Apple’ın üzerinde iPhone 8 için oldukça ciddi bir yatırımcı baskısı var

Apple son iki yılda büyük hayal kırıklığı yarattı. iPhone 6S ve özellikle de iPhone 7 lansmanlarını takiben hayal kırıklığı yaratan yükseltmeler, Apple’ın gelirlerini etkilediği gibi aynı zamanda iPhone kullanıcı sayısını da azaltıyor ve bu mevcut iPhone kullanıcılarının App Store gibi diğer hizmet gelirlerini de olumsuz etkiliyor. Şirketin yıllık kar ve gelirde 2001’den beri ilk düşüşü 2016’da yaşadığını da eklemek gerekiyor.

Şirketin yarattığı hayal kırıklığı sonrası hem Apple fanları hem de yatırımcılardan gelen tepkiler şirketin üzerinde iPhone 8 için haklı bir baskı oluşturuyor. iPhone alımına teşvik edecek son yükseltme ve 8 modeli kuşkusuz ki Apple gelirlerini artıracak.

Ayrıca, iPhone 8 aynı zamanda eski iPhone’ların da piyasaya çıkmasını sağlayacak. İkinci el iPhone’ların satışı da Android’ten ve diğer işletim sistemlerinden geçiş yapacak kullanıcılar vasıtasıyla Apple’a App Store ve diğer hizmetlerin satışlarının artışı gibi, bir şekilde yardımcı olabilir. Zira piyasadaki ikinci el iPhone’ların sayısının 2018 yılında 300 milyona yükselebileceği tahmin ediliyor. Bu tahmin Kanadalı Bank of Montreal’in yatırım bankacılığı iştiraki olan BMO analistlerinden Tim Long’a ait.

Elbette Apple’ın gelirlerini doğrudan artırması ve piyasaya çıkacak ikinci el iPhone’ların App Store, iCloud gibi Apple hizmet satışlarını artırarak şirkete yardımcı olabilmesi için iPhone 8’in ve gelecek yükseltmelerin teşvik edici olması gerekiyor.

iPhone 8’in herhangi bir fiziksel “home” tuşu olmaksızın uçtan uca ekrana sahip olduğu yönünde söylentiler var ve son günlerde mevcut iPhone 7 Plus’tan daha fazla kullanılabilir ekran alanına sahip olacağı da sıkça dillendiriliyor.

Yatırımcılar, sadece iPhone 8 satışlarını tahmin etmeye odaklanmış olsalar da son cihazın yeterince teşvik edici olması durumda ikinci el iPhone satışlarının da Apple’a bir şekilde yardımcı olabileceğinin göz önünde bulundurulması gerekiyor.

Aklınızda Yatırım Fikri Varsa Harekete Geçin!

Küresel yatırım piyasasındaki milyonlarca yatırımcıya katılın. Altından, hisse senetleri ve dövize kadar 50'den fazla ürüne erişin. 100.000 TL sanal para ile neler yapabileceğinizi görün.
ÜCRETSİZ HESAP OLUŞTURUN »

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu