABD’de tutması halinde ödemek zorunda kalacağı vergiden daha düşük (ülkedeki mevcut kurumlar vergisi yüzde 21 oranında, farklı bir değişle 256 milyar dolar için ödenmesi gereken vergi 53.7 milyar dolar olacaktı).

Yani ödemesi gerekenden daha az vergi ödeyecek.

ABD ekonomisine sağlanacak 350 milyar dolarlık katkı

Her şeyden önce bu rakam, yasa gereği şirketin ödemek zorunda olduğu 38 milyar dolarlık vergiyi içeriyor.

İkincisi, bu rakam, Apple’ın ABD’li tedarikçilere ve imalatçılara yapacağı 55 milyar dolarlık harcamayı da içeriyor; geri kalan kısmını da şirketin teknik destek çalışanları için yeni bir kampüs kurmak için kullanacağı belirtiliyor.

Bu, Apple’ın ABD ekonomisi için büyük şeyler yapmadığı anlamına gelmiyor.

Hatta birkaç milyar dolar bile alay edilecek bir rakam değil, 20 bin kişilik istihdam oranı oldukça yüksek, şirketin nakitleri ve gelecekteki yatırımlarını da ABD topraklarına geri götürmesi şüphesiz ki ekonomik açıdan etkili olacaktır.

Ama şirketin basın bülteninde kendisini tebrik edercesine yaptığı bu açıklama sanki biraz göze batıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu