Genel Haberler ve Makaleler

İnternetteki arama geçmişimiz finansal durumumuzu da ortaya çıkarıyor

Arama motorları, izin verdiğiniz sürece her zaman yaptığınız aramaları, siteler üzerindeki davranışlarınızı kayıt altına alıyor. Örneğin, verilerinizin toplanmasına izin vermişseniz, en çok kullandığınız arama motoru sizin internetteki tüm davranışlarınızı ve ilgi alanlarınızı biliyor. Yaptığınız aramalar dahilinde çalışıp çalışmadığınızı, çalışıyorsanız hangi alanda çalıştığınızı biliyor ve çoğu zaman arama sonuçlarını da size yönelik gösteriyorlar.

Arama motorlarının ellerinde bulundurduğu bu verileri pazarladığı sır değil fakat, Çin’in en büyük ve en çok kullanılan arama motoru Baidu, pazarlama taktiğini bir adım öteye taşıdı.

Kaliforniya merkezli finans kurumu ZestFinance’ın veri analizi çözümünü kullanan arama motoru Baidu, kullanıcılarının adeta kredi notunu hesaplıyor ve buna göre hangi kullanıcılarının kredi veya kredi kartı gibi ürünlere ilgisi olduğunu ya da hangi kullanıcılarının finans kuruluşları için potansiyel kârlılık teşkil edeceğini belirliyor.

İnsanların yüzde 50’sinden fazlasının internete erişimi olduğu bilinen Çin’de finansal ürünlerden yararlanabilecek nüfusun yalnızca yüzde 20’lik kısmında en az bir adet kredi kartı olduğunu belirtiliyor. Böyle bir pazar da haliyle finansal kuruluşların ilgisini çekiyor.

ZestFinance’ın veri analizi çözümünü kullanan Baidu, kullanıcılarının verilerini inceleyerek hangi kullanıcıların finansal ürünleri kullanmaya uygun olduğunu belirliyor ve karşılarına ilgili reklamları çıkıyor.

Böylece kullanıcıların arama geçmişi bir nevi finansal durumlarını da ortaya koymuş oluyor.

Burak Eroğlu

Burak, ekonomi başta olmak üzere küresel yatırım trendlerine yönelik yoğun araştırmalar yapıyor. Bütünleştirerek yazılara döktüğü araştırmalarını hem profesyonel hem de amatör yatırımcılar için karmaşıklıktan uzak bir tonda anlatıyor. Konupara için yazdığı 300’den fazla makalesi bulunuyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir