Amazon ve Apple’ın medya içeriği ve cihaz satış kavgasını sonlandıran strateji

İki dev, medya içeriği ve cihaz satışı üzerinde son derece çalkantılı bir kavga yaşadı. Amazon’un Prime Video hizmeti çoğu zaman Apple TV’nin uygulamalar listesinde bulunamazken, Amazon.com’da da Apple TV cihazı satın almak mümkün olmadı.

En son, Amazon kesin olarak Ekim 2015’de Apple TV cihaz ve aksesuar satışlarını durdurma kararı almıştı.

Apple şirketinin CEO’su Tim Cook, Pazartesi günü WWDC 2017 etkinliğindeki konuşmasında nihayet Apple TV’ye Amazon Video uygulamasının geleceğini duyurdu. Amazon Video’nun Apple TV uygulamaları arasında yer almasıyla, Apple TV kullanıcıları Amazon Video’nun Transparent, Man in the High Castle, ve Catastrophe gibi orijinal yapımlarına artık uygulama mağazası üzerinden erişebilecekler.

Apple’ın hafta başında attığı bu büyük adım sonrasında Amazon’un Apple TV satışlarıyla ilgili politikasını değiştirip değiştirmeyeceği merak ediliyordu. Amazon, Salı günü konuyla ilgili sorulan sorulara yorum yapmayı reddetti ve bu, şirketin Apple TV satış politikasını değiştirmediği şeklinde yorumlandı, ancak Amazon’dan da olumlu bir adım geldi. Amazon daha önce yasakladığı Apple TV cihazı ve aksesuarlarını bugün listeleyerek satmaya başladı.

Bu gelişme temelinde basit gözüküyor olabilir, ama bu adımların altında önemli birkaç strateji var. Şöyle ki; Apple dünyada ilgiyle takip edilen en büyük etkinlerinden birinde Amazon Video’yu desteklediğini göstererek, bunun karşılığını Amazon’dan almasa bile müşterileri için memnuniyet sağladı ve kamuoyundan artı puanları topladı. Üstelik bu kararı sonrasında Amazon’a kendisini elinde tutmaya çalışacağı bir bahane de vermiş oldu.

Önceki gün her ne kadar Apple TV satma konusunda çekimser görünse de dünyanın en büyük alışveriş sitesi Amazon.com da kaçınılmaz olan kararı verdi ve Apple TV cihazlarını satmaya başladı. Şimdi Apple’ın da Amazon’u elinde tutması için bir bahanesi var. Ne savaş ama!

Rahatlıkla söylenebilir ki Apple’ın ilk adımı atması ve Amazon’un olumlu karşılıyla birlikte iki dev şirket arasında buzların eridiğine dair önemli işaretler var, ancak geçmişe de baktığımızda bu stratejik dostane havanın ne kadar devam edeceği tartışılır.

Aklınızda Yatırım Fikri Varsa Harekete Geçin!

Küresel yatırım piyasasındaki milyonlarca yatırımcıya katılın. Altından, hisse senetleri ve dövize kadar 50'den fazla ürüne erişin. 100.000 TL sanal para ile neler yapabileceğinizi görün.
ÜCRETSİZ HESAP OLUŞTURUN »

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu