Genel Haberler ve Makaleler

Apple Artık Sadece Bir iPhone Şirketi Değil

iPhone’un Apple’ın finansal tablolarına hakimiyet yıllarının ardından, yeni bir dönüm noktası yaşanıyor. Öyle ki iPhone şimdi Apple’ın 2012’den bu yana ilk kez satışlarının %50’sinden daha azını oluşturuyor.

Bu sonbaharda gelecek yeni iPhone muhtemelen ‘internetin her şeyi’ olarak lanse edilen 5G’ye sahip olmayacak. Zira 5G internet ağı desteğinin Apple için 2020 yılına kadar gelmeyeceği belirtiliyor.

Peki, Apple’a ne oldu?

Şirketin iPhone satışları yaklaşık %12 düştü. Bu düşüş yaşandı, çünkü fiyatlar hiç olmadığı kadar yükseldi ve insanlar (sıkı iPhone fanları bile) artık çok fazla yeni özelliğe sahip olmayan iPhone modellerini almak ya da mevcut telefonlarını yükseltmek istemiyorlar.

Diğer her şeyin satışı ise %17 arttı. Mac, iPad, giyilebilir ürünler, aksesuarlar ve Apple Music, Apple News gibi hizmetler, artık nihayet şirketin sürekli ve istikrarlı bir şekilde gelir elde etmesine yardımcı oluyor.

İlginç bir başka gerçek var ki Apple’ın giyilebilir ürünler ve aksesuarlar bölümü inanılmaz bir şekilde büyüyor. Hatırlatmak gerekirse geçtiğimiz çeyrekte, Apple CEO’su Tim Cook, şirketin giyilebilir ürünler ve aksesuarlar bölümünün bir Fortune 200 şirketinin büyüklüğüne ulaştığını söylemişti. Şirketin giyilebilir ürünleri şimdilik AirPods ve Apple Watch’u içeriyor.

Bütün bunların dışında, Apple şu anda bir başka yenilikçi şeye daha sahip: Goldman Sachs ile ortak kredi kartı. Dijital versiyonu da olan titanyum kaplı kredi kartının çok yakın bir zamanda çıkacağı biliniyor. Bu kredi kartlarında kart numaraları yok, her işlem bir yenisiyle güncelleniyor, böylece Goldman bile alışverişleri takip edemiyor. iPhone satışlarının gerileyip gizlilik konularının alevlendiği son dönemlerde, Apple’ın yaratıcı bir şekilde gizliliğe odaklanması bir hayli ilgi çekici.

Sözün özü, Apple artık bir iPhone şirketi değil. iPhone şimdi Apple’ın satışlarının %50’sinden daha azını oluşturuyor. Apple’ın giyilebilir ürünler ve aksesuarlar bölümü hızlı bir şekilde büyüyorken, şirket yaratıcı bir şekilde yeni alanlara yöneliyor.

Yağız Okan

Kişisel finans alanında uzmanlaşmış ve Sertifikalı bir serbest yazar olan Yağız Okan, 2014 yılında Konupara’ya katıldı. Anadolu Üniversitesi Bankacılık ve Sigortacılık, ek olarak İktisat bölümlerinden mezunu olmasının yanı sıra, Finansal Okuryazarlık Sertifikası ve MEB Genel Muhasebe Sertifikasına sahip. Krediler, kredi kartları ve mevduatlar gibi bankacılık ürünleri ve kişisel finans konusunda uzman. E-posta: yagizokan@konupara.com

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir