Apple Milyar Dolarlık Hamlesiyle Netflix’e değil, Spotify’a Oynuyor

Orijinal video içeriklerini üretme işine nispeten geç ve başarısız başlayan Apple, orijinal video içerikleri için 1 milyar dolar harcama yapmaya hazırlanıyor.

Apple’ın bu iş için harcamayı planladığı tutar düşük olduğu için Netflix ve Amazon Video gibi diğer streaming video servisleriyle rekabet edemeyeceği düşülüyordu. Zira Apple’ın orijinal video içerikleri için ayırdığı 1 milyar dolarlık bütçe Netflix, Amazon.com ya da HBO’nun senelik harcamalarından çok daha düşüktü.

Fakat RBC analistli Amit Daryanani, Apple’ın baştan beri Netflix, Amazon ya da HBO ile rekabet etmeye çalıştığını düşünmediğini belirtiyor. Bundan ziyade, Apple’ın Spotify’ı rakip gördüğünü söylüyor.

Apple’ın uzun metrajlı bir reklam filminini andıran ilk orijinali Planet of the Apps, şirketin gelecekte bu iş için ne kadar risk almaya istekli olduğunun da sinyallerini vermiş ve özellikle de Netflix ve Amazon rekabetine yönelik yatırımcıları bir hayli hayal kırıklığına uğratmıştı.

Şirketin CEO’su Tim Cook, Apple’ın son konferansında orijinal video içerikleri üretme fikrine zaten çok da hevesli gözükmüyordu. Hatta şirketin üst düzey yöneticileri de yeni ve ilgi çekici orijinal içerikler oluşturmak ve farklı bir noktada büyümek yerine, sanki Apple Müzik abonelerini elde tutmaya yarayan bir araç kullanmak istiyor gibiydiler.

Analist Dearanani açıklamasında, Spotify’ın abone sayısının yaklaşık 50 milyon, Apple’ın müzik servsinin abone sayısının da 27 milyon olduğunu belirtiliyor. Basit bir matematikle, Apple’ın pazar üstünlüğünü sağlaması için her üç yılda bir 7 veya 8 milyon yeni abone çekmesi gerekecek.

Şirket müzik servisine daha fazla abone çekmek için de kullanıcılara, farklı bir neden vermek istiyor. Spotify uzun süredir pazarda lider ve iPhone’u kullanan birçok Spotify kullanıcısı da Apple Müzik’e geçmek için şimdiye kadar hala geçerli bir sebep bulamıyor.

Bu açılardan değerlendirildiğinde Apple’ın orijinal video içerikleri üretme konusundaki amacının Spotify’la rekabet etmek olması kulağa çok daha mantıklı geliyor ve şirketin bu iş için şimdiye kadar attığı, başarısız olarak gördüğümüz adımları da açıklığa kavuşturuyor.

Aklınızda Yatırım Fikri Varsa Harekete Geçin!

Küresel yatırım piyasasındaki milyonlarca yatırımcıya katılın. Altından, hisse senetleri ve dövize kadar 50'den fazla ürüne erişin. 100.000 TL sanal para ile neler yapabileceğinizi görün.
ÜCRETSİZ HESAP OLUŞTURUN »

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu