Apple, İrlanda’da yapacağı 850 milyon avroluk yatırımı için yerel halkın desteğini alamıyor

Teknoloji devi Apple, İrlanda’nın batı kıyısında Athenry’de 850 milyon avroluk bir veri merkezi (datacenter) inşa etmek istiyor. Ama bu girişim County Galway, Athenry’deki veri merkezini yanı başlarında istemeyen yerel halkın ve işletmelerin tepkisini çekiyor.

2015 yılındaki basın bildirisine göre, Apple inşa etmeyi planladığı veri merkezini Avrupa’daki kullanıcılarının verilerini depolamak ve iTunes Store, App Store, iMessage, Maps, ve Siri gibi online hizmetlerini Avrupa’daki müşterileri için güçlendirmek amacıyla kullanmak istiyordu. Bu basın bildirisinde Apple benzer bir veri merkezini Danimarka’da da inşa edeceklerini duyurmuştu ve bu merkezin inşa süreci başladı ve devam ediyor.

İrlanda’da ise durum Danimarka’da olduğu gibi pek de iç açıcı değil. Pek çok uğraştan sonra Apple, Ağustos’ta nihayet yerel planlama organı An Bord Pleanala’dan izinleri almış ve bir nebze rahatlamıştı. Fakat yerel halktan Allan Daly ve Sinead Fitzpatrick adlı iki kişi konuyu yüksek mahkemeye taşıyarak Apple’ın planlarını bir kez daha tehlikeye soktu.

Dublin merkezli gazete The Irish Times’ın haberine göre, Apple, Yüksek Mahkeme yerel planlama organı An Bord Pleanala’nın kararının kapsamlı adli incelemesine izin vermesi durumunda projenin 18 ay daha gecikmesinden endişe ediyor.

Yüksek Mahkeme tam adli kontrole devam edilip edilmeyeceğine henüz karar vermedi fakat eğer Daly ve Fitzpatrick başvurularında başarıya ulaşırsa Apple’ın planlarını gerçekleştirmesi için uzun bir süre daha beklemesi gerekebilir.

Apple adli inceleme kararı çıkması durumunda projenin geleceği konusunda kaygılara sahip ve aynı gazetenin haberine göre İrlanda hükümet yetkililerine endişelerini bildirmiş durumda, oysa şirket, 2017’nin başlarında inşaatı bitirip tesisin çalışmaya başlamış olmasını umut ediyordu.

Apple’ın Avrupa’daki çalışanlarının 5.500 kadarı İrlanda’da bulunuyor. İrlanda, ayrıca bu teknoloji devinin Avrupa merkezlerine de ev sahipliği yapıyor. Apple, inşa etmeyi planladığı veri merkezi yatırımının yanı sıra, 2017’den önce İrlanda’da bin kişiye daha iş imkanı sağlama sözü vermişti.

Google, Microsoft ve Amazon gibi dev teknoloji şirketlerinin de İrlanda’da veri merkezleri var. Ayrıca sosyal ağ devi Facebook’un da İrlanda’da bir veri merkezi açmayı planladığı biliniyor.

Aklınızda Yatırım Fikri Varsa Harekete Geçin!

Küresel yatırım piyasasındaki milyonlarca yatırımcıya katılın. Altından, hisse senetleri ve dövize kadar 50'den fazla ürüne erişin. 100.000 TL sanal para ile neler yapabileceğinizi görün.
ÜCRETSİZ HESAP OLUŞTURUN »

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu